Oprava dřevěného okenního rámu

78% of 100%

Trouchnivějící místa okenního rámu můžete snadno opravit tak, že vám vydrží ještě spoustu let. Až opravené místo vyplníte, zabrousíte a natřete, rám bude vypadat jako nový.

 1. Odstranění ztrouchnivělého dřeva

  Položte okno tak, abyste během opravy nerozbili sklo. Poté dlátem a kladívkem jemně odstraňte veškeré ztrouchnivělé dřevo.

 2. Očištění rámu

  Pozorně prohlédněte rám a pečlivě odstraňte všechna zbývající ztrouchnivělá místa. Odstraňte odřezky a úlomky a rám důkladně očistěte.

 3. Tmelení rámu

  Na očištěný rám naneste truhlářský tmel, který funguje jako lepidlo i výplň. Nechte tmel zaschnout a začistěte jej brusným papírem. Poté naneste finální vrstvu tmelu, nechte jej zaschnout a do hladka zabruste. Nyní můžete rám natřít.

 4. Nahrazení větších kusů

  Pokud je ztrouchnivělá větší část rámu, je lepší ji celou odstranit a nahradit. Raději odstraňte o něco více zdravého dřeva, než aby na rámu zůstaly zbytky dřeva ztrouchnivělého. Pokuste se vyříznout pokud možno rovný a pravoúhlý kus. Poté místo důkladně očistěte vysavačem nebo štětcem.

 5. Výroba náhradního dílu

  Ze stejného dřeva vyřízněte díl takového tvaru, aby přesně zapadl do vydlabaného otvoru.

 6. Náhradu přilepte epoxidovou pryskyřicí

  Na všechny lepené plochy naneste neředěnou epoxidovou pryskyřici. Nechte ji krátce na vzduchu a poté nový díl nasaďte do výřezu. Pryskyřici lze použít také jako tmel, a proto s ní můžete vyplnit spáry mezi novým dílem a původním rámem.

 7. Broušení a nátěr

  Nyní zbývá opravený díl pouze zabrousit brusným papírem tak, aby byl spoj rovný a hladký. Nakonec rám natřete.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Oprava dřevěného okenního rámu

3.9
3.9 of 5

361 celkem

 • 5
  185
 • 4
  78
 • 3
  18
 • 2
  27
 • 1
  53