Stavba psí boudy

68% of 100%

Pokud bývá váš pes dlouho venku, je nezbytné poskytnout mu místo, kde se může ukrýt před deštěm, větrem a pálícím sluncem. Stavba psí boudy je docela jednoduchá. Pamatujte, že bouda musí mít vhodnou velikost pro vašeho psa! Větší neznamená vždy lepší, protože psi se cítí nejbezpečněji v malém prostoru. V psí boudě vhodné velikosti se bude lépe udržovat přirozené tělesné teplo vašeho psa.

Čemu věnovat pozornost
Abychom zvolili správnou velikost psí boudy, předpokládejme, že je určena pro malého až středně velkého psa o hmotnosti kolem 20 kg. Vyrobíme boudu ze dřeva, protože je to materiál s vhodnou přirozenou izolací, který bude uvnitř udržovat v létě chládek a v zimě teplo. V zájmu bezpečnosti psa byste měli použít odolné, trvanlivé materiály. Postavíme psí boudu s pevnou podlahou, protože ta je pohodlnější a hygieničtější.

Bude to jednoduchá bouda s rámem ve tvaru A, který lze snadno vyrobit. Nejvhodnější je použít druh dřeva pro venkovní použití, protože psí bouda bude vystavena všem možným povětrnostním vlivům. Ideálními materiály jsou vodovzdorná překližka, desky s epoxidovým nátěrem a impregnované dřevo. Nejlepší je venkovní dřevo odpovídající směrnicím FSC. Má ekologickou impregnaci, takže není nutná žádná další úprava.

Potřebné materiály
Níže uvedené rozměry mají sloužit pouze jako vodítko. Můžete upravit délku, šířku a výšku tak, aby odpovídaly vašim vlastním preferencím a velikosti vašeho psa.

Rám: 4 kusy dřeva o rozměrech 44×44 mm a délce asi 100 cm

Rámy ve tvaru A:
- 4 kusy dřeva na sloupky o rozměrech 28×58 mm a délce asi 100 cm
- 1 kus dřeva na hřeben střechy o rozměrech 44×44 mm a délce asi 120 cm

Podlahová deska:
- překližka s epoxidovým nátěrem o síle 12 cm a rozměrech asi 100x100 cm
- 4 krátké nohy u kusů dřeva o rozměrech 90x90 mm a výšce 12 cm

Střecha:
- 14 prken o rozměrech 125x22 mm a délce asi 120 cm
- rohová prkna pro otvor o rozměrech 75x20 mm, 2x o délce 130 cm a 2x o délce 170 cm

Zadní stěna: sestavená do tvaru trojúhelníku, vyříznutá z 18mm prken s pery a drážkami

Přední stěna: trojúhelníkový tvar, vyříznutá, s otvorem

Dále budete potřebovat:
- prkna s perem a drážkou o síle 18 mm z impregnované borového dřeva s užitečnou šířkou 120 mm = 2x 6 prken o délce asi 1000 mm. (Pokud pracujete s neimpregnovaným dřevem, musíte ho natřít vrstvou barvy nebo laku, abyste zabránili tlení.)
- 4 spojovací kusy o délce 1000 mm
- rohová prkna o šířce 20 mm

 1. Spodní rám

  Prvním krokem je postavení spodního rámu. Začněte předvrtáním otvorů do všech kusů dřeva, které později přišroubujete místo. Tím se předejde rozštěpení dřeva. Vyrobte rám ze čtyř kusů dřeva o rozměrech 44×44 mm, jak je znázorněno na obrázku. Do rohů pod rám připevněte čtyři špalky dřeva, aby neležel přímo na zemi.

 2. Rámy ve tvaru A

  Sestavte rámy ve tvaru A pro psí boudu do tvaru trojúhelníku. Spodní strany trojúhelníku seřízněte v úhlu 60° a vrchní stranu v úhlu 30°. Potom připevněte nižší rohy kusů dřeva pomocí pozinkovaných šroubů (nebo šroubů z nerezové oceli).

 3. Hřeben střechy

  Dalším krokem sestavy rámu je spojení obou rámů ve tvaru A kusem dřeva tvořícím hřeben střechy o délce 120 cm, jak je znázorněno na obrázku. Zajistěte, aby byly trojúhelníkové rámy ve tvaru A správně vyrovnány. Než přišroubujete hřeben střechy na své místo, pomocí vodováhy ověřte, zda jsou rámy ve tvaru A svislé.

 4. Podlahová deska

  Ve všech čtyřech rozích podlahové desky vyřízněte otvory pro sloupky. Umístěte podlahovou desku dolů mezi sloupky a přišroubujte ji na místo. Potom zvětšete předvrtané otvory v podlahové desce kuželovým záhlubníkem, aby byly vruty se zápustnou hlavou vyrovnány s povrchem desky.

 5. Vytvoření vodotěsné střechy

  Pokud má být střecha psí boudy stoprocentně vodotěsná, nejprve položte na rám ve tvaru A silnou plastovou fólii (například jezírkovou fólii) a připevněte ji na místě sponami. Dalším krokem je střecha psí boudy.

 6. Instalace střechy

  Použijte překrývající se prkna o rozměrech 165x22 mm. Nejprve přišroubujte nejvyšší horní prkno. Potom pod toto prkno připevněte rozpěrný špalek, abyste pod něj mohli zasunout střešní panel. Díky tomu bude panel pevně držet na místě a zabrání vnikání deště do psí boudy. Pro volný střešní panel vytvořte rám z kusů dřeva o rozměrech 75x20 cm a potom na něj přišroubujte vodorovná střešní prkna, aby se překrývala jako střešní tašky.

 7. Zadní stěna psí boudy

  Přední a zadní stěnu instalujte samostatně tak, že spojíte šest prken pomocí spojů s perem a drážkou. Ujistěte se, že prkna pevně drží ve všech spojích. Na obou stěnách spojte prkna dvěma spojovacími kusy (B) svírajícími úhel 60° (stejný jako úhel rámu ve tvaru A). Tyto spojovací kusy musí zapadnout do rámu ve tvaru A, takže budete muset počítat s danými rozměry. Vrchní prkno přišroubujte na místo samostatně.

 8. Oříznutí na trojúhelníkový tvar

  Nakreslete příčnou čáru pro střechu vedoucí od středu až ke konci šestého prkna. Okružní pilou ořízněte zadní stěnu na stejný tvar, jako má rám ve tvaru A, a přišroubujte ji na místo.

 9. Přední stěna

  Na přední stěnu nakreslete tvar vchodu sahající od prvního ke čtvrtému prknu. Ujistěte se, že vchod psí boudy je uprostřed. V horní části se tvar vchodu shoduje se sklonem střechy. Střecha se svažuje v úhlu 60°. Předvrtejte otvory do horních rohů; budete v nich moci snadno otáčet kmitací pilu. Vyřízněte zbytek otvoru podle nakreslené čáry. Vyztužte přední stěnu symetrickými spojovacími kusy, které přišroubujete nahoře a dole.

 10. Sestavení psí boudy

  Sestavte psí boudu tak, že umístíte přední a zadní stěnu na svá místa a přišroubujete je ke spodnímu rámu. Předvrtejte otvory pro vruty a použijte vruty se zápustnou hlavou, abyste vytvořili hladký povrch. Nakonec připevněte kolem vchodu rohové lišty kvůli úhlednému vzhledu.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Stavba psí boudy

3.4
3.4 of 5

108 celkem

 • 5
  51
 • 4
  10
 • 3
  10
 • 2
  7
 • 1
  30