Skip to content

Péče o zahradnické nástroje a jejich údržba

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Ukládání zahradnických nástrojů

    Věnujte pozornost ukládání zahradnických nástrojů a vybavení po použití. Některé nástroje se mohou otupit, pokud se nechají ležet na podlaze. Práce s ostrými nástroji je bezpečnější a jednodušší. Ujistěte se, že všechny vaše nástroje jsou čisté a suché, abyste zabránili jejich zrezavění.

    Mnoho nástrojů se dodává se speciálními ukládacími systémy určenými k montáži na stěnu nebo uložení do skříně. Například nástroje SKIL jsou v provedení „Easy Storage“, takže je lze po použití snadno uložit, aniž by zabíraly příliš mnoho místa. Měli byste tyto systémy používat a dávat pozor, abyste nepokládali jednotlivé nástroje příliš blízko sebe.

  2. Čištění zahradnických nástrojů

    Po použití vždy odpojte nástroj od napájení nebo vyjměte akumulátor, než přistoupíte k důkladnému vyčištění. Okartáčujte a omyjte všechny nečistoty a potom nástroj kusem látky lehce naolejujte. Pravidelně mažte kov olejem pro domácnost nebo olejem na kov. Dvakrát ročně namažte dřevěné rukojeti lněným olejem.

    Po vyčištění nástroje vždy náležitě vysušte, abyste zamezili vzniku rzi. Pokud časem zaznamenáte známky rzi, můžete je odstranit jemným smirkovým papírem. 

  3. Důkladné čištění prořezávacích nástrojů

    Důkladné čištění je nutné zejména v případě prořezávacích nástrojů. Zabrání se tím přenosu jakýchkoli baterií nebo chorob z jedné rostliny na jinou. Po každém prořezávání odstraňte pryskyřici a mízu mycím prostředkem nebo benzínem. Potom naolejujte břity kusem látky a v případě potřeby postříkejte pohyblivé součásti a závěsy rozpouštěcím olejem.

  4. Udržování zahradnických nástrojů v ostrém stavu

    Pro každou práci používejte vhodné příslušenství. Kvůli vlastní bezpečnosti a z praktických důvodů by měly být vaše nástroje vždy co nejostřejší. Pokud jsou prořezávací nástroje potažené pískem nebo se jimi pokoušíte prořezávat příliš silné větve, otupí se. Na začátku nebo na konci sezóny pravidelně vyměňujte pily a vždy naostřete zahradnické nůžky a odvětvovače brouskem nebo pilníkem na sekery. 

  5. Péče o vybavení

    O své vybavení, například o elektrickou sekačku nebo zahradní drtič, byste se měli dobře starat také proto, aby se předešlo nebezpečným situacím. Po použití vždy zkontrolujte zahradnické vybavení, zda nemá nějaké ohnuté, rozbité nebo poškozené součásti. Pamatujte, že nebezpečná situace číhá za rohem a nezáleží na tom, jak nevýznamné je poškození nebo jak malá je prasklina. Pokud se nějaký zahradnický nástroj skutečně rozbije, nepokoušejte se ho opravovat vlastními silami. Nechte ho odborně prohlédnout profesionálem.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Péče o zahradnické nástroje a jejich údržba

4.1
4.1 of 5

68 Počet hlasů

  • 5
    46
  • 4
    7
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    12