Úprava a montáž rolet

82% of 100%

Rolety se prodávají v různých velikostech. Máte-li štěstí, podaří se vám najít přesnou velikost do vašeho okna. Pokud takové štěstí nemáte, snadno si je do požadované délky a šířky upravíte. Kupte roletu, která je o něco delší a širší než okenní rám. Navíjecí válec na požadovanou délku zkrátíte pilkou na železo.

Jaké existují typy rolet?

Rolety se vyrábějí z různých materiálů, např. z PVC, bavlny či ISO (s izolační hliníkovou fólií).

 1. Vhodné místo k montáži?

  Okenní rolety můžete namontovat několika různými způsoby, podle toho, kolik je před oknem místa nebo jak vám vyhovují: 1. Přímo na okenní rám. 2. Na stěnu před okenním rámem. 3. Na strop.

 2. Překážky pro stahování rolety

  Přesvědčte se, že v blízkosti okna nejsou žádné prvky, které by bránily stahování rolet, například okenní madlo. Pokud ano, můžete roletu otočit tak, aby se odvíjela dál od okna.

 3. Šířka rolety

  Pokud chcete roletu namontovat do okenního rámu, změřte její šířku včetně montážních konzol. Na obou stranách rámu nechte 5mm mezeru, aby šly rolety snadno nasadit.

 4. Řetízek na levé nebo na pravé straně?

  Rozhodněte se, zda chcete mít ovládací řetízek na levé nebo pravé straně. Vyznačte místo pro upevnění konzol a přišroubujte je k rámu. Konzola s vystouplým kolíkem, šestihrannou hlavou nebo drážkou většinou patří na stranu s rolovacím mechanismem a ovládacím řetízkem. Toto si nejprve ověřte, protože konstrukce rolet od různých výrobců se může lišit.

 5. Montáž konzol k okennímu rámu nebo na stěnu

  Přiložte první konzolu na požadované místo a vyznačte montážní otvory. Pokud konzoly šroubujete k okennímu rámu, otvory předvrtejte tenkým vrtákem do dřeva (2,5 mm). Pokud je šroubujte na stěnu, předvrtejte vrtákem do zdiva 6mm otvory a zasaďte do nich hmoždinky stejného průměru. Poté přišroubujte první konzolu a vruty lehce utáhněte. Položte na ni dlouhou rovnou lať, na lať položte vodováhu a vyrovnejte je. Pod lať přiložte druhou konzolu a vyznačte montážní otvory.

 6. Montáž konzol na strop

  Odměřte střed okenního rámu a pomocí úhelníku jej přeneste na strop a vyznačte. Od středu vyměřte umístění pravé a levé konzoly (polovina délky rolety na každou stranu).

 7. Zkrácení rolety na požadovanou šířku

  Pokud roletu zkracujete, nezapomeňte z celkové naměřené délky odečíst šířku obou konzol. Většinou je to 2 x 4 mm z naměřené délky. Výslednou šířku vyznačte na navíjecí válec rolety a zbytek uřízněte. Na odříznutý konec znovu nasaďte koncovku. Na stejnou šířku zkraťte spodní lištu.

 8. Zúžení látky

  Látku rolety položte na rovnou plochu. Zkrácenou spodní lištu přiložte k roletě a vyznačte na látce stejnou šířku. Poté odřízněte nebo odstřihněte přebývající část. Nejvhodnější je k tomuto účelu ulamovací nůž, ale můžete použít i nůžky.

 9. Upevnění látky na navíjecí válec

  Odstraňte ochrannou fólii ze samolepicího pruhu na navíjecím válci a přiložte látku tak, aby se z válce odvíjela blíže k oknu. Zkontrolujte, zda je navíjecí mechanismus s řetízkem na správné straně. Dbejte, abyste látku na navíjecí válec upevnili zcela rovně. Jinak by se navíjela křivě. 5 cm od okraje látku ostře přeložte. K záhybu přiložte navíjecí válec samolepicím pruhem nahoru. Oběma rukama jím otáčejte až okraji látky a dbejte na to, aby zůstal stále zcela rovnoběžně s tímto okrajem. Poté naviňte ¾ rolety a spodní okraj rolety zasuňte do otvoru ve spodní liště. Nyní můžete roletu zavěsit na okno.

 10. Zavěšení rolety

  Roletu nejprve nasaďte do konzoly s navíjecím mechanismem (s řetízkem) a poté i do druhé konzoly.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Úprava a montáž rolet

4.1
4.1 of 5

550 celkem

 • 5
  333
 • 4
  91
 • 3
  48
 • 2
  21
 • 1
  56