Odstraňování tapet

78% of 100%

Pokud potřebujete strhnout tapety, například po nastěhování do nového bytu nebo když prostě toužíte po změně, máte dvě možnosti: Najmout si odborníky nebo se do nepříliš náročné práce pustit sami.

 1. Příprava

  Strhávání tapet znamená spoustu nepořádku, stříkající vody, mokrého papíru a zbytků lepidla. Proto je vhodné veškerý nábytek a vybavení přesunout do středu pokoje a zakrýt polyetylenovou fólií či nepromokavou látkou. Na práci si oblékněte staré oblečení a připravte si pevné štafle. Mimořádnou pozornost vyžadují elektrické zásuvky a vypínače. Pečlivě je přelepte maskovací páskou. Vypněte jističe pro všechny elektrické okruhy v rekonstruované místnosti a zkontrolujte, zda jsou skutečně odpojené.

 2. Odstraňovač tapet

  Na relativně malé plochy můžete použít tekutý odstraňovač tapet. Před použitím jej nařeďte podle pokynů na obalu. Odstraňovač naneste v dostatečném množství štětcem na tapety a několik minut nechte vsakovat. Poté tapety strhněte širokou špachtlí. Následně stěnu důkladně očistěte vodou a tvrdým kartáčem. Zatmelte trhliny a jiná poškození včetně spár mezi sádrokartonovými deskami. Po zaschnutí brusným papírem a odstraňte veškeré nerovnosti.

 3. Tenké tapety

  Tapetu prořežte odlamovacím nožem nebo perforačním válečkem vytvořte drobné otvory. Houbou nebo čistým štětcem naneste roztok odstraňovače tapet a teplé vody a několik minut jej nechte vsakovat. Poté tapety strhněte pomocí široké špachtle. Zbytky tapet odstraňte brusným papírem.

 4. Těžké tapety

  Perforačním válečkem vytvořte v tapetě drobné otvory. Poté ji napařte parním odstraňovačem tapet. Díky perforaci pára pronikne za tapetu a usnadní tak její stržení. Toto je účinný způsob pro odstraňování přemalovaných tapet, protože papír jinak vlhkosti odolává.

  Vinylové tapety
  Vinylové tapety tvoří dvě vrstvy, které se odstraňují samostatně. Vrchní vrstvu můžete strhnout bez použití odstraňovače tapet. Poté můžete na spodní vrstvu nalepit novou tapetu. Pokud chcete odstranit i spodní vrstvu, použijte perforační váleček nebo drátěný kartáč a poté parní odstraňovač tapet.

  Podkladový papír
  Podkladový papír lze ze stěny odstranit snadno.

 5. Vliesové tapety

  Vliesové tapety se lepí vodou ředitelným lepidlem. Tapetu prořežte odlamovacím nožem nebo větším perforačním válečkem, který snáze pronikne papírem až k vrstvě lepidla. Papír provlhčete houbou a horkou vodou. Vliesové tapety jsou zpravidla přemalované emulzní barvou. Ta je vodotěsná, a proto lze tapety jen obtížně navlhčit houbou či párou. Jediná možnost je vrstvu barvy odstranit smirkovým papírem. Případně tapetu nemusíte strhávat, ale můžete ji přemalovat požadovanou barvou. Ušetříte si tak spoustu času a námahy.

 6. Přemalované tapety

  Pokud jsou tapety přemalované akrylovou barvou, můžete je očistit mýdlovou vodou s odmašťovacím přípravkem. Místa, kde se nátěr odlupuje nebo je poškozený, očistěte brusným papírem. Tím se zlepší přilnavost tapety. Před lepením tapet se doporučuje natřít stěny penetrací.

 7. Parní odstraňovač tapet

  Na velké plochy je vhodné použít parní odstraňovač tapet. Naplňte nádrž vodou a počkejte, až se zahřeje na pracovní teplotu. Začněte v horním rohu. Hubici vždy chvíli podržte na místě a potom se přesuňte dál. Tapeta změkne a můžete ji snadno strhnout pomocí široké špachtle. Pracujte opatrně, abyste nepoškodili omítku a nemuseli vrypy tmelit. Postupujte shora dolů, protože kondenzovaná pára stéká po stěně a postupně zvlhčuje tapetu níže. Pokud lepidlo dostatečně změkne, můžete (opatrně!) uchopit větší kusy tapety a pomocí špachtle je strhávat. Zbytky tapety a lepidla nakonec odstraňte brusným papírem.

 8. Zakrytí svorek

  Po stržení tapet na stěně vždy naleznete drobné zbytky. Dobře je namočte a seškrábněte je špachtlí nebo brusnou houbou. Vyplňte veškeré praskliny, vrypy a jiná poškození a tmel do hladka rozetřete špachtlí.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Odstraňování tapet

3.9
3.9 of 5

236 celkem

 • 5
  134
 • 4
  37
 • 3
  15
 • 2
  13
 • 1
  37