Skip to content

Příprava zahrady na zimu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Proč byste měli připravit zahradu na zimu?

    Věděli jste, že na podzim můžete pracovat na zahradě, abyste zajistili, že bude čistá a uklizená pro příští jaro? Měli byste to udělat před začátkem zimy. Na jaře vám to ušetří vám spoustu práce navíc a zajistíte tím, že zahrada se nádherně zazelená a rozkvete. Také můžete minimalizovat a v některých případech zcela vyloučit riziko poškození mrazem během zimy.

  2. Kdy byste měli připravit zahradu na zimu?

    Přípravu zahrady na zimu nemusíte zvládnout během jediného víkendu. Když se do toho pustíte chytře, můžete si rozložit práci do několika týdnů. Zahrada musí být připravená, než přijdou první mrazy. Přízemní mráz nemůže napáchat mnoho škod, ale aby se předešlo poškození, je vhodné nepracovat na zahradě v případě mrazu během dne.

    Ideální dobou pro přípravu zahrady na zimu je říjen. V každém případě vždy sledujte teploměr.

  3. Listí

    Pravidelně odklízejte z trávníku veškeré listí, aby zůstal zelený a provzdušněný a minimalizoval se výskyt mechu. Tuto práci rychle zvládnete fukarem. Odfoukne listí a chrastí. Fukar ho může rovněž nasát a rozsekat, záleží na vašem modelu. V takovém případě můžete snadno zlikvidovat obsah vaku fukaru.

    Před zimou nemusíte odklízet listí na okrajích pod živým plotem. Tvoří vrstvu chránící kořeny před mrazem. Zkontrolujte, zda není listí infikováno plísněmi nebo bakteriemi. Pokud je infikováno, ihned jej odstraňte, abyste minimalizovali šíření plísní a chorob.

  4. Tráva

    Můžete nadále sekat trávník, dokud neuvidíte, že tráva přestala růst. Poslední sekání v roce by se mělo provádět někdy koncem října. Doporučujeme sekat na výšku kolem 4 cm.

    Mech lze z trávníku snadno odstranit speciálním rozrývačem nebo provzdušňovačem trávníku. Potom mech jednoduše shrabejte a odneste ho. Můžete posypat povrch vápnem, abyste zvýšili hodnotu pH půdy a tím potlačili výskyt mechu. Nejprve byste měli provést test půdy, abyste zjistili, zda je to zapotřebí. Před zimou můžete naposledy pohnojit trávník asi šest týdnů po vápnění. Tím se zvýší ochrana proti chorobám, napomůže se rychlejší regeneraci trávy a vytvoří se zdravější, zelenější trávník. Hustěji rostoucí tráva také snižuje riziko výskytu mechu. V případě potřeby můžete vápnit trávník také v zimě. Vápnění se může provádět, i když je zem pokrytá sněhem. Až sníh roztaje, vápno se vsákne do půdy.

  5. Tip krok

    Tip: V zimě se co nejvíce vyhýbejte trávníku, zejména pokud mrzne. Chůze po trávníku v této době může poškodit trávu, na které vzniknou nevzhledné fleky.

  6. Rostliny a mráz

    Při připravování zahrady na zimu je důležité věnovat náležitou pozornost rostlinám. Některé rostliny jsou velice citlivé na mráz, zatímco jiné jsou stálezelené.

    Rostliny citlivé na mráz
    Pokud namrzne půda, rostliny citlivé na mráz brzy uhynou. Pamatujte na to a zajistěte, aby byly tyto rostliny umístěny v porézní půdě. Měli byste je pokud možno umístit do květináčů, abyste je mohli snadno přenést dovnitř, dejme tomu do kůlny, až teploty klesnou pod nulu.

    Rostliny v květináčích
    Rostliny v květináčích jsou zranitelnější mrazem než rostliny v půdě. Kvůli stěnám květináče je pravděpodobnější, že zmrznou kořeny. Chraňte rostliny v květináčích tak, že obalíte květináče bublinkovou fólií. Nezapomeňte propíchnout spodní stranu bublinkové fólie, aby mohla odtékat dešťová voda. Pokud mráz přetrvává nebo se zhoršuje, je vhodné přenést rostliny v květináčích dovnitř – dejme tomu do kůlny nebo garáže.

    Stálezelené rostliny
    Rostliny, které jsou zelené po celý rok, zpravidla není třeba chránit. Stálezelené rostliny stojí za to chránit před mrazem v případě, že mrzne i přes den. Můžete je obalit zahradnickým rounem, i když stejně dobře poslouží také staré přikrývky, ručníky nebo jutové pytle. Musíte použít lehký materiál, aby mohla rostlina dýchat a předešlo se vzniku plísně a hniloby. Jakmile ustanou mrazy, můžete odstranit ochranu.

    Odolné rostliny
    Odolné rostliny se dokážou chránit samy před zimním počasím. Některé z nich to dělají tak, že shazují listy, jiné tak, že nechají vše nad zemí uhynout. Jejich kořeny jsou chráněny v půdě. Pamatujte, že odolné rostliny v květináčích mohou být rovněž poškozeny mrazem, takže v zimě budou také vyžadovat zvláštní ochranu.

  7. Prořezávání před zimou

    Některé rostliny a stromy je nutné před zimou prořezat. Před zimou lze zpravidla prořezávat vinnou révu, javory, břízy, habry, levandule a hortenzie, které vykvétají ze starých pupenů. Na druhou stranu není vhodné prořezávat jiné ovocné stromy, jehličnany, růže a popínavé rostliny. Vždy věnujte pozornost tomu, které rostliny a stromy lze v tuto dobu prořezávat a které nikoli.

  8. Sázení hlíz

    Před zimou můžete v zahradě vysázet hlízy, abyste se na jaře mohli těšit z nádherných, veselých květů. Doporučují se narcisy, tulipány, modřence, sněženky a šafrán. Jakmile přijde jaro, tyto květiny přispějí k barevnosti vaší zahrady.

    Zkypřete půdu lopatkou. Potom v zemi vytvořte jamku o velikosti sázené hlízy, jejíž hloubka odpovídá dvojnásobku průměru hlízy. Vložte do jamky jednu nebo více hlíz a zasypte je hlínou. Po zasazení hlízy zalijte, aby mohly růst.

  9. Jezírko

    Před zimou a v jejím průběhu je třeba věnovat náležitou péči také jezírkům. Nejdůležitější je udržovat jezírko bez ledu. Pokud není jezírko příliš hluboké a na delší dobu zamrzne, led může uvěznit ryby. Jestliže se vytvoří vrstva ledu, zabrání unikání přírodních plynů, které se uvolňují z jezírka.

    Pokud má vaše jezírko vyzdívku z betonu nebo cihel, což je častý případ u vyvýšených jezírek, led může poškodit konstrukci jezírka. V takovém případě je vhodnější odčerpat vodu z jezírka například ponorným čerpadlem. Ujistěte se, že používáte vhodné čerpadlo na znečištěnou vodu, a pokud je jezírko domovem nějaké fauny nebo flóry, nechte v něm alespoň 50 cm vody.

  10. Venkovní kohout a zahradní hadice

    Měli byste vypnout přívod vody, aby se zabránilo zamrznutí venkovního kohoutu a vodovodní trubky. Potom otevřete kohout, aby odtekla všechna zbytková voda. Kohouty v kůlnách a zahradních domcích mohou v zimě také zamrznout, proto byste měli všechny kontrolovat.

    Nezapomeňte ani na zahradní hadici. Pokud zůstane v zahradní hadici voda a zmrzne, roztáhne se a mohla by způsobit prasknutí hadice. Proto vždy nechte vytéci všechnu zbytkovou vodu, než hadici uložíte.

  11. Kamenina

    Kamenina je zranitelná mrazem a mohla by prasknout, pokud se jí nevěnuje zvláštní péče. Uložte květiny v květináčích, vázy, popelníky a další kameninové nádoby do přístřešku. Tím se zajistí, že z nich odteče voda, takže při mrazu nepopraskají.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Příprava zahrady na zimu

4.3
4.3 of 5

38 Počet hlasů

  • 5
    27
  • 4
    5
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    4