Stavba houpačky

86% of 100%

Podle těchto jasných kroků s pokyny můžete snadno postavit houpačku, která přinese vašim dětem spoustu zábavy. 

Díky použití ekologicky vyrobeného dřeva se bude tato houpačka skvěle vyjímat v každé zahradě. Sloupy mají průřez asi 70 x 70 mm a vrchní břevno asi 70 x 140 mm, což zaručuje robustní konstrukci. Postavená houpačka musí být dostatečně stabilní pro bezpečné hraní. A pod houpačku umístěte měkký povrch, který dětem v případě pádu zajistí měkké přistání.

Potřebné materiály
- Šrouby s okem
- Matice velikosti M12
- Podložky
- Karabiny
- Lano
- Zahradní nebo tvrdé dřevo:

Rozměry trámů: sloupy 70 x 70 mm, vrchní břevno 140 x 70 mm, příčné trámy 150 x 22 mm. Rozměry sedačky: 450 x 250 x 22 mm.
 

 1. Rozměry houpačky

  Postavte houpačku s výškou, šířkou a hloubkou 270 cm. Nezapomeňte na to, že sloupy musí mít celkovou délku 310 cm, protože budou zapuštěné 40 cm do země, aby byla zaručena stabilita houpačky.

 2. Sloupy houpačky

  Začneme sestavením dvou levých sloupů o délce 310 cm, které svírají úhel 60°. Tyto dva sloupy společně se základnou, která má rovněž šířku 310 cm, tvoří ramena rovnostranného trojúhelníku (všechny tři strany mají stejnou délku).

 3. Montáž sloupů

  Abychom mohli sestavit sloupy před upevněním vrchního břevna, vytvoříme rozpěru (A) se stejným průřezem, jaký má vrchní břevno. Tato rozpěra zaručuje, že až budeme montovat břevno, zapadne přesně do otvoru mezi horními konci sloupů.

  Seřízněte horní konce sloupů v úhlu 60°, aby přesně přiléhaly k sobě. Umístěte mezi sloupy rozpěru a připevněte horní příčný trám na místo. Jakmile umístíte horní příčný trám (E) tak, aby se o něj po odstranění rozpěry mohlo opřít vrchní břevno, ořízněte ho na potřebný tvar. K připevnění příčného trámu použijte čtyři šrouby a matice s podložkami. Každou matici zajistěte další pojistnou maticí, která se utahuje v opačném směru.

 4. Montáž dolního příčného trámu

  Mezi sloupy vložíme další (dolní) příčný trám (B) o rozměrech 22 x 150 mm, který zabrání kroucení a ohýbání houpačky. Poslouží k upevnění šikmé podpěry (C), o kterou se bude opírat vrchní břevno (D). Stejnou opěrnou konstrukci vytvoříme na obou stranách houpačky.

 5. Sestavení pravých sloupů

  Stejným způsobem sestavte pravé sloupy včetně horního a dolního příčného trámu. Tato sestava je zrcadlovým obrazem levých sloupů s příčnými trámy na vnitřní straně houpačky.

 6. Montáž vrchního břevna

  Vložte vrchní břevno do mezer mezi horními konci sloupů a vyvrtejte otvory skrz vrchní břevno do horních příčných trámů. Příčné trámy jsou namontovány na vnitřních stranách houpačky. Připevněte vrchní břevno k příčným trámům pomocí matic, šroubů a podložek. Nakonec našroubujte další pojistné matice, které se utahují v opačném směru. Tento krok proveďte na obou stranách houpačky.

 7. Připevnění šikmé podpěry

  Vezměte prkno o průřezu 150 x 22 mm a délce asi 60 cm a seřízněte ho na obou koncích v úhlu 45°. Potom umístěte dvě šikmé podpěry pod vrchní břevno na levé i pravé straně a připevněte je pomocí matic, šroubů a podložek.

 8. Montáž stabilizačních prken houpačky

  Na obou stranách připevníme ke sloupům stabilizační prkna, aby se zvýšila stabilita houpačky. I v tomto případě použijeme prkna o průřezu 150 x 22 mm.

 9. Zapuštění sloupů houpačky do země

  Z bezpečnostních důvodů musíte zapustit sloupy houpačky do země. Nejprve zašroubujte do dolního konce každého sloupu několik šroubů, aby byly sloupy pevně ukotvené, až se jámy vyplní betonovou směsí.

  Úzkým rýčem nebo hlubidlem na jámy vykopejte úzkou jámu hlubokou asi 40 cm. Sloupy lze ukotvit betonovou směsí z 1 kg hrubého písku, 1 kg štěrku a 0,5 kg cementu. Také můžete použít rychletuhnoucí maltovou směs – nasypte ji do jámy přímo z pytle a zalijte ji trochou vody.

 10. Kontrola správného vyrovnání sloupů

  Až nalijete do jam betonovou směs, ujistěte se, že sloupy houpačky jsou správně vyrovnané. Pomocí rovnováhy zkontrolujte vodorovnost vrchního břevna a stabilizačních prken a dále zkontrolujte, zda jsou společně se sloupy správně vyrovnané a navzájem souběžné. Nakonec pevně udusejte půdu kolem všech čtyř sloupů.

 11. Nosné šrouby houpačky

  Do vrchního břevna namontujte nosné šrouby s oky tak, aby byly rovnoměrně rozmístěné od středu břevna v rozestupech asi 50 cm. Vyvrtejte otvory pro čtyři otvory s oky. Upevněte šrouby pomocí matic a podložek a zajistěte je dalšími pojistnými maticemi, které se utahují v opačném směru. Vyrovnejte šrouby s oky do stejné výšky a utáhněte je šroubovákem procházejícím oky šroubů.

 12. Dřevěná sedačka houpačky

  K výrobě každé sedačky použijte dvě prkna (125 x 22 mm) o délce 450 mm. Spojte je podobnými prkny o délce 250 mm, umístěnými napříč pod konci sedačky. Tím vzniknou sedačky o rozměrech 250 x 450 mm. Vyvrtejte do nich otvory na závěsná lana. Protáhněte lana ve velké smyčce karabinami a otvory v sedačkách a pod každou sedačkou udělejte čtyři velké uzly. Ujistěte se, že uzly jsou dost velké, aby unesly hmotnost sedaček včetně osob. Díky karabinám lze lana snadno zavěsit a později v případě potřeby odstranit.

 13. TIP!

  K zavěšení houpačky můžete použít také speciální houpačkové háky. V každém případě pamatujte, že je třeba často kontrolovat konstrukci a v případě potřeby vyměnit šrouby s oky nebo háky.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Stavba houpačky

4.3
4.3 of 5

1007 celkem

 • 5
  669
 • 4
  165
 • 3
  59
 • 2
  40
 • 1
  74