Volba správných prořezávacích nástrojů

80% of 100%
Prořezávání rostlin, keřů, živých plotů a stromů představuje důležitou součást udržování dobrého vzhledu zahrady. Víte, jak si vybrat ty nejlepší prořezávací nástroje pro vaše potřeby? Zde si přečtěte více o různých volbách.
 1. Zahradnické nůžky – nepostradatelný nástroj pro každého zahradníka

  Žádný zahradník se neobejde bez zahradnických nůžek na prostřihávání tenkých a středně silných stvolů. Zahradnické nůžky se dodávají ve dvou variantách: dvoubřité (zakřivené) a kovadlinkové.

  Dvoubřité zahradnické nůžky (A)
  Zakřivené zahradnické nůžky jsou vybaveny dvěma ostrými břity, které působí střihem. Tento typ je vhodný zejména na rostliny s měkkými a dutými stvoly.

  Kovadlinkové zahradnické nůžky (B)
  Kovadlinkové zahradnické nůžky jsou tvořeny jedním ostrým břitem a plochou patkou. Stvol se opírá o plochou patku a je odstřiháván přitlačovaným břitem. Kovadlinkový typ je vhodný zejména na rostliny s keře s dřevitými větvemi. Plochá patka zaručuje, že stvoly se během prořezávání neuzavřou tlakem.

  Měli byste zajistit, aby byly zahradnické nůžky vždy ostré. Ušetří vám to spoustu času a energie. Čelisti z kalené oceli zůstanou déle ostré, takže vyžadují méně údržby.

 2. Prořezávací pila – na silnější větve

  Na silnější větve je praktičtější použít ruční nebo elektrickou prořezávací pilu. Prořezávací pila je vhodná také v případě, že potřebujete prořezávat v obtížně přístupných místech. Prořezávací pily se dodávají v různých tvarech a velikostech s výměnným nebo pevným pilovým listem. Při výběru ruční prořezávací pily je důležité zkontrolovat zuby. Impulsně kalené pilové zuby zůstávají dlouho ostré, zuby z tvrdokovu ještě déle.

  Ruční pila má tu nevýhodu, že ji musíte silně přitlačovat. Elektrická prořezávací pila je vhodná v případě, že potřebujete řezat silnější větve. Měli byste své nástroje dobře udržovat, abyste zajistili, že zůstanou ostré.

  Na silnější větve můžete použít i pilu ocasku.

 3. Odvětvovače – na tvrdší, silnější větve

  Odvětvovače jsou stejně jako prořezávací pily určeny pro silnější větve. Odvětvovače trochu připomínají zahradnické nůžky, ale mají delší rukojeti, abyste mohli vyvinout větší tlak a snadno pracovat nad hlavou. Délku rukojetí lze často nastavovat. Odvětvovače jsou ideální k řezání tvrdých, silných větví, i když je lze používat také k řezání větví v zahradním odpadu.
 4. Řetězová pila – na silnější větve a kmeny stromů

  Řetězová pila je ideální na silnější větve a kmeny stromů. K dispozici jsou jak elektrické, tak benzínové řetězové pily. Elektrická řetězová pila je lehčí a vhodnější pro kutilské práce. Než začnete, rozhodněte se, jak chcete řezat, aby byla zaručena co největší bezpečnost při práci.

  Způsob řezání určuje, kam spadne strom. Začněte vyříznutím kusu na té straně, na kterou má strom padnout. Nyní vyřízněte kus na druhé straně o trochu výše než první kus. Můžete pokračovat v řezání na této straně, dokud strom nepadne. Kvůli vlastní bezpečnosti vypněte řetězovou pilu, jakmile strom padne.

  Pila se může zaseknout, protože na ni působí velká hmotnost stromu v místě řezu. V takovém případě zatlučte do místa řezu klín, abyste pilu uvolnili.

 5. TIP!

  Vždy noste ochranné brýle, pevné rukavice, chrániče sluchu a silný oděv. Maska a přilba vám poskytnou zvýšenou ochranu proti pilinám, které se rozlétají vysokou rychlostí.
 6. Nůžky na živé ploty – tvarování živých plotů a keřů

  Nůžky na živé ploty se dodávají ve třech různých variantách: ruční, elektrické a benzínové. Ručními nůžkami na živé ploty můžete udržovat tvar stromů, živých plotů a keřů. Elektrické nebo benzínové nůžky na živé ploty představují ideální řešení v případě, že byste rádi pracovali rychleji. Lze je používat k prořezávání větších, silnějších živých plotů. Kvůli vlastní bezpečnosti při prořezávání nůžkami na živé ploty noste ochranné brýle a rukavice.
 7. Nůžky na trávu – lepší manipulace než s nůžkami na živé ploty

  Nejlepším nástrojem na zimostráz jsou nůžky na zimostráz (nebo nůžky na trávu). Nůžky na trávu jsou mnohem menší než nůžky na živé ploty a lépe se s nimi manipuluje, takže s nimi můžete mnohem snáze upravit zimostráz do správného tvaru. K dispozici jsou ruční nůžky na trávu pro lehčí prostřihávání. Pokud před sebou máte náročnější úkol nebo si chcete usnadnit práci, ideální volbou jsou elektrické nůžky na trávu.
 8. Odklízení zbytků po prořezávání fukarem

  Fukar je tím pravým nástrojem na odklízení listí a dalších menších zbytků po prořezávání, zejména pokud nemůžete jednoduše použít hrábě. Použijte fukar na keř nebo živý plot, abyste odfoukli všechny zbytky. Přemístěte všechen odpad po prořezávání na jednu stranu, abyste ho mohli jednoduše odstranit. Některé fukary umožňují nasát a dokonce rozsekat listí. Pak je úklid zbytků po prořezávání ještě jednodušší.
 9. Odklízení zbytků po prořezávání zahradním drtičem

  Pomocí zahradního drtiče lze rozdrtit odpad po prořezávání, například větve, na drobné kusy. Takto lze velmi výhodně ušetřit místo v popelnici. Rozdrcená organická hmota se také rychleji kompostuje. Jemně rozdrcený odpad po prořezávání lze také ihned využít jako kompost pro živý plot, keře nebo stromy, které jste právě prořezali, abyste zajistili optimální růst.
 10. TIP!

  Řádně pečujte o své zahradnické nástroje. Je důležité, aby byly vždy čisté a ostré. Nikoli jen kvůli vlastní bezpečnosti, ale také proto, abyste je mohli dlouho používat a aby účinně odváděly svou práci. Jedním ze způsobů, jak čistit zahradnické nástroje, je čištění postřikem.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Volba správných prořezávacích nástrojů

4
4 of 5

90 celkem

 • 5
  54
 • 4
  15
 • 3
  5
 • 2
  2
 • 1
  14