Skip to content

Příprava trávníku na zimu

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Krok 1: Odstraňte z trávníku všechno listí a ostatní zbytky

    Začněte tím, že z trávníku odstraníte listí a ostatní zbytky, například chrastí. Tuto práci rychle zvládnete fukarem. Kromě opadaného listí dokáže fukar nasát a rozsekat také menší zbytky po prořezávání. Listí a odpad se ukládají ve vaku, takže je lze snadno vyhodit.
  2. Krok 2: Naposled před zimou posekejte trávník

    Můžete nadále sekat trávník, dokud neuvidíte, že tráva přestala růst. Poslední sekání v roce by se mělo provádět někdy koncem října. Doporučujeme sekat na výšku kolem 4 cm. Pokud zůstane tráva přes zimu trochu delší, bude odolnější proti růstu mechu.
  3. Krok 3: Odstraňte mech

    Pokud byl během léta pozorován růst mechu, doporučuje se na podzim rozrýt trávník. Mech lze z trávníku snadno odstranit speciálním provzdušňovačem trávníku. Potom mech jednoduše shrabejte a odneste ho. Odstraněním mechu získá tráva více světla a kyslíku. Mohou se k ní snáze dostat živiny, což je na podzim a v zimě mnohem důležitější než v ostatních částech roku.
  4. Krok 4: Vápnění

    V zimě můžete posunout boj proti mechu a plevelu na vyšší úroveň tím, že zkontrolujete kyselost (hodnotu pH) půdy. Souprava na testování půdy by měla být k dostání v zahradnických potřebách.

    Pokud je hodnota pH příliš nízká, tráva nebude moci získat všechny živiny, které potřebuje, takže poroste pomaleji. Tím vniká šance pro růst mechu mezi trávou. Vápněním se zvyšuje hodnota pH půdy, takže je méně kyselá. Použijte speciální vápno na trávníky a na začátku zimy jím rovnoměrně posypte povrch. Uprostřed zimy nejspíš budete muset tento krok opakovat. Vápnění se může provádět, i když je zem pokrytá sněhem. Až sníh roztaje, vápno se vsákne do půdy.

  5. Krok 5: Hnojení

    Před zimou můžete naposledy pohnojit trávník asi šest týdnů po vápnění. Větší množství živin v půdě zaručí, že tráva bude lépe chráněna před chorobami, urychlí se její regenerace a sníží se pravděpodobnost výskytu mechu během zimy.

    K dispozici jsou různé typy hnojiv. Lze je rozdělit do dvou hlavních skupin: organická hnojiva a umělá hnojiva. Umělé hnojivo je levnější než organické a obsahuje všechny minerály, které trávník potřebuje. Organické hnojivo obsahuje pouze přírodní živiny a působí déle než umělé hnojivo. Pamatujte, že většina hnojiv obsahuje látky, které jsou škodlivé pro děti a domácí zvířata. S tímto vědomím byste na několik dnů neměli dovolit dětem a domácím zvířatům vstup na trávník, aby mohlo hnojivo proniknout do půdy. Vždy dodržujte všechny pokyny uvedené na obalu výrobku.

  6. Krok 6: Zarovnání okrajů trávníku

    Zarovnáním okrajů upravíte trávník před nastávající zimou a zabráníte tomu, aby tráva příliš přerostla. Postupujte takto:

    Krok 1: Natáhněte provaz podél okrajů trávníku
    Pokud chcete zarovnat rovný úsek trávníku, stačí jen postupovat podél provazu. Na konce okraje trávníku umístěte dva kolíky a potom mezi ně umístěte další kolíky. Nyní mezi nimi natáhněte provaz podél okraje trávníku. Ujistěte se, že je pevně napnutý a nemůže se hýbat.

    Krok 2: Zarovnejte trávník podél okraje
    Nyní můžete zarovnat okraj pomocí speciálního zarovnávače okrajů. Umístěte zarovnávač okrajů na vnitřní stranu provazu. Ujistěte se, že zarovnávač okrajů je nakloněný v zemi, takže okraj trávníku zůstává pevný a nedrolí se. Pohybujte zarovnávačem okrajů sem a tam podél provazu.

    Krok 3: Shrabejte okraje trávníku
    Odřezané okraje shrabejte hráběmi.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Příprava trávníku na zimu

3.8
3.8 of 5

82 Počet hlasů

  • 5
    42
  • 4
    18
  • 3
    3
  • 2
    2
  • 1
    17