Skip to content

Stavba plotu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Typy plotů

    Drátěný plot
    Drátěný plot lze postavit poměrně rychle a jedná se o jeden s typů, které mají nejnižší náklady a nejsnáze se udržují.

    Koše s kameny
    Kovové koše naplněné kameny nebo kůrou představují stále populárnější způsob, jak oddělit zahradu. Tento typ plotu si můžete snadno postavit sami, ale pokud hodláte naplnit koše kamením, budete potřebovat pevné základy.

    Živý plot
    Živý plot lze nainstalovat snadno, nicméně vyžaduje pravidelné prořezávání. Živý plot může být z různých rostlin a křovin; ideální jsou například břečťan na drátěném pletivu, jehličnany, rozrazil, buk a borovice. Poskytuje však menší ochranu proti nevítaným návštěvníkům než jiné typy plotů.

    Dřevěné stěny
    Dřevo je přírodní materiál v zahradním prostředí a dobře se hodí k výrobě plotů. Můžete vybírat z různých druhů dřeva od evropských stromů po exotické odrůdy. Cena a způsob instalace jsou závislé především na požadované výšce a konstrukci plotu..

     

  2. Vytyčení

    Rozhodněte, kam chcete umístit plot, a co nejvíce vyrovnejte povrch terénu. Odměřte délku plotu a místa, kam je třeba umístit středové a koncové sloupky. Rozdělte tyto úseky na rovnoměrné části. Koncové sloupky se umisťují na konce vodorovných prken, které mají délku 4 metry. Nejprve nakreslete celkový nákres a potom rozhodněte, jaké materiály budete potřebovat a v jakých délkách. Jakmile budete vědět, kam bude plot umístěn, můžete vyznačit výšku 1,80 metru. Použijte provaz, abyste zajistili, že všechny sloupky budou pěkně vyrovnané v přímce.

  3. Tip krok

    Standardní zahradní ploty

    Zahradnické potřeby nabízejí široký výběr různých typů plotních dílů a materiálů. Většina má pevné délky a výšky a liší se kvalitou a cenou.

  4. Dvojité plaňky

    Plot z dvojitých planěk vytváří prostorový účinek v kombinaci s dobrou ochranou a může skrz něj volně procházet vítr. Zvolte plaňky a sloupky z hoblované a impregnované borovice nebo jiného zahradního dřeva. Vodorovná prkna mají rozměry 1,8x14,5x400 cm a svislá mají rozměry 1,8x14,5x180 cm. Sloupky mají rozměry 6,8x6,8x270 cm.

  5. Rozteč planěk

    Rozmístěte sloupky plotu ve čtyřmetrových vzdálenostech s mezilehlými sloupky po dvou metrech. Pamatujte, že všechny plaňky by měly mít stejnou rozteč a rovněž by měly vyplňovat vzdálenost čtyři metry. Potom nainstalujte plaňky na druhou stranu plotu, abyste vyplnili otevřené mezery. K upevnění planěk je třeba připevnit ke sloupkům po jedné straně tři vodorovná příčná prkna (dolů, doprostřed a nahoru). Můžete použít prkna o stejné velikosti jako plaňky, která se liší pouze délkou. Potom přišroubujte plaňky k těmto vodorovným příčným prknům.

  6. Kolik prken potřebujete?

    Příklad: rozhodli jste se pro plot o výšce 180 cm. Pokud použijete plaňky o šířce 1,8 x 14,5 cm s roztečí 7 cm, budete potřebovat pět planěk na metr na přední straně a čtyři plaňky na metr na zadní straně. To znamená celkem devět planěk na metr délky plotu. Takže pokud má plot délku například 12 metrů, budete potřebovat 9 x 12 = 108 planěk o výšce 180 cm. Pro tři vodorovná příčná prkna (dole, uprostřed a nahoře) budete potřebovat na každý úsek tři prkna o délce 4 metry. Plot o délce 12 metrů je tvořen třemi úseky, takže celkem je zapotřebí devět vodorovných prken o délce 4 metry.


    Počítejte s několika plaňkami navíc kvůli odpadu nebo vyřešení nečekaných požadavků. K upevnění prken použijte nerezové ocelové nebo pozinkované šrouby 4 x 30 mm. Počet šroubů, které budete potřebovat pro vodorovná příčná prkna, je: 3 x 3 šrouby na prkno x 9 = 81 šroubů. A pro plaňky budete potřebovat: 108 x 3 = 324 šroubů. Celkem: 81 + 324 = 405 šroubů.

  7. Vytyčení

    K vytyčení poloh sloupků plotu vyznačte místa podél vnější strany provazu (například malými značkovacími kolíky). Je to nutné proto, že až vyvrtáte otvory pro sloupky, původní značky na provazu již nebudou dobře viditelné. Instalace sloupků plotu je jednodušší a rychlejší, pokud vám s tím pomáhá někdo další. Pak bude mnohem snazší například upevnit dlouhá vodorovná příčná prkna a zatlouci sloupky plotu do země.

  8. Vrtání otvorů pro sloupky

    Začněte umístěním rohových sloupků. Úzkým rýčem nebo vrtákem do půdy vyhlubte úzkou jámu o hloubce 60 až 80 cm. Měli byste kopat přímo do pevné půdy, aby sloupek pevně držel. Pokud je půda suchá, je vhodné ji nejprve zvlhčit; usnadní se tím kopání nebo vrtání jam. Můžete použít také pozinkované držáky sloupků, které můžete zarazit přímo do půdy.

  9. Ochrana před tlením sloupků

    Sloupky by se měly ošetřit do výšky 10 cm nad zemí, aby se předešlo tlení dřeva. Můžete zakoupit různé typy konzervačních prostředků nebo asfaltovou barvu na ochranu dřeva. Nebo můžete použít akrylátovou pryskyřici, která je po vytvrzení naprosto vodotěsná. Další alternativou na ochranu před tlením je umístění sloupků do trubek z PVC o velkém průměru.

  10. Usazení sloupků

    Vložte sloupek do jámy v ose značení. Vylezte na štafle a zatloukacím kladivem opatrně zatloukejte sloupek do země, dokud nebude jeho horní strana ve stejné výšce jako provaz. Po každém úderu kladivem zkontrolujte pomocí vodováhy, zda je sloupek stále ve svislé poloze. Pokud se sloupek během zatloukání pootočí, takže již není úplně kolmý k rovině plotu, můžete ho srovnat pomocí šroubovací svorky umístěné do středu sloupku. Vždy noste ochranné rukavice, abyste si chránili ruce před třískami.

  11. Lití betonu

    Sloupek můžete zafixovat na místě betonovou směsí. Připravte směs a nalijte ji do jámy. Směs má toto složení: 1 kg hrubého písku, 1 kg štěrku a 0,5 kg cementu. Také můžete použít rychletuhnoucí suchou maltu, kterou vysypete přímo z pytle do jámy a potom přidáte vodu. Ujistěte se, že sloupek je svislý a správně vyrovnaný. Zkontrolujte jeho polohu pomocí vodováhy nebo olovnice. Nakonec usaďte sloupek držadlem zatloukacího kladiva pevně v zemi.

  12. Mezilehlé sloupky

    Rozmístěte mezilehlé sloupky podle značení podél středu plotu, jak je znázorněno na obrázku. V případě potřeby můžete mezi dvěma koncovými sloupky natáhnout provaz a ujistit se, že horní strany všech sloupků jsou vyrovnané.

  13. Vodorovná vodováha

    K ověření vyrovnání vrcholů všech sloupků použijte hadicovou vodováhu nebo průhlednou zahradní hadici naplněnou vodou. Ujistěte se, že v zahradní hadici nejsou žádné vzduchové bubliny. Kdyby se to nepodařilo, vždy můžete později oříznout vrcholy sloupků na správnou výšku.

  14. Montáž vodorovných prken

    Začněte spodním vodorovným prknem, které přišroubujete na místo těsně nad zemí. Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda je správně vyrovnané. Nejprve předvrtejte všechny otvory pro šrouby, abyste předešli rozštěpení dřeva. Použijte tři šrouby na každý spoj. Potom namontujte vrchní prkno a nakonec prostřední prkno. Ujistěte se, že prkna jsou přesně namontovaná, a pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou vodorovná.

  15. Používání šroubovací spojky jako „další ruky“

    Montáž prken si můžete usnadnit, jestliže je před přišroubováním nejprve uchytíte šroubovací svorkou. Nejvhodnější je montovat plot po jednotlivých úsecích, protože vždy existuje možnost, že jste se při měření dopustili chyby.

  16. Montáž planěk na přední stranu

    Začněte první plaňkou na nejviditelnějším místě, například vedle domu. Vždy kontrolujte polohu pomocí vodováhy nebo olovnice. Pomůže vám, když vyrobíte několik dřevěných rozpěrek o délce asi 7 cm a umístíte je mezi jednotlivé plaňky. Pravidelně kontrolujte rozestupy mezi plaňkami, protože šířka jednotlivých planěk se může lišit.

  17. Montáž planěk na zadní stranu

    Až namontujete plaňky na přední stranu, vraťte se zpět na začátek a vyznačte osu v prostoru mezi již nainstalovanými předními plaňkami a novou řadou planěk na zadní straně. Tím určíte polohu středu první plaňky na zadní straně plotu. Pro kontrolu je vhodné vyznačit středy všech planěk. Potom pomocí vodováhy nebo olovnice zkontrolujte, zda jsou všechny plaňky rovné a správně vyrovnané.

  18. Branky

    Možná se vám bude hodit branka v plotu. Standardní šířka branky je 90 cm a výška je stejná jako výška plotu. Pro zvýšení pevnosti a na ochranu před ohýbáním namontujte dvě šikmá prkna v úhlu 45°. Sloupky brány se instalují stejně jako sloupky plotu. Budete potřebovat: závěsy, petlici nebo zámek s klíčem, matice a šrouby. V případě potřeby použijte dva delší sloupky vlevo a vpravo a namontujte spojovací příčný trám, abyste rozdělili hmotnost branky.

  19. Hlavice sloupků

    Zakončete sloupky hlavicemi na ochranu před vnikáním dešťové vody, která by vedla ke tlení dřeva. Jinak můžete použít kus střešní lepenky, kterou připevníte hřebíky, nebo šikmo seříznout vrchol sloupků.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Stavba plotu

4.2
4.2 of 5

596 Počet hlasů

  • 5
    375
  • 4
    105
  • 3
    33
  • 2
    24
  • 1
    59