Skip to content

Vrtací nástroje

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Každá práce vyžaduje správnou vrtačku

    Moderní vrtačky jsou díky inteligentní konstrukci a proměnným otáčkám vhodné pro širokou řadu prací. Při použití speciálních vrtáků a příslušenství dokážete zvládnout prakticky každé vrtání. Zvolte vhodnou vrtačku pro danou práci: lehké nebo náročné vrtání do kovu, dřeva nebo zdiva.

  2. Ruční vrtačka

    Nejjednodušším typem vrtačky je standardní ruční vrtačka neboli nebozez; jedná se o praktický nástroj na předvrtávání otvorů pro šrouby. Nejprve ho otáčejte doleva a doprava, dokud břit vrtáku nevnikne do dřeva. Potom ho otáčejte doprava (ve směru hodinových ručiček), dokud nedosáhnete požadované hloubky.

  3. Ruční vrtačka a kolovrátek

    Tyto vrtačky nejsou tak rychlé jako elektrické, ale jsou mnohem lehčí a tišší. Ruční vrtačku nebo kolovrátek můžete používat k vrtání nepříliš hlubokých otvorů do dřeva a jiných měkkých materiálů. Výhoda těchto vrtaček spočívá v tom, že při použití vrtáků určených speciálně pro tyto nástroje lze pracovat velmi přesně.

  4. Standardní elektrická vrtačka

    Při připevňování většinou stačí zatlouci hřebík do stěny. Ale když chcete připevnit těžší předměty, budete muset použít vruty a vrtačku. Standardní elektrické vrtačky se dodávají ve variantách s bateriovým nebo síťovým napájením. Vrtačka s bateriovým napájením nebo bezdrátová vrtačka má tu výhodu, že nemusíte být blízko síťové zásuvky ani používat prodlužovací kabel. Naproti tomu vrtačky se síťovým napájením nevyžadují dobíjení a často bývají výkonnější.

  5. Příklepové vrtačky

    Příklepová vrtačka představuje nejvhodnější volbu pro všeobecné používání v domě i kolem domu. Mají příklepový mechanismus, který významně usnadňuje vrtání do zdiva. Často mívají také vypínač, který vypíná příklepový mechanismus. Tento typ vrtačky však není příliš vhodný k vrtání do betonu – k tomu budete potřebovat vrtací kladivo.

  6. Univerzální vrtačka

    Univerzální vrtačka má kromě nastavení pro běžné vrtání také další nastavení pro vrtání do betonu (otvory o průměru až 10 mm). Díky tomu je skutečně univerzálním nástrojem.

  7. Vrtací kladivo

    Vrtací kladivo je určeno k náročnému vrtání do betonu. Tento typ vrtačky je poněkud těžší než standardní nebo příklepová vrtačka, takže není tak praktická. Další výhodou vrtacího kladiva je možnost pracovat s kamenickým dlátem, kterým budete moci odsekávat cement, kámen nebo dlaždice.

  8. Stolní vrtačka

    Tato volně stojící svislá vrtačka je namontována na sloupku nebo stojanu, který vede vrtací hlavu. Samotný sloupek je namontován na základně, která se připevňuje k pracovnímu stolu nebo podlaze. Tato vrtačka je ideální k vrtání dokonale rovných otvorů do volných obrobků. Otáčky stolní vrtačky lze obvykle nastavovat pomocí klínového řemenu, který lze nasazovat na řemenice o různých průměrech.

  9. Velká nebo malá

    Výkon vrtačky závisí na jmenovitém výkonu motoru. Čím vyšší je jmenovitý výkon, tím větší je průměr vrtačky a tím tvrdší materiál lze vrtat. Motor lze využívat také k pohánění míchacího nástavce na míchání barev, lepidel, sádrových směsí apod.

  10. Důlčík nebo šídlo

    Když se chystáte vrtat otvor, je důležité zajistit, aby vrták na začátku vrtání zůstal na místě. Při vrtání do hladkého povrchu, například keramiky nebo dlaždic, mívá vrták sklon klouzat do stran. Řešením je vyražení malé jamky do dlaždice nebo jiného povrchu, takže vrták zůstane na místě. V případě dřeva a jiných měkkých materiálů k tomu lze použít šídlo. V případě zdiva nebo kovu je nejvhodnější použít důlčík.

  11. Hloubka a rychlost vrtání

    Hloubku vrtání můžete nastavit předem pomocí hloubkoměru, který se často dodává jako standardní příslušenství k vrtačkám. Pomůže vám předejít neúmyslnému provrtání skrz stěnu nebo obrobek. Také můžete nasunout na vrták distanční kroužek a upevnit ho v požadované hloubce. Stejně dobře poslouží i kus barevné pásky na vrtáku.
    Měli byste nastavit otáčky vrtačky (ot/min) tak, aby odpovídaly tvrdosti materiálu. Pro vrtání do měkkých materiálů, například do dřeva, plastu a hliníku, zvolte vysoké otáčky. Pro vrtání do tvrdých materiálů, například oceli, zdiva nebo betonu, zvolte nízké otáčky. Čím tenčí je vrták, tím vyšší otáčky lze použít. Pokud používáte vrtací kladivo k vrtání do zdiva nebo betonu, otáčky nejsou až tak důležité, protože v podstatě sekáte. Pozn.: pokud vrtáte do dřeva s příliš vysokými otáčkami, hrozí nebezpečí vznícení dřeva.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Vrtací nástroje

3.8
3.8 of 5

121 Počet hlasů

  • 5
    68
  • 4
    16
  • 3
    9
  • 2
    4
  • 1
    24