Skip to content

Výroba dřevěného vánočního stromku

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Několik nápadů na dřevěný vánoční stromek

    Zde je vyobrazeno několik různých typů dřevěných vánočních stromků: stolní model s trojúhelníkovými stranami, plochý model z kusů dřeva, který je vhodný k umístění na stěnu, a model z oblých kusů dřeva, které se navzájem protínají. Další trojrozměrný model je z rovných, křížově uspořádaných kusů dřeva – tuto variantu můžete vyrobit s libovolnou výškou podle toho, kolik vodorovných kusů dřeva použijete.

  2. Výroba vánočního stromku stojícího na podlaze

    Chcete-li vyrobit vánoční stromek určený k postavení na podlahu, je vhodné držet se štíhlých rozměrů. Toho můžete dosáhnout použitím užších dřevěných dílů. Pak bude šířka dostatečně úzká a budete moci snáze vyrobit vyšší stromek. Dřevěné trojúhelníky mají pevný úhel 15°. Na stromek můžete upevnit všechny možné typy ozdob – například miniaturní světla LED, koule a hvězdy, a to buď na vnitřní, nebo na vnější stranu stromku.

  3. Volba formátu vánočního stromku

    Ať se rozhodnete pro výrobu malého stolního stromečku, nebo velkého stromku stojícího na podlaze, nejvhodnější je použít vodovzdornou překližku. Na menší stromek použijte překližku o síle 9 mm a na větší překližku o síle 12 nebo 18 mm. Na obrázku jsou znázorněny rozměry vánočního stromku o výšce asi 145 cm. Můžete si samozřejmě zvolit jakýkoli tvar větví stromku podle libosti.

  4. Vytvoření „větví“

    Zvolte počet dřevěných profilů – nebo „větví“, které má mít váš vánoční stromek; obvykle to bývá 4, 6 nebo 8. Začněte tím, že si vyříznete šablonu z lepenky; pomůže vám k tomu, aby všechny větve vypadaly stejně. Potom tužkou obkreslete okraje šablony a vyznačte tvary větví, aby byly všechny stejné. Vrchní strana každé větve se sklání v úhlu 15°, takže špičky všech větví hotového stromu budou uspořádány v atraktivním vzoru.

  5. Ochrana před štěpením dřeva

    Do vnitřních úhlů mezi větvemi vyvrtejte otvory 8mm vrtákem do dřeva. Pomohou vám předejít štěpení dřeva při vyřezávání hran a také vám usnadní práci s kmitací pilou.

  6. Vyřezání větví

    K vyřezání prvního úplného profilu větví stromu použijte kmitací pilu. Vyřezávejte plynule a pomalu, nechte pracovat svůj elektrický nástroj, ujistěte se, že používáte ostrý pilový list, a pečlivě sledujte nakreslené čáry.

  7. Použití prvních větví jako šablony

    Obruste vyřezané okraje brusným papírem a tento první profil větví stromu použijte jako šablonu pro všechny ostatní větve. Obkreslujte okraje tužkou, dokud nevyznačíte celý obrys dalšího profilu větví. Pečlivě umisťujte profily na překližkovou desku, abyste ji využili co nejúčinněji.

  8. Vyřezání větví

    K vyřezání tvaru všech větví použijte kmitací pilu a k oříznutí rovných okrajů na potřebnou velikost použijte okružní pilu. Odstraňte třísky a obruste hrany do hladka brusným papírem (se zrnitostí 180).

  9. Vyrobte spojovací díly vánočního stromku

    Základna trojúhelníkového stromku, jinými slovy šířka stromku v úrovni podlahy, je přibližně 780 mm. Spodní části šesti profilů větví drží pohromadě díky spojovacím dílům. Mají rozměry asi 40x370 mm a můžete je vyříznout ze zbývajících kusů překližkové desky. Do konců spojovacích dílů vyvrtejte 8mm otvory – slouží k protažení kusů sisalového lana, které bude držet profily větví pohromadě.

  10. Sestavení vánočního stromku

    Jestliže máte šest profilů větví, nejprve položte na místo dva profily, které mají stát přesně proti sobě, a potom zbývající čtyři. Do konce každého z profilů větví vyvrtejte 8mm otvor a svažte díly úhledně k sobě, aby všechny profily držely u sebe.

  11. Sestavte spojovací díly

    Všech šest profilů větví drží u sebe díky šesti spojovacím dílům, které se setkávají uprostřed. Tyto spojovací díly jsou svázány sisalovým lanem, takže všech šest profilů je rovnoměrně rozmístěno. Sisalové lano představuje nejlepší volbu, protože má atraktivní vzhled a dokonale ladí s přírodní překližkou, kterou jste použili k výrobě vánočního stromku.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Výroba dřevěného vánočního stromku

3.6
3.6 of 5

72 Počet hlasů

  • 5
    40
  • 4
    3
  • 3
    8
  • 2
    5
  • 1
    16