Skip to content

Ruční nářadí a panel na nářadí

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Panel na nářadí

    Když nářadí potřebujete, je nutné, abyste je mohli najít rychle. Pokud je zavěsíte na stěnu, bude dobře viditelné a snadno dosažitelné. V hobby prodejnách můžete zakoupit různé systémy umožňující zavěšovat nářadí.
    Tip: těžší nástroje, jako například kladiva, zavěšujte dolů. Pokud dojde k jejich pádu, nezpůsobí tak velké škody. Nebezpečné nástroje jako nože a hoblíky vždy zavěšujte na místo, které je nedosažitelné pro děti.

  2. Perforované panely

    Většina panelů na nářadí jsou tzv. „perforované panely“, které mají otvory či sloty, do nichž lze umístit různé druhy háčků, ok, držáků či úložných nádob.
    Tyto systémy se dodávají v různých rozměrech a můžete si zvolit vlastní rozvržení.

  3. Použijte vhodné místo

    Rozhodněte se, kam chcete panel na nářadí pověsit. Pokud k tomu máte dost místa, můžete nad panel s nářadím umístit dřevěné prkno se zářivkou. Tak dosáhnete toho, že budete mít při práci vždy dostatečné světlo. K odstínění přední části zářivky použijte lať. Umístěte ji tak, aby vám zářivka při práci nesvítila do očí. Horní stranu prkna se zářivkou můžete využít pro umístění úložných nádob nebo elektrického nářadí. Na prkno se zářivkou můžete rovněž umístit další skříňky. Ujistěte se, že na ně ale můžete dosáhnout.

  4. Které nástroje potřebujete pro jaké úkony?

    Pro každodenní práce a opravy budete potřebovat několik nejdůležitějších nástrojů. Ujistěte se tedy, že máte tyto základní položky ve svém kufříku na nářadí, případně na svém panelu na nářadí. Níže uvedený seznam představuje šikovnou pomůcku, pokud pracujete podle nějakého návodu, v němž jsou uváděny specifické nástroje.

  5. Kladiva

    1. Tesařské kladivo poznáte podle zužující se špičky. Ta umožňuje zatloukat do dřeva malé hřebíčky.
    2. Kladivo s nosem na vytahování hřebíků lze používat pro vytahování hřebíků.
    3. Palice má těžkou hlavu, s níž můžete dosáhnout mnohem větší síly než se standardním kladivem.
    4. Gumové kladivo se používá tam, kde by běžné kladivo mohlo poškodit materiál či opracovávaný díl.
    5. Dřevěné kladivo se používá pro zatloukání klínů nebo pro práci s dlátem.
    6. Důlčík umožňuje vyrážet čepy z pantů nebo zatloukat hlavičky hřebíků pod povrch dřeva.

  6. Kleště

    1. Štípací kleště se používají pro vytahování hřebíků nebo přestříhávání drátů.
    2. Hasák se používá pro pevné uchopení vodovodních nebo odpadních trubek. Nastavitelná šířka čelistí umožňuje uchopit do hasáku trubky o různém průměru.
    3. Kleště kombinačky – jak název uvádí – představují kombinaci kleští s plochými čelistmi, štípacích kleští a hasáku. Ostrou, štípací část čelisti lze použít ke stříhání drátů.
    4. Kleště na stahování izolace z drátů se hodí k odstraňování izolace z elektrických drátů a kabelů. Tyto kleště mají nastavovací šroub pro dráty různých průměrů. Po přestřižení izolace je možné tuto z drátu stáhnout.
    5. Boční štípačky se hojně používají pro stříhání (elektrických) drátů a kabelů.
    6. Dlouhé úzké kleště se zašpičatělými čelistmi jsou ideální pro různé úkony vyžadující přesnou práci. Ozubené čelisti zaručují pevný úchop, přičemž uživatel nemusí vyvíjet tak velkou sílu.

  7. Klíče

    1. Klíč se používá k utahování a povolování matic a šroubů.
    2. Očkový klíč se podobá standardnímu klíči, ale obejme všech 6 plošek matice nebo šroubu, zatímco standardní klíč obejme pouze 2 plošky.
    3. Nastavitelný klíč lze použít pro celou řadu rozměrů matic a šroubů, pokud klasický klíč v příslušném rozměru nemáte.
    4. Nástrčkový klíč na svíčky se používá k utahování či povolování součástí, které jsou těžko dosažitelné.
    5. Nástrčkový klíč má 6 nebo 12 bodů úchopu. V horní části nástrčky je čtvercový otvor, do něhož lze umístit klasickou nebo ráčnovou rukojeť klíče.
    6. Šestihranný klíč zvaný imbus je zahnutý do pravého úhlu. Na jednom či na obou koncích je vytvarován do šestihranu a používá se k utahování či povolování šroubů s vnitřním šestihranem.

  8. Pily na dřevo

    1. Pila ocaska se používá k řezání různých druhů dřeva a deskových materiálů. Tyto pily obvykle mají univerzální profil zubu.
    2. Pila čepovka má zesílený horní okraj. Díky tomu je tužší a snáze lze dosáhnout rovného řezu.
    3. Pila čepovka má ještě variantu s mírně vychýlenými zuby, které umožňují provádět rychlé řezy, například dřevěných rámů či dřevěných latí. Tato pila se obvykle používá spolu s pokosnicí (3a).
    4. Lupénková pilka má čepel s jemnými zuby. Je natažena v rámu tvaru U a utažena křídlovými maticemi. Když používáte tuto pilu, je třeba udržovat rám pily ve svislé poloze. Zuby potom směřují dolů a vy řežete dřevo či deskový materiál tahem rámu směrem dozadu.

  9. Pila na železo a nástroje na sekání

    1. V pile na železo je vyměnitelný list upevněný v rámu. Zuby listu pily na železo směřují dopředu.
    2. Malá pilka na železo je šikovná pro práci v těsném či obtížně dosažitelném prostoru.
    3. Pracovní nůž či hobby nůž má vyměnitelnou čepel s odlamovacími segmenty. Je možné jej používat k řezání například kůže, PVC, papíru, lepenky či různých plastů.
    4. Hobby nůž se zakřivenou a špičatou čepelí se používá pro řezání linolea. Řeže se sním směrem k sobě.

  10. Šroubováky

    1. Při používání šroubováku je důležité vždy zvolit šroubovák správného typu a rozměru špičky. Právě proto je třeba mít v nářadí vždy celou řadu různých šroubováků. Nejčastěji používané typy šroubováků jsou: plochý (1a), křížový (Pozidrive) PZ (1b), křížový (Phillips) PH (1c) a hvězdicový (Torx) TX (1d).
    2. Elektrikářský šroubovák má tyčku s plastovou izolací a je k dispozici v řadě různých rozměrů. Špička se hodí na malé šrouby používané v elektrických spotřebičích a svorkách.
    3. Zkoušečka se používá pro kontrolu přítomnosti napětí ve vodiči (220 až 240 V). Je třeba se špičkou šroubováku dotknout svorky nebo jiného vodiče a přidržet prst na kovovém kontaktu na konci rukojeti. Pokud se rozsvítí světélko ve šroubováku, znamená to, že svorka či příslušná součást je připojena k síti pod napětím. Než začnete pracovat, vytáhněte zástrčku ze síťové zásuvky nebo vypněte příslušný jistič ve skříni s elektroměrem.

  11. Vrtací nástroje

    1. Pro předvrtání otvorů pro vruty do dřeva nebo jiných měkkých materiálů můžete použít nebozez.
    2. Šídlo se používá pro dělání otvorů do měkčích druhů dřeva, případně pro vyznačování otvorů a čar, případně pro probodávání otvorů do různých materiálů.
    3. K vrtání, stejně jako k utahování/vyjímání vrutů, případně pro broušení a leštění můžete využít akumulátorovou vrtačku či akumulátorový šroubovák.

  12. Dláta, pilníky a hoblíky

    1. Dláta na dřevo jsou k dispozici se špičkami o různých rozměrech, od širokých po úzké. Používají se k opracování dřeva. Je-li třeba větší síla, lze použít gumové nebo dřevěné kladivo.
    2. Pilníky se používají ploché, polokulaté, čtvercové a trojúhelníkové. Používají se pro uhlazení povrchu kovu, plastu či dřeva, pro srovnání hrubých okrajů či opravy dalších nedokonalostí.
    3. Hoblík na dřevo se používá k odstraňování dřeva v tenkých vrstvách. Hloubku hoblování můžete upravit povolením klínu, který zajišťuje čepel, a mírným posunem hoblovací čepele.
    4. Sekáč se používá pro odstraňování částí zdiva či pro vysekávání otvorů pro zásuvky, potrubí či vedení.

  13. Pomocné nástroje

    1. Pokud obtočíte smirkový papír kolem brusné kostky, bude snadnější brousit povrchy tak, aby byly hladké a rovné. Vždy bruste ve směru let dřeva.
    2. Drátěný kartáč se hodí k odstraňování nečistot či rzi. Kartáč bývá obvykle vyroben z oceli, ale na měkčí povrchy lze použít i mosazný či měděný kartáč.
    3. Špachtle se používá k vyplňování otvorů a prasklin ve stěnách, dřevu či v kovu. Můžete ji použít také k seškrabování vrstev starého nátěru či zbytků tapet.
    4. Svorky se používají k přidržení dílů, například při jejich lepení. Je šikovné chránit díl před otlačením svorkou pomocí papíru, kusu dřeva či lepenky.
    5. Jak název napovídá, rychloupínací svorky lze použít rychleji než obvyklé typy svorek, ale i tak umožňují pevné přidržení dílů.

  14. Měřicí nástroje

    1. Známý svinovací metr se snadno vejde do kapsy.
    2. Často bývá šikovnější použít klasický skládací metr, protože se na rozdíl od svinovacího metru neohýbá, pokud měříte větší vzdálenost. Umožňuje také přesnější měření.
    3. Posuvné měřítko je určené k přesnému měření vnitřních rozměrů, vnějších rozměrů a hloubky. Má 2 páry čelisti, jedny pro měření vnitřních, druhé pro měření vnějších rozměrů, a navíc sondu pro měření hloubky. Standardní posuvná měřidla jsou vybavena měřítkem podobným pravítku, ale jsou i taková, jež mají digitální displej.
    4. Úhelník umožňuje kontrolovat, zda jsou úhly na dílu pravé.
    5. Nastavitelný úhelník umožňuje kontrolovat, zda jsou úhly na určitém dílu shodné s úhly na jiném kusu. Úhel mezi čepelí a rukojetí se nastavuje křídlovou maticí, takže je možné přenést úhel z jednoho dílu na jiný, případně po uříznutí úhel zkontrolovat.
    6. Samozřejmě by v žádné dílně neměla chybě vodováha. Když se bublinka nachází přesně uprostřed dvojice značek, víte, že je příslušný díl v přesně vodorovné nebo svislé poloze.

  15. Prostředky osobní ochrany a bezpečnost

    Vždy používejte prostředky osobní ochrany. Chraňte se jimi při práci před hlukem, prachem či jiskrami. Příklady:
    1. Pracovní rukavice
    2. Protiprachový respirátor
    3. Chrániče uší
    4. Bezpečnostní brýle

    Také je vhodné se ujistit, že máte blízko místa, kde pracujete, lékárničku a hasicí přístroj, hasicí deku či kýbl vody.

  16. Elektrické nářadí

    Není třeba zdůrazňovat, že většina zde popsaných nástrojů má i elektrické verze. Obvykle bývají příliš velké, než aby bylo možné je umístit na panel na nářadí.
    • Spínací pistole
    • Příklepové vrtačky
    • Laserové měřicí nástroje
    • Úhlové brusky
    • Vrtací kladiva
    • Horkovzdušné pistole
    • Elektrické pily
    • Hoblíky
    • Frézky
    • Vibrační brusky
    • Kotoučové pily
    • Přímočaré pily
    • Vrtačky

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Ruční nářadí a panel na nářadí

3.9
3.9 of 5

421 Počet hlasů

  • 5
    238
  • 4
    72
  • 3
    20
  • 2
    22
  • 1
    69