Stavba domečku pro panenky

68% of 100%

Děti mohou trávit spoustu radostných hodin hraním s domečkem pro panenky. I vy si můžete užit stavbu domečku pro panenky přesně podle vašich představ.

Měřítko
Domeček pro panenky se obvykle staví v měřítku 1:12 nebo 1:24. Měřítko znamená, kolikrát je domeček pro panenky menší než „skutečný dům“. Měřítko 1:24 znamená, že 1 cm ve vašem modelu představuje 24 cm ve skutečnosti. Takže skutečnost je 24krát zmenšená. Naproti tomu v měřítku 1:12 je skutečná velikost zmenšena pouze 12krát.

Konečný vzhled domečku dovrší miniaturní předměty jako figurky, postýlky, skříně, stolky a židličky. Volba měřítka vašeho domečku pro panenky bude záviset na tom, kolik máte doma volného místa. Pokud se rozhodnete pro měřítko 1:24, bude odpovídat například měřítku hraček značky Playmobil, které má doma spousta dětí. Tyto hračky budou tedy ideální pro váš domeček pro panenky.

Domečky pro panenky se staví ze dřeva, často se používá březová překližka o síle 9 mm. Pokud navrhujete vlastní dřevěný domeček pro panenky, můžete vytvořit libovolné rozvržení místností přesně podle sebe, například obývací pokoj, halu, toaletu, koupelnu, ložnici, kuchyň nebo garáž. Chcete-li získat lepší představu o budoucím vzhledu domečku, můžete si změřit místnosti ve vašem domě a převést je na rozměry v měřítku 1:24. Pomůže vám to určit velikost domečku, který se chystáte postavit. Také můžete přidat okna a dveře z plexiskla, stejně jako přední a boční stěny.

Potřebné materiály
- Dřevo: 9mm březová překližka, buková nebo dřevovláknitá deska
- Lepidlo na dřevo
- Maskovací páska
 

 1. Návrh vlastního domečku pro panenky

  Začneme konstrukčním nákresem, abyste viděli, jak bude vypadat hotový domeček pro panenky. Zaznamenejte do nákresu vnější rozměry domečku. Střední část domečku má dvě podlaží. Je třeba vybavit řadu místností; postavíme domeček pro panenky, který bude ze všech stran otevřený a bude mít odnímatelné střešní části. Pak si budou děti moci lépe hrát s panenkami a dalším příslušenstvím uvnitř.

 2. Vytvoření půdorysu v měřítku

  Prvním krokem je nakreslení půdorysu na arch papíru, abyste mohli rozvrhnout podlahovou plochu vašeho domečku pro panenky. Použijte čtverečkovaný papír, abyste mohli rozdělit podlahovou plochu na stejné části. Takto budete mít lepší přehled o tom, jak nainstalovat desky, a budete mít jistotu, že všechny rozměry jsou konzistentní.

 3. Vyměření podlahové plochy

  Vytvořte mřížkové rozložení na ploše, která není příliš velká – pamatujte, že se bude muset vejít do některé z vašich místností. Později přidáte obývací pokoj, dveře a schody. Všechny rozměry a proporce se řídí mřížkovým rozložením, ve kterém mají všechny desky pokud možno stejné rozměry. Toto řešení usnadní vytvoření návrhu a pomůže vám vyvarovat se chyb.

 4. Vyříznutí podlahové desky

  Jakmile vše zkontrolujete a jste spokojeni s výsledkem, nastává čas na přenesení půdorysu na dřevěnou podlahovou desku. Z velkého kusu 9mm překližky vyřízněte podlahovou desku, kterou jste nakreslili. Použijte k tomu kmitací pilu a pilový list s velmi jemnými zuby. Do čar ve všech rozích vyvrtejte dostatečně velké otvory, ve kterých se bude moci otočit list kmitací pily. Potom postupně vyřezejte jednotlivé stěny, stejně jako otvory pro dveře a okna na příslušných místech.

 5. Instalace stěn domečku pro panenky

  Umístěte do podlahové desky stěny domečku pro panenky v logickém pořadí. Než stěny přilepíte k podlahové desce, musíte si určit pořadí, v jakém budete postupovat. Takto budete mít vždy jasný přehled o tom, co děláte. Až vyříznete stěnové desky, možná budete chtít nainstalovat některé okenní rámy. V místním obchodě pro kutily si můžete koupit hotové rámy. Ale nevyřezávejte otvory, dokud nebudete mít okenní rámy připravené k použití. Pak se vám nestane, že okenní rámy nebudou vyhovovat otvorům. Při vyřezávání okenních rámů nechte 1 až 1,5 mm volného místa na všech stranách. Jinak můžete k výrobě okenních rámů použít také dlouhé (krbové) zápalky.

  Můžete si vybrat, zda stěnové desky pouze přilepíte na místo kvalitním lepidlem na dřevo, nebo dáte přednost lepidlu společně se šrouby. Pokud chcete použít šrouby, nejvhodnější jsou velikosti 2,5 x 20 mm nebo 2,5 x 25 mm s křížovou hlavou. Předvrtejte otvory pro šrouby tenkým vrtákem do dřeva a zahlubte je, aby byly hlavy šroubů zapuštěné a nevyčnívaly z povrchu desek. Uchyťte desky na místě maskovací páskou, dokud nezaschne lepidlo.

 6. Kontrola výšek a konstrukce stěn

  Desky musí přesně lícovat. Pokud se bude některý rozměr lišit o pouhý 1 mm, bude mnohem obtížnější správně sestavit všechny desky domečku pro panenky, aby vznikla robustní konstrukce. Proto se vyplatí pozorně zkontrolovat všechny desky, zda jsou oříznuty na správnou výšku a jsou správně začištěné. Výška stěn vychází ze standardní výšky místnosti 2,65 m. Potom nainstalujte stěny do podlahové desky ve správném pořadí.

 7. Průběžná kontrola

  Neustále kontrolujte, zda všechny díly zapadají do sebe – možná vznikla chyba v konstrukčním nákresu, nebo jste se mohli zmýlit při výpočtu měřítka. Potom nainstalujte zbývající stěny do podlahové desky ve správném pořadí.

 8. Instalace horního podlaží

  Nakreslete na stěny vodorovné dělicí čáry pro horní podlaží domečku pro panenky. Ujistěte se, že tyto čáry jsou na všech místech ve stejné výšce. Vybrání v přední část horní podlahové desky má usnadnit hraní a instalaci interiéru.

 9. Instalace střední střešní části

  Nakreslete střední střešní část s přesahy na vnějších okrajích. Vyřízněte střešní desku z 9mm překližky a obruste hrany do hladka. Nalepte na vnější okraj střešní desky upevňovací lištu, aby deska volně držela na místě.

 10. Instalace dvou krajních střešních desek

  Nakreslete dvě střešní části domečku pro panenky, opět s přesahy na vnějších okrajích. Vyřízněte je z 9mm překližky. Nalepte na vnější okraje obou střešních desek upevňovací lišty, aby desky volně držely na místě.

 11. Instalace schodů

  Schody vedoucí do horního podlaží můžete nainstalovat na vnitřní nebo vnější stranu. Schody lze vyrobit různými způsoby, mohou být například rovné nebo lomené v úhlu 90°. Jednotlivé stupně se vyrábějí z malých překližkových desek.

 12. Dokončení domečku pro panenky

  Odstraňte třísky po řezání a lehce obruste všechny části domečku pro panenky.

  Chcete-li zcela jedinečný domeček pro panenky, můžete ho vybavit vlastnoručně vyrobeným nábytkem ve stejném měřítku. Také můžete vyrobit malé kusy bytového zařízení ze silné lepenky. Nábytek můžete vyrobit tak, aby odpovídal stylu obývacího pokoje, kuchyně, ložnice nebo koupelny.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Stavba domečku pro panenky

3.4
3.4 of 5

148 celkem

 • 5
  64
 • 4
  23
 • 3
  7
 • 2
  11
 • 1
  43