Stavba kurníku

72% of 100%

Stavba kurníku je zábavná práce, kterou lze zvládnout za víkend. Chov slepic neznamená pouze denní přísun čerstvých vajec, ale také představuje vhodný způsob, jak zužitkovat odpad z kuchyně.

Čemu věnovat pozornost
Drůbež potřebuje přístřeší na ochranu před deštěm a chladem, kde může v noci bezpečně spát. Středně velké chovy potřebují 1,5 čtverečního metru na slepici, zatímco liliputkám stačí polovina. Zajistěte, aby měly hřady správný tvar a správnou velikost.
Kurník potřebuje dobré větrání. Měl by sloužit jako teplé místo ke spánku, ale také by měl poskytovat venkovní prostor, ve kterém mohou slepice hrabat. Postavte kurník na takovém místě, které nabízí jak slunce, tak stín.

Shrnutí
Kurník by měl mít vyvýšené místo na spaní, aby mohla odtékat voda a drůbež zůstala v suchu. Vchod by měl být dostatečně velký, aby slepicím umožňoval snadný přístup. Boční dvířka umožňují udržovat kurník v čistém stavu a usnadňují vybírání vajec. Můžete vyrobit řadu kukaní vyplněných slámou. Hladká základna je vyrobena z bednicí překližky, takže je vodotěsná a snadno se čistí.

Potřebné materiály
Uvedené velikosti jsou pouze orientační a podle potřeby můžete úměrně změnit délku, šířku i výšku.

Nosný rám:         
- 2 dlouhé trámy o průřezu 44×44 mm a délce asi 400 cm
- 4 příčné trámy o průřezu 44×44 mm a délce asi 160 cm

Střešní rám
- 6 trámů pro stojaté podpěry, každý o průřezu 28×58 mm a délce asi 60 cm
- 1 střešní příčník o průřezu 44×44 mm a délce asi 400 cm
- 3 příčné trámy, každý o průřezu 28x58 mm a délce asi 76 cm

Podlaha:     
- 12mm bednicí překližka o velikosti asi 70x200 cm

Nosné trámy
- 2 dlouhé trámy, každý o průřezu 28x58 mm a délce asi 420 cm    
- 2 příčné trámy, každý o délce asi 95 cm    

Boční stěny:        
- 6 prken o průřezu 165x22 mm a délce asi 200 cm pro uzavřené strany
- 6 prken o průřezu 165x22 mm a délce asi 200 cm pro otevřené strany
- trámy 75x20 mm pro boční otvory: 3x o délce asi 130 a 2x o délce asi 170 cm

Zadní stěna: 12mm bednicí překližka seříznutá do tvaru trojúhelníku o délce strany asi 156 cm
Schůdky: prkno o šířce 30 cm a délce asi 125 cm s malými žebry
Drátěné pletivo 200 cm x 800 cm
Latě na pletivo: v případě potřeby zakončete pletivo dřevěnými latěmi 50x10 mm
Kukaň/trámy: 12mm bednicí překližka, tyče 5x4 cm

 1. Konstrukční nákres kurníku

  Tento kurník s rámem ve tvaru A pojme tři nebo čtyři slepice. Zvolte délku podle počtu slepic, které chcete chovat. Použijte venkovní dřevo odolné proti povětrnostním vlivům, pokud možno jakost odpovídající směrnicím FSC. Ta má ekologickou impregnaci, takže nevyžaduje žádnou další úpravu. Vhodnou volbou je vodotěsná překližka, bednicí překližka nebo impregnované dřevo.

 2. Základní rám

  Prvním krokem je sestavení nosného rámu kurníku. Vyrobte rám z trámů 44x44 mm, jak je znázorněno na obrázku. Nejvhodnější je předem vyvrtat všechny otvory pro šrouby, aby se předešlo rozštěpení dřeva při sešroubovávání dílů.

 3. Nosníky střešního rámu

  Nosníky střešního rámu se sestavují do tvaru trojúhelníku. Seřízněte základnu trojúhelníku v úhlu 60° a vrchol trojúhelníku v úhlu 30°. Potom upevněte spodní hrany trámů pozinkovanými šrouby o délce asi 65 mm.

 4. Připevnění nosníků střešního rámu k vrchnímu trámu

  Vytvořte kostru kurníku tak, že spojíte tři střešní rámy k vrchnímu trámu. Ujistěte se, že trojúhelníky jsou správně vyrovnané. Než upevníte vrchní trám na své místo, pomocí vodováhy ověřte, zda jsou střešní rámy svislé.

 5. Středové příčné trámy

  Potom mezi nosníky střešního rámu přišroubujte středové příčné trámy o délce asi 76 cm. Pomocí vodováhy zkontrolujte, zda jsou příčné trámy vodorovné, protože ponesou podlahu přístřešku.

 6. Nosné trámy

  Nyní na přední a zadní stranu namontujeme dlouhé trámy, které poslouží také jako držadla. Při montáži dlouhých trámů použijte vodováhu a ujistěte se, že celá konstrukce je dokonale vodorovná. Potom namontujte na oba konce vodorovné nosníky.

 7. Podlaha

  Ořízněte kus překližky, nebo raději vodotěsné překližky, na potřebnou velikost a přišroubujte ji na dlouhé a příčné trámy trámy.

 8. Střecha přístřešku (zadní strana)

  Další je zadní část střechy přístřešku. Je tvořena překrývajícími se prkny o rozměrech 165x22 mm.

 9. Střecha přístřešku (přední strana)

  Přední strana střechy přístřešku slouží jako vchod. Nejprve našroubujte prkno na horní stranu. Potom ho podložte rozpěrným špalkem, abyste pod něj mohli zasunout střešní panel. Tím zajistíte, že panel zůstane pevně držet na svém místě a zabrání vnikání deště. Pro volný střešní panel vytvořte rám z trámů 75x20 cm a potom na něj našroubuje překryvná vodorovná prkna. V případě potřeby můžete upevnit spodní stranu střechy pomocí otočného dřevěného špalku nebo šroubu.

 10. Zadní strana kurníku

  Použijte okružní pilu nebo ostrou ruční pilu. Ořízněte zadní stěnu na stejný trojúhelníkový tvar, jaký má nosník střešního rámu, a přišroubujte ji na místo.

 11. Použití zadní stěny jako dvířek

  Zadní desku přístřešku můžete použít jako alternativní vchod přístřešku. V takovém případě umístěte na spodní stranu dva závěsy. Potom trvale přišroubujte přední stranu střechy na místo.

 12. Schůdky

  Vyrobte jednoduché schůdky s příčnými lištami, které našroubujete na místo, aby mohly slepice snáze vcházet dovnitř a vycházet ven. Nezapomeňte předem vyvrtat všechny otvory, abyste předešli rozštěpení dřeva. Přišroubujte schůdky k příčným trámům základního rámu.

 13. Hřady

  Průměr hřadů bude záviset na velikosti vašich slepic. Umístěte hřady asi 15 cm od podlahy. Hřady by neměly být z kulatiny, protože na takových by slepice nemohly bezpečně hřadovat. Měly by mít pravoúhlý nebo oválný průřez. Hřad by měl mít průměrnou šířku 5,5 cm a tloušťku 4 cm. Širší strana by měla být ve vodorovné poloze, aby měly slepice dostatečnou oporu.

  Kukaň
  Každý kurník potřebuje kukaň. Za dostatečně velkou lze považovat kukaň o půdorysu 30x30 cm a výšce asi 40 cm. Do kukaně umístěte vrstvu drtě. Z ní si slepice budou moci vyhrabat trochu křídy, kterou potřebují k tvorbě skořápky při snášení vajec. Také můžete použít seno nebo slámu, pokud ji budete pravidelně měnit.

 14. Položení pletiva

  Pokryjte kurník drátěným pletivem, které připevníte sponami nebo cvočky. Potom položte na povrch pletiva krycí latě, abyste se nezranili o ostré hrany. Pletivo můžete položit také před montáží nosných trámů, ale pak by bylo obtížnější nainstalovat schůdky.

 15. Půdní pokrývka

  Tento kurník lze snadno přenášet po zahradě, takže půda zůstane čerstvá. Nejvhodnější půdní pokrývkou v kurníku jsou dřevěné hobliny, čistý písek nebo směs obou těchto materiálů. Dáváte-li přednost slámě, dbejte na to, aby zůstávala dobře provzdušněná. Jestliže každý den posypete slámu trochou drtě, slepice ji budou udržovat v řádně provzdušněném stavu.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Stavba kurníku

3.6
3.6 of 5

311 celkem

 • 5
  144
 • 4
  48
 • 3
  36
 • 2
  22
 • 1
  61