Stavba přístřešku na dřevo

74% of 100%

Máte-li doma krb či krbová kamna, potřebujete také místo na uložení dřeva. Dřevo na topení musí být dobře vyschlé a nejlépe schne venku, kde vzduch může proudit. Zároveň však na něj nesmí pršet, a proto je k tomuto účelu vhodný přístřešek, který si můžete sami vyrobit.

Praktické rady

Nejlepší materiál na venkovní přístřešek na dřevo je impregnovaný smrk nebo modřín s osvědčením FSC (značka zdravého lesního hospodaření). Díky tlakové impregnaci, která je šetrná vůči životnímu prostředí, toto dřevo nevyžaduje žádné další ošetření. Proti hnití je nutné ošetřit pouze ty části sloupků, které budou zapuštěny v zemi. Rozměry všech sloupků a příčníků jsou 9 x 9 cm.

Naměřte požadovanou šířku, výšku a hloubku přístřešku. Vhodné proporce jsou například výška 1,85 m, šířka 2 m a hloubka 60 cm. Při nákupu (nebo řezání) sloupků pamatujte, že budou zapuštěny do země do hloubky nejméně 30 cm.

 1. Sloupky

  Začněte se dvěma předními a dvěma zadními sloupky a seřízněte je tak, aby zkosení odpovídalo sklonu střechy (25 mm rozdíl mezi přední a zadní stranou sloupku).

 2. Střešní trámky

  Pod stejným úhlem seřízněte z obou stran střešní trámky. Dbejte na to, aby seříznuté plochy na obou koncích byly rovnoběžné. Střešní trámky mají na přední straně přístřešku 30cm přesah, aby střecha lépe chránila proti dešti.

 3. Montáž levé strany

  Položte přední a zadní sloupek rovnoběžně ve vzdálenosti požadované hloubky přístřešku tak, aby zkosené plochy byly v rovině. Ke zkoseným koncům přiložte střešní trámek tak, aby na přední (kratší) straně přesahoval o 30 cm. Spojovací vruty by mohly materiál rozštípnout, a proto otvory předvrtejte tenkým vrtákem na dřevo. Do každého spoje našroubujte pouze jeden vrut. Zatím neutahujte. Přibližně v polovině výšky, ve stejné vzdálenosti od neseříznuté strany sloupků, vložte lať a úhelníkem zkontrolujte, že je k oběma sloupkům kolmá. Předvrtejte otvory, našroubujte vruty a poté všechny spoje utáhněte.

 4. Montáž pravé strany

  Stejným způsobem sestrojte i pravou stranu přístřešku (obě strany jsou stejné, na obrázcích jsou však položené na vnější boky, tedy zrcadlově).

 5. Montáž horních spojovacích trámků

  Postavte obě strany přístřešku kolmo k zemi a mezi střešní trámky přišroubujte spojovací trámek. Nezapomeňte předvrtat otvory. Stejným způsobem přišroubujte přední spojovací trámek.

 6. Montáž spodních spojovacích trámků

  Nyní můžete v polovině výšky upevnit spodní spojovací trámky. Nejprve k zadním sloupkům ve stejné výšce jako postranní latě přišroubujte spodní spojovací trámek. Poté přišroubujte přední spojovací trámek.

 7. Montáž střešní desky

  Střešní panel můžete vyrobit z 18mm překližky odolné proti vlhkosti. Pamatujte, že střecha musí rám na přední straně a po obou stranách přesahovat přibližně o 30 cm. Naříznutou desku položte na konstrukci a vyrovnejte ji tak, aby na obou stranách přesahovala stejně. Poté ji přišroubujte ke střešním trámkům.

 8. Zakrytí střešní desky

  Desku můžete zakrýt vlnitou střešní krytinou nebo střešní lepenkou. Upevněte ji střešními hřebíky.

 9. Zakrytí boků přístřešku

  Na boky přístřešku můžete vodorovně našroubovat dřevěná prkna nebo lišty. Chcete-li lepší ochranu proti dešti, dejte je těsně k sobě, chcete-li lepší ventilaci, nechte mezi nimi mezery. Nyní na spodní trámky našroubujte polici na dřevo. Může být z překližky odolné vůči vlhkosti, stejně jako střecha, nebo z prken či latí, stejně jako bočnice.

 10. Ochrana sloupků proti vlhkosti

  Spodní části sloupků můžete napustit olejem pro venkovní použití, který nahrazuje dříve používaný dehet. Postavte přístřešek ke zdi a sloupky zapusťte nejméně 30 cm do země. Do zdi vyvrtejte otvory, vložte hmoždinky a sloupky upevněte pomocí 8mm vrutů.

 11. Dokončení střechy

  Mezeru mezi střechou a zdí vyplňte těsnicí hmotou, aby podél stěny nezatékalo.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Stavba přístřešku na dřevo

3.7
3.7 of 5

853 celkem

 • 5
  378
 • 4
  174
 • 3
  113
 • 2
  75
 • 1
  112