Skip to content

Prostřihávání zimostrázu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Kdy je nevhodnější doba na prostřihávání zimostrázu?

    Nejlepší je prostřihávat zimostráz dvakrát ročně, nebo ještě trochu častěji. Pokud například prostřiháváte zimostráz jednou ročně, nebude dostatečně statný na to, aby v zimě unesl vrstvu sněhu. Poprvé můžete prostříhat zimostráz na konci května. Ujistěte se, že nejdelší větve s novými, světle zelenými listy, dorostly do délky alespoň 5 cm. Druhé prostříhání lze naplánovat na září, aby měl zimostráz dost času na regeneraci, než přijde zima. Neprostřihávejte zimostráz za velmi horkého počasí, protože rostlina by ztratila vodu skrz „rány“ na koncích větví a nejkrajnější větve by zhnědly. Pokud se po prostříhání zimostrázu změní počasí a bude slunečno, velmi pravidelně ho zalévejte.

  2. Příprava a nástroje

    Než začnete s prořezáváním, ujistěte se, že vaše nástroje jsou čisté a ostré. Tím se minimalizuje poškození listů a větví. Nejvhodnějším nástrojem pro tuto práci jsou nůžky na trávu, protože jsou speciálně navržené pro zimostráz. Nůžky na trávu jsou mnohem menší než nůžky na živé ploty a lépe se s nimi manipuluje, takže s nimi můžete mnohem snáze upravit zimostráz do správného tvaru. Ruční nůžky na trávu se skvěle hodí k velmi lehkému prostřihávání. Pokud před sebou máte náročnější úkol nebo si chcete usnadnit práci, ideální volbou jsou elektrické nůžky na trávu. Na prostřihávání vzrostlého zimostrázového živého plotu použijte nůžky na živé ploty; jsou rychlejší a praktičtější.

     Stejně jako nůžky na trávu a nůžky na živé ploty se hodí prořezávací pila, kterou využijete ke zkrácení silnějších větví, než přikročíte k prostříhání živého plotu. Pila je vhodnější proto, že nůžky na trávu se mohou otupit, jestliže se s nimi stříhají silnější větve nebo přijdou do styku s pískem.

  3. Tvarování zimostrázu

    Máte zimostrázový keř, nebo celý zimostrázový živý plot? Než začnete s prostřiháváním, měli byste se rozhodnout, do jakého tvaru chcete zimostráz upravit. Zimostráz lze snadno upravovat do požadovaného tvaru. Můžete zarovnat živý plot tak, aby byl po stranách plochý, ale také ho můžete na horní straně zaoblit. Zimostrázový keř lze upravit do tvaru koule, kterých je všude spousta k vidění, nebo mu můžete dát více hran, případně zvolit odvážnější a tvořivější přístup.

  4. Prostřihávání zimostrázového živého plotu

    Krok 1
    Začněte prostřihávat po stranách a na přední a zadní straně plotu. Zajistěte, aby byl u vrcholu trochu užší a sluneční světlo mohlo dopadat na všechny jeho části. Kdyby byla vrchní část stejně široká nebo ještě širší než spodek, spodní část by zhnědla. 

    Krok 2
    Jakmile budete hotovi s bočními stranami, začněte upravovat vrchní část. Nejprve určete požadovanou výšku živého plotu tak, že mezi dvěma sloupy natáhnete provaz. Potom můžete pomocí nůžek na živé ploty nebo na trávu prostřihávat podél provazu a budete mít jistotu, že postupujete rovně.

    Jestliže chcete podstatně zkrátit výšku živého plotu, možná budete muset prořezat silnější větve. V takovém případě použijte na kmeny prořezávací pilu, čímž zajistíte, že čelisti nůžek na živé ploty nebo na trávu zůstanou ostré.

    Krok 3
    Shrabejte odstřižené větvičky a listí a vyhoďte je do nádoby na zahradní odpad.

    Krok 4
    Jakmile dokončíte prostřihávání živého plotu, pohnojte ho, aby byl zaručen optimální růst. Nejvhodnějším hnojivem pro zimostráz jsou peletky z kravského hnoje nebo drůbežího trusu. Nešetřete hnojivem – zimostráz je nenasytná rostlina.

  5. Tvarování koulí

    Pokud chcete upravit zimostráz do tvaru koule, nejvhodnější je použít nůžky na trávu. S akumulátorovými nůžkami na trávu vám půjde práce mnohem lépe.

    Krok 1
    Začněte tvarováním vrcholu koule. V tomto okamžiku určujete, jak je koule vysoká.

    Krok 2
    Postavte se nad kouli a držte nůžky na trávu spodní stranou vzhůru. Takto budete moci lépe tvarovat křivky.

    Krok 3
    Během stříhání dodržujte tvar. Během práce obcházejte kouli, abyste získali lepší přehled o tvaru, pomůže vám to správně vytvarovat zimostráz.

    Krok 4
    Čas od času prohlédněte zimostrázovou kouli s odstupem a obejděte ji v určité vzdálenosti. Zkontrolujte, zda má správné rozměry, a podle potřeby proveďte menší úpravy.

    Krok 5
    Shrabejte odstřižené větvičky a listí a vyhoďte je do nádoby na zahradní odpad.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Prostřihávání zimostrázu

3.9
3.9 of 5

458 Počet hlasů

  • 5
    240
  • 4
    92
  • 3
    25
  • 2
    15
  • 1
    86