Zavěšení květinového truhlíku

64% of 100%

Květinovými truhlíky snadno a rychle zkrášlíte balkón či terasu a dodáte jim svěží vzhled. Je to příjemná práce, jejíž výsledky si budete moci užívat celou sezónu.

Praktické rady
Květinový truhlík dokáže zaujmout a oživí váš balkón či terasu. Vybírejte takovou velikost truhlíku, jaká se na zamýšlené místo hodí. Příliš velký truhlík na malém balkóně nevypadá dobře. A pokud je příliš malý, nikdo si ho ani nevšimne.

 1. Vhodné místo pro truhlík

  Chcete-li truhlíky zavěsit na vnější stranu balkónu, nejprve se přesvědčte, že tomu nebrání žádné bezpečnostní předpisy či domovní řád. Pamatujte, že nesete plnou odpovědnost za jakoukoli hmotnou škodu nebo újmu na zdraví, kterou váš truhlík způsobí. Ujistěte se, že závěsné háky pevně drží na svém místě a že truhlík nemůže vyklouznout ani do strany.

 2. Kompost a hnojivo

  Rostliny a truhlíky vybírejte tak, aby měly dostatek místa pro kořeny. Na dno truhlíku nasypte keramzit, štěrk nebo střepy hliněného květináče a tuto drenážní vrstvu zasypte zralým kompostem. Po několika měsících začne horní vrstva zeminy vysychat a zvýší se její kyselost, což zhoršuje růst rostlin. Přidejte další čerstvý kompost a květiny přesaďte. Můžete také koupit různá kapalná či granulová hnojiva, která přispějí ke zdravému růstu rostlin. Přesvědčte se, že květináč můžete snadno zalévat a že přebytečná voda, např. po dešti, může odtékat.

 3. Jaké závěsné háky použít?

  Závěsné háky na venkovní truhlíky musí mít ochrannou plastovou vrstvu nebo musí být pozinkované, aby nerezivěly. Závěsné háky musí truhlík držet pevně, aby se nehýbal. Pokud truhlíky věšíte na zábradlí balkónu, dejte pozor, abyste zábradlí nepoškodili. Do zábradlí nikdy nevrtejte otvory!
  Širokou nabídku speciálních háků na truhlíky naleznete v hobbymarketech či potřebách pro zahrádkáře.

 4. Výška truhlíku

  Chcete truhlík zavěsit nad místo, kde se pohybují lidé? Zvolte takovou výšku, aby truhlík ani květiny nikomu nevadily. To se může stát například pokud jej zavěsíte pod venkovní parapet do ulice nebo do zahrady.

 5. Jaké použít hmoždinky?

  Chcete-li mít více truhlíků vedle sebe, pokuste se je zavěsit do stejné výšky. Takové uspořádání vypadá nejlépe. Nejprve vyznačte první montážní otvor, přiložte k němu vodováhu a vyznačte další otvor. Případně vrtejte otvory do spár mezi cihlami. Chcete-li vyznačit vzdálenější montážní otvor ve stejné výšce, použijte kromě vodováhy dostatečně dlouhou rovnou lať nebo prkno. Do kamenné zdi můžete použít univerzální 6mm hmoždinky. Pro montáž těžkých truhlíků použijte raději 8mm hmoždinky. A pro velmi těžké truhlíky jsou nejlepší kotvy do zdi.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Zavěšení květinového truhlíku

3.2
3.2 of 5

107 celkem

 • 5
  40
 • 4
  15
 • 3
  7
 • 2
  10
 • 1
  35