Stavba venkovní terasy

68% of 100%

Dřevěná venkovní terasa na rozdíl od dlažby nestudí ani napálí do nohou. Dřevo je příjemné na dotyk a má atraktivní vzhled. Pokud se však pokryje řasami, je za vlhka kluzké, avšak řasy lze snadno odstranit ekologickými přípravky. V tomto článku naleznete jednoduchý a podrobný postup pro výstavbu dřevěné terasy.

 1. Volba vhodného místa

  Terasa je často rozšířením domu. Pokud se tedy rozhodujete, kde ji vybudovat, zamyslete se nad orientací domu, převládajícím směrem větru, polohou slunce a denní dobou v jednotlivých ročních obdobích, kdy bude slunce na terasu svítit. Velikost terasy je vhodné přizpůsobit rozvržení zahrady.

 2. Příprava při stavbě terasy z kompozitních prken

  Odstraňte svrchní vrstvu zeminy a vyrovnejte podklad. Věnujte této fázi velkou pozornost, je to velmi důležité. Vzdálenost mezi středem podkladních dlaždic, na které budete pokládat nosné hranoly, by neměla přesahovat 40 cm. Doklepněte dlaždice na místo a vodováhou zkontrolujte, zda jsou v rovině.

 3. Zkontrolujte, zda je podklad rovný

  Nosné hranoly musí ležet na tvrdém podkladu. Můžete je položit na betonové dlaždice, betonovou desku nebo štěrkový podklad. Dbejte vždy na to, aby byl podklad stabilní a rovný. Pokud dlaždice pokládáte na holou zem nebo na vrstvu písku, překryjte je kořenovou bariérou.

 4. Nechte u zdi spáru

  Položte nosné hranoly tak, aby byly všechny konce v rovině. Mezi hranoly a zdí nechte 3cm spáru, která umožňuje rozpínání dřeva působením slunce či deště. Chcete-li zajistit vyšší stabilitu ve spoji palubek, podložte je dalším nosným hranolem.

 5. Příchytky a spojky

  Položte první palubku a koncovou příchytkou ji upevněte k nosnému hranolu. Upozornění: vruty do nosného hranolu nešroubujte přímo; nejprve předvrtejte otvory, aby se nenaštípl. Do drážky na druhém konci palubky zasuňte spojku, předvrtejte otvor do nosného hranolu a spojku přišroubujte. Používejte nerezové vruty, které jsou odolné vůči korozi. Existují různé příchytky a spojky, viz A, B a C, avšak postup při montáži je vždy stejný – nasunou se do drážky palubky a přišroubují k nosným hranolům.

 6. Montáž další palubky

  Na spojku nasuňte další palubku. Spojka zároveň slouží jako distanční vložka mezi palubkami. Jednotlivé řady palubek musí mít mezi sebou také 1cm spáru.

 7. Nesouvislá příčná spára

  Po upevnění všech palubek můžete jejich konce zakrýt koncovkami. Palubky je výhodnější montovat tak, aby příčné spáry nebyly souvislé, ale střídaly se každou druhou řadu. Tím zvýšíte jejich stabilitu.

 8. TIP!

  Pokud budete palubky řezat, ujistěte se, zda máte pilu s dostatečným prořezem a vždy používejte vhodné pilové kotouče a plátky pro daný materiál. Bližší informace o výběru elektrických pil pro různé práce naleznete v oddíle Jak používat nářadí.

 9. Terasa šroubovaná na fošny

  Terasu můžete vyrobit také pouze z palubek šroubovaných přímo na podkladní fošny. K tomuto účelu je nejvhodnější tropické dřevo bangkirai s osvědčením FSC (značka zdravého lesního hospodaření) nebo impregnovaný středoevropský smrk.

  Pokládání fošen do písku
  Použijte fošny o průřezu 2,5 x 14,5 cm. Prodávají se v různých délkách a lze je pokládat přímo na zem. Maximální vzdálenost mezi fošnami by měla být 70 cm. Pomocí vodováhy (případně položené na rovnou lať) zkontrolujte, zda jsou podkladní fošny položeny vodorovně. Použijte kořenovou bariéru, případně mezi podkladní fošny nasypte štěrk, abyste zabránili prorůstání plevele.

 10. Montáž palubek na fošny

  Palubky přišroubujte k podkladním fošnám nerezovými vruty. Vruty šroubujte do předvrtaných otvorů, abyste je mohli bezpečně dotáhnout a dřevo se neštípalo. Palubky musí mít prostor pro smršťování a rozpínání. Proto mezi nimi nechávejte nejméně 1cm spáru. Totéž platí pro okraje terasy, kde musí zůstat dilatační spára. Pro atraktivnější vzhled terasy konce palubek zakryjte na výšku přišroubovaným prknem.

 11. TIP!

  Pokud jednotlivé řady palubek napojujete, uřízněte palubky tak, aby dosahovaly do poloviny podkladních fošen. Případně můžete pod příčný spoj dvou palubek položit odřezek fošny.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Stavba venkovní terasy

3.4
3.4 of 5

167 celkem

 • 5
  68
 • 4
  31
 • 3
  12
 • 2
  14
 • 1
  42