Skip to content

Šroubování do kovu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Šrouby a vruty

    Šrouby a vruty do kovu jsou k dispozici s mnoha různými tvary hlavy, mezi něž patří:
    1. šestihranná hlava
    2. půlkulová hlava
    3. zápustná hlava
    4. válcová hlava
    5. zápustná imbusová hlava
    6. válcová imbusová hlava
    7. zápustná křížová hlava
    8. rýhovaná hlava

  2. Matice

    Matice slouží k různým účelům a jsou k dispozici v mnoha různých typech a velikostech. Nejběžnějšími typy jsou:
    1. šestihranná matice
    2. kruhová matice
    3. pojistná matice
    4. uzavřená matice
    5. korunková matice
    6. křídlatá matice

  3. Podložky

    Podložka se vkládá pod vrut, šroub nebo matici a rozvádí tlak, aby byl obrobek chráněn při utahování nebo povolování matice. Podložku lze také použít k utěsnění spoje na ochranu před vlhkostí.
    1. obyčejná podložka
    2. pérová podložka
    3. hvězdicová podložka
    4. pojistný kroužek (vnitřní)
    5. pojistný kroužek (vnější)
    6. těsnicí kroužek

  4. Volba správného klíče

    Velikosti matic a šroubů se často uvádějí v metrických velikostech závitu – například šroub M8. Každá velikost matice nebo šroubu má odpovídající velikost hlavy nebo klíče. V Evropě se tyto velikosti uvádějí v milimetrech (mm). V následující tabulce jsou uvedeny velikosti šroubů a klíčů:

    Šroub   Klíč
    M3        5,5
    M4        7
    M5        8
    M6        10
    M7        11
    M8        13
    M10      17
    M12      19
    M14      22
    M16      24
    M18      27
    M20      30
    M22      32
    M24      36
    M27      41
    M30      46
    M33      50
    M36      55

  5. Otevřený klíč

    Otevřené klíče mají obvykle dvě velikosti hlavy, takže k utahování nejčastěji používaných velikostí matic a šroubů vám postačí malý počet klíčů (6-7 mm, 8-9 mm, 10-11 mm, 12-13 mm, 14-15 mm, 16-17 mm a 18-19 mm).

  6. Očkový klíč

    Uvnitř hlavy očkového klíče (nazývaného také jako maticový uzavřený klíč) je 12 zubů, které zcela obklopí hlavu matice nebo šroubu. Při použití tohoto klíče lze vyvinout značnou sílu (ale ujistěte se, že klíč je pevně nasazen kolem celé hlavy matice nebo šroubu!).

  7. Násuvný klíč

    Násuvný klíč s řadou hlav určitých velikostí představuje užitečný a praktický nástroj. Násuvný klíč má přepínač směru záběru doleva/doprava, takže ho lze používat jak k utahování, tak k povolování matic a šroubů.

  8. Trubkový klíč

    Trubkový klíč (nazývaný také jako klíč na zapalovací svíčky) je trubka, jejíž konce jsou tvarované tak, aby odpovídali matici či šroubu určité velikosti. Tento typ klíče je vhodný zejména pro obtížně přístupné matice a šrouby, které jsou příliš hluboko, takže na ně nelze použít otevřený, očkový ani násuvný klíč. Na koncích trubky jsou dva otvory, do nichž můžete vložit kovovou tyč nebo šroubovák, abyste mohli otáčet klíč větší silou.

  9. Nastavitelný klíč

    Tento klíč má čelisti, které lze nastavovat otáčením kolečka na vrcholu rukojeti tak, aby vyhovovaly maticím a šroubům různých velikostí. Upozornění: pokud čelisti nastavitelného klíče přesně nedosedají, mohou snadno poškodit hlavu matice nebo šroubu.

  10. Imbusový klíč

    Imbusový klíč má rukojeť ohnutou v pravém úhlu se šestihrannou hlavou na jednom nebo obou koncích. Imbusové klíče se používají k utahování nebo povolování vrutů a šroubů s imbusovou hlavou.
    Standardní velikosti: 1, 2, 3, 4, 5, 5½, 6, 8 a 10 mm.

  11. Šestihranné šrouby (s krátkým závitem)

    Šestihranné šrouby s metrickým závitem jsou k dispozici ve velikostech od M4 do M24 a v délkách od 20 do 200 mm. Používají se ke spojování součástí a materiálů. Utahují se otevřeným nebo očkovým klíčem. Budete potřebovat dva klíče: jeden k uchycení matice a druhý, kterým budete současně držet šroub, aby se neotáčel. Matice se nasazují na šrouby se stejnou uváděnou velikostí.

  12. Šestihranné šrouby (se závitem po celé délce)

    Šestihranné šrouby s metrickým závitem po celé délce jsou k dispozici ve velikostech od M4 do M16 a v délkách od 6 do 200 mm. Tyto šrouby jsou stejné jako výše popsaný typ (s krátkým závitem), ale v tomto případě mají závit po celé délce, který sahá těsně pod šestihrannou hlavu.

  13. Šrouby s imbusovou hlavou

    Šrouby s imbusovou hlavou a metrickým závitem jsou k dispozici ve velikostech od M3 do M12 a v délkách od 6 do 120 mm. Tyto šrouby mají hlavu s vnitřním šestihranem a k jejich utahování nebo povolování se používá imbusový klíč. Výhoda šroubu s imbusovou hlavou spočívá ve velmi pevném záběru při použití odpovídajícího imbusového klíče. Můžete ho používat také v obtížně přístupných místech.

  14. Vratové šrouby

    Vratové šrouby s metrickým závitem jsou k dispozici ve velikostech od M5 do M12 a v délkách od 16 do 180 mm. Přímo pod hladkou hlavou mají krk se čtyřhranným průřezem. Tento šroub se často zašroubovává údery do hlavy, takže čtyřhranná část vnikne do materiálu. Potom pevně drží a při utahování matice ho již není třeba přidržovat. Zaoblená hlava nejen přispívá k atraktivnímu vzhledu povrchu šroubu, ale také zvyšuje bezpečnost – šroub nelze vyšroubovat zvenku, takže je ideální k upevňování bran nebo garážových vrat.

  15. Vruty do kovu

    Vruty do kovu s válcovou hlavou a metrickým závitem jsou k dispozici ve velikostech od M2 do M4 a v délkách od 4 do 30 mm.

  16. Vruty do deskových materiálů/samořezné vruty

    Vruty do deskových materiálů neboli samořezné vruty s válcovou hlavou, drážkou PH nebo PZ a samořezným závitem jsou k dispozici ve velikostech od 2,2 do 3,5 mm a v délkách od 6,5 do 38 mm.
    Dřík vrutu má ostrou špičku a hrubý závit, který sahá až k hlavě vrutu. To znamená, že vrut snadno vniká do materiálu a při utahování dokonce vytváří vlastní závit. Vždy byste měli předvrtat otvor pomocí vrtáku s menším průměrem, než je průměr dříku vrutu.

  17. Samovrtné vruty

    Samovrtné vruty představují praktické řešení pro spojování dvou kovových desek. Při použití těchto vrutů není třeba předvrtávat otvory.

    Samovrtné vruty jsou vhodné k připevňování tenkých plechů na silnější kovové desky nebo držáků na kovové sloupy. V kombinaci s pojistnou podložkou dokážou pevně spojovat součásti. Montáž je mnohem rychlejší než při použití slepých nýtů nebo matic a šroubů, protože není nutné předvrtávat otvory. Tyto vruty jsou k dispozici v délkách od 6 do 27 mm.

  18. Řezání vnitřního závitu I

    Chcete-li vyříznout vnitřní závit do kovu, například proto, abyste mohli zašroubovat šroub, budete potřebovat závitník. Před použitím závitníku budete muset nejprve předvrtat otvor o průměru poněkud větším, než je jádro závitníku, ale menším než vnější závit závitníku.
    Správnou velikost otvoru, který je třeba vyvrtat, můžete určit podle následujícího pravidla:
    Průměr otvoru, který je třeba vyvrtat, odpovídá 80 % velikosti vyznačené na závitníku.
    Příklad: k vyřezání závitu M6 budete muset vyvrtat otvor o velikosti 6 x 0,8 = 4,8 mm, nebo 5 mm po zaokrouhlení (viz tabulka).

  19. Řezání vnitřního závitu II

    Pak budete moci vyřezat závit do předvrtaného otvoru pomocí standardní trojdílné sady závitníků. Řezání se provádí ve třech fázích s použitím třech závitníků a rukojeti.
    • 1. řez: pomocí předřezávacího závitníku předřezejte závit.
    • 2. řez: pomocí středního závitníku vyřízněte hlubší závit.
    • 3. řez: pomocí dořezávacího závitníku vyřízněte závit do konečné hloubky.
    Pokud řežete závit ručně, musíte se ujistit, že závitník svírá pravý úhel s obrobkem. Je velmi důležité nepřetržitě odlamovat a odstraňovat kovové špony; po každých dvou otáčkách ve směru řezání (doprava) otočte závitník o půl otáčky zpět. Pomůžete tím předejít zlomení závitníku. Postup lze usnadnit pomocí řezného oleje. Také můžete řezat závit přímo vrtačkou pomocí speciálních strojních závitníků, které jsou schopny vyřezat závit v jednom kroku. Tyto strojní závitníky jsou vhodné pouze pro malé průměry.

  20. Řezání vnějšího závitu I

    Vnější závit lze řezat na materiálu s kruhovým průřezem, například na závitové tyči, hřídeli nebo trubce.
    K tomu slouží závitová čelist a držák. Závitové čelisti mají zabroušené řezací zuby na řezání závitu na vnější straně kovového obrobku. Závit se řeže v plné hloubce v jediném kroku. Pro každý průměr tyče je nutná jiná závitová čelist. Závitové čelisti lze používat také k opravám poškozených závitů na šroubech.

  21. Řezání vnějšího závitu II

    Během řezání závitu musíte vyvinout značnou sílu při otáčení závitové čelisti doprava (ve směru hodinových ručiček). Po každé dokončené otáčce otočte závitovou čelist o čtvrt otáčky zpět, abyste odstranili kovové špony. Pravidelně kontrolujte, zda je závitová čelist ve správném úhlu k obrobku, a používejte řezný olej, jinak nezískáte rovnoměrný, kvalitní závit a řezání bude velmi obtížné.

  22. Používání slepých nýtů I

    Slepé nýty se používají ke spojování tenkých materiálů nebo plechů. Slepý nýt je kovový kolík, který má na jednom konci hliníkovou trubičku a silnější část. Vyvrtejte otvor procházející oběma materiály, které chcete spojit, a vložte do něho slepý nýt. Hlava slepého nýtu musí zcela procházet druhou stranou materiálu. Potom se slepý nýt zajistí nýtovacími kleštěmi.
    K dispozici jsou slepé nýty o různých průměrech. Při výběru slepého nýtu se neřiďte pouze velikostí, ale věnujte pozornost také délce upevňovací části nýtu.

  23. Používání slepých nýtů II

    Nýtovaný spoj se vytváří následujícím postupem:
    1 Nejprve se upne trn nýtu do uzavřených kleští a potom se prostrčí materiálem.
    2 Hliníková trubička se přitlačí k zadní část materiálu.
    3 Po dalším sevření kleští se hliníková trubička roztáhne.
    4 Po dostatečně silném sevření kleští se trn odlomí.
    Slepý nýt je velmi pevný a nelze ho jednoduše odstranit.
    Slepé nýty mají velkou výhodu spočívající v tom, že můžete vytvářet pevné spoje i na místech, na kterých se nemůžete dostat k zadní straně materiálu. To nelze provést při použití matic a šroubů.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Šroubování do kovu

4.6
4.6 of 5

1337 Počet hlasů

  • 5
    1093
  • 4
    127
  • 3
    25
  • 2
    16
  • 1
    76