Skip to content

Vrtání do dřeva a plastu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Vrták do dřeva

    Standardní vrták do dřeva slouží k vrtání otvorů o průměru až 10 mm do všech druhů dřeva. Vrtáky do dřeva mají výhodu ostrého středového hrotu. Díky tomu snadno udržíte elektrickou vrtačku ve správném místě, aniž by vrták klouzal stranou.

  2. Hadovitý vrták

    Hadovitý vrták má ostrý hrot s kuželovitým závitem, který umožňuje velmi přesné vystředění. Kalený hrot se závitem zaručuje, že vrtaný otvor bude velmi přesný, hladký a bez otřepů. Hadovité vrtáky jsou vhodné pro vrtání do měkkého dřeva, evropského tvrdého dřeva a trámů.

  3. Plochý vrták

    Plochý vrták se používá pouze na větší otvory o průměru od 11 mm výše. K vyvrtání čistého, hladkého otvoru je nejvhodnější vrtat pouze tak hluboko, dokud hrot nepronikne druhou stranou obrobku. Potom obraťte obrobek a dokončete otvor z druhé strany. Ploché vrtáky mají středicí hrot a ostré řezací hrany na obou protějších stranách břitu. Používají se k vrtání větších otvorů jak kolmo na směr vláken, tak do řezaných okrajů trámů a prken. Při práci s tímto typem vrtáku vždy používejte vyšší rychlost vrtání.

  4. Záhlubník

    Záhlubník se používá v případě, že chcete zahloubit hlavu vrutu tak, aby byla zarovnaná s povrchem nebo těsně pod povrchem dřeva. Nejprve se vyvrtá otvor pro vrut standardním vrtákem a potom se použije záhlubník k zahloubení otvoru do požadované hloubky. Chcete-li vrut úplně skrýt, vytvořte trochu hlubší zahloubení a vyplňte prostor nad hlavou šroubu tmelem na dřevo, čepem nebo kusem kolíku.

  5. Nastavitelný vykružovací vrták

    Nastavitelný vykružovací vrták má špičatý středový hrot a pilový list, který lze nastavovat na různé průměry. Při práci s vykružovacím vrtákem byste měli upevnit vrtačku na stojan nebo pevně upnout obrobek na pracovní stůl.

  6. Vykružovací vrták

    K vrtání ještě větších otvorů do dřeva můžete místo plochého vrtáku použít vykružovací vrták. Břit vykružovacího vrtáku vypadá jako pilový list ohnutý do kruhu. Nejprve vyvrtáte středový otvor středovým vrtákem a potom vyříznete konečný otvor pomocí pilové části vrtáku. K dispozici jsou také víceúčelové vykružovací vrtáky, které jsou vhodné nejen na dřevo, ale také na cihly, sádrokarton, laminát, plasty a podobné materiály.

  7. Vyřezávač čepů

    Můžete vyříznout čep na skrytí otvoru pro vrut, ale vibrace vrtačky často znesnadňují vytvoření dokonale tvarovaného čepu. Nejlepších výsledků dosáhnete pomocí speciálního vyřezávače čepů ve strojní vrtačce nebo vrtačce upevněné na stojanu.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Vrtání do dřeva a plastu

4.1
4.1 of 5

365 Počet hlasů

  • 5
    224
  • 4
    59
  • 3
    21
  • 2
    16
  • 1
    45