Zakrytí kabelů

80% of 100%

Kabely lze úhledně skrýt, což je nejen hezčí, ale také bezpečnější, protože tak o ně nikdo nezakopne. Existuje několik způsobů. Můžete vysekat drážku do zdi, a kabely vést vsazenou trubkou nebo husím krkem. Případně můžete vyvrtat otvor do zdi, kabely protáhnout do sousedního pokoje, kde budou méně na očích. Jednodušší variantu nabízejí sokly nebo lišty, které se upevní ke zdi nebo na podlahu. Snadno se instalují a dobře vypadají.

 1. Duté sokly

  Duté nebo ohebné sokly jsou ideální pro zakrytí kabelů. Upevňují se na nosnou lať přišroubovanou ke stěně. Laminové sokly se vyrábějí v téměř všech barevných provedeních jako plovoucí podlahy. Lze k nim dokoupit také vnitřní a vnější rohy i koncovky.

 2. Jak se upevňují?

  Nosná lať i samotný sokl lze ke stěně upevnit pomocí hřebíků, vrutů či lepidla. Výhodou lepidla je, že vzhled soklu nekazí hlavičky hřebíků či vrutů. Výhodou vrutů je, že pokud chcete pod sokl přidat další kabel, můžete jej snadno sejmout.

 3. Řezání na potřebnou délku

  Pečlivě naměřte požadovanou délku soklů a nařežte je se 45° zkosením v rozích. Nejprve řežte zkosenou stranu. Kdyby se vám řez nepovedl, stále jej můžete opravit.

 4. Lepení

  Na sokl naneste podle obrázku dostatečné množství montážního lepidla. Přiložte jej ke stěně a ihned znovu sejměte. Nechte lepidlo 5 minut zaschnout a poté sokl přiložte znovu ke stěně. Doklepněte jej po celé délce. Nyní je sokl bezpečně upevněn. Upozornění: některá montážní lepidla lepí ihned. Proto si nejprve přečtěte návod k použití!

 5. Doklepnutí soklu

  Sokl přiklepávejte dřevěnou palicí přes dřevěný špalík. Nikdy netlučte přímo na sokl, abyste jej nepoškodili.

 6. Sokly s úchyty (alternativní provedení)

  Tyto ohebné sokly nabízejí více místa pro kabely a upevňují se pomocí speciálních konzol. Kromě toho jsou napájecí a signální kabely vedeny zvlášť.

 7. Samolepicí kabelové lišty (alternativní provedení)

  Chcete-li skrýt pouze několik nepříliš tlustých kabelů, můžete použít samolepicí lišty. Snadno se instalují a jsou nenápadné, zejména pokud jsou nalepeny na bílém podkladu. Na rozdíl od soklu však nechrání stěnu.

 8. Podlahové lišty (alternativní provedení)

  Podlahové lišty jsou ideální například pro vedení kabelů pod dveřmi. Vyrábějí se v různých velikostech a provedeních.

 9. Nástěnné lišty (alternativní provedení)

  Nástěnné kabelové lišty jsou ideální řešení pro (domácí) kanceláře a lze je kombinovat s nástěnnými spínači a zásuvkami. Jejich předností je oddělené vedení nízkonapěťových kabelů, např. antény, internetu, telefonu a SCART. Je to bezpečnější a snižuje se tím nebezpečí vzájemného rušení.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Zakrytí kabelů

4
4 of 5

1347 celkem

 • 5
  694
 • 4
  283
 • 3
  135
 • 2
  101
 • 1
  134