Skip to content

Vrtání do kovu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Kovové vrtáky

    Kovové vrtáky se vyznačují ostrou špičkou, která je nutná k tomu, aby se vrták snadno prořezával kovem. Kovové vrtáky mají stejný průměr po celé délce a špičku zbroušenou v úhlu 118°. Tyto vrtáky se také označují jako vrtáky z rychlořezné oceli (HSS). K dispozici jsou kobaltové vrtáky HSS na vrtání do tvrdých kovů, například do nerezové oceli, které mají poněkud plošší úhel špičky 135°, zajišťující dobré vystředění na začátku vrtání. Tyto vrtáky jsou vyrobeny z rychlořezné oceli obsahující 5 % kobaltu a během vrtání by měly být chlazeny speciálním vrtacím olejem.

  2. Vznik třísky při vrtání

    Při vrtání do kovu vzniká tříska ve formě kovových pilin (v případě měkkých kovů, například mosazi) nebo špon (v případě tvrdých kovů, například litiny a oceli). Existují speciální vrtáky pro oba uvedené typy kovu. Břity vrtáků do měkkého kovu jsou ploché (A). Tím je zaručeno, že tyto vrtáky se příliš snadno „nezakusují“ do kovu, což znamená, že je lze používat také k vrtání do jiných měkkých materiálů, například do plastů a nylonu. Břity vrtáků do tvrdého kovu jsou ostré (B).

  3. Vrtání velkých otvorů

    Pokud se chystáte vrtat otvory v kovu s velkým průměrem, nejvhodnější je nejprve předvrtat otvor vrtákem o menším průměru. Pak bude větší vrták vrtat účinněji a bude méně pravděpodobné, že bude klouzat stranou. V případě potřeby můžete předvrtávat v několika fázích pomocí vrtáků s postupně se zvětšujícím průměrem.
    Při předvrtávání by měl být průměr menšího vrtáku (B) stejný nebo větší než jádro většího vrtáku (A). Jádro vrtáku je nejkratší vzdálenost mezi oběma břity.

  4. Rychlost vrtání

    Častou chybou bývá používání příliš vysoké rychlosti vrtání. Čím tvrdší materiál se vrtá, tím nižší rychlost vrtání byste měli použít. Pokud například vrtáte 8mm otvor do mosazi, měli byste nastavit otáčky vrtačky na 2500 ot/min. V případě nerezové oceli, která je mnohem tvrdší, je správná rychlost vrtání 800 ot/min. Správnou rychlost lze snadno poznat podle toho, že vznikají pěkné, dlouhé špony.

  5. Vrtání do tenkých plechů

    Chcete-li vrtat do tenkého plechu, nikdy ho nedržte rukama. Hrozí nebezpečí, že když vrták pronikne kovem a vystoupí na druhé straně, plech by se mohl náhle zaseknout na vrtáku a mohl by vám uříznout ruku. Vhodnější je pevně upnout plech mezi dva kusy dřeva. Pak je méně pravděpodobné, že se náhle nebezpečně otočí. Také se tím sníží množství otřepů, což zjednodušuje konečnou úpravu obrobku.

  6. Olejujte vrták

    Při vrtání do litiny nebo oceli je vhodnější vynakládat co nejmenší sílu. Nechte pracovat vrtačku! Můžete použít vrtací olej na mazání a chlazení vrtáku. Až se budete blížit k druhému konci kovu, nenechte vrtačku příliš rychle proniknout materiálem. Minimalizujete tím otřepy v místě, kde vrták opouští kov.

  7. Vrtání do kovových trubek

    Pokud vrtáte do kovové trubky, ujistěte se, že obrobek je pevně upnutý. Nejvhodnější je používat vrtačku na stojanu a svěrák. Deformaci trubky v důsledku tlaku vrtačky můžete předejít tak, že do trubky vložíte kus dřeva stejné velikosti a stejného tvaru. Opět platí: nechte pracovat vrtačku a příliš netlačte.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Vrtání do kovu

4.4
4.4 of 5

4087 Počet hlasů

  • 5
    2894
  • 4
    700
  • 3
    117
  • 2
    80
  • 1
    296