Odstraňování mechu z trávníku

80% of 100%
Pokud máte trávník, pravděpodobně jste se setkali s výskytem mechu. Mech často roste na trávnících, což je nejen špatné pro růst trávy, ale také to nevypadá pěkně. Zde si přečtěte, jak můžete odstranit mech z trávníku a jak zabránit tomu, aby se vůbec objevil.
 1. Příčiny výskytu mechu

  Mech na trávníku bývá běžným zdrojem zklamání. Pokud nabude vrchu nad trávou, může způsobovat skutečné problémy. Výskyt mechu může mít řadu důvodů; problémy zhoršuje příliš vlhká nebo kyselá půda (s nízkou hodnotou pH), neúrodná půda a rovněž příliš krátce posekaná tráva.
 2. Proč odstraňovat mech?

  Chcete-li udržovat trávník v atraktivním zeleném stavu a nechat trávu pěkně růst, musíte odstranit mech a zabránit jeho budoucímu výskytu. Odstraněním mechu z trávníku získá tráva přístup k většímu množství světla a kyslíku. Kromě toho budou moci kořínky trávy lépe odebírat živiny z půdy, což přispěje k dobrému stavu vašeho trávníku.
 3. Kdy byste měli odstraňovat mech?

  V průběhu roku existují dvě hlavní vegetační období pro trávu: jedním je jaro (duben/květen) a dalším podzim (září/říjen). Pokud odstraníte mech mezi těmito obdobími, tráva bude schopna se během růstu zregenerovat. Mech ze odstraňovat z trávníku jednou nebo dvakrát ročně v závislosti na stavu trávy. Pokud uvidíte, že po odstranění mechu se během roku objevila spousta dalšího mechu, můžete tento proces zopakovat podruhé. Jestliže odstraňujete mech pouze jednou ročně, měli byste to dělat pokud možno v dubnu.

  Dbejte na to, abyste odstraňovali mech za sucha, kdy je méně pravděpodobné, že by přilnul k trávě. Někdy jaro začíná dříve, takže můžete odstranit mech již v březnu. Sledujte počasí.

 4. Krok 1: Odstraňte z trávníku všechno listí a ostatní zbytky

  Začněte tím, že z trávníku odstraníte listí a ostatní zbytky, například chrastí. Tuto práci rychle zvládnete fukarem. Kromě opadaného listí dokáže fukar nasát a rozsekat také menší zbytky po prořezávání. Listí a odpad se ukládají ve vaku, takže je lze snadno vyhodit.
 5. Krok 2: Posekejte trávník

  Až začne růst tráva, posekejte trávník na výšku 2–3 cm. Pokud je tráva sotva vzrostlá, není třeba ji sekat.
 6. Krok 3: Odstraňte mech nebo rozryjte trávník

  K odstraňování mechu používejte speciální rozrývač nebo provzdušňovač trávníku. Mech lze z trávníku snadno odstranit provzdušňovačem trávníku. Potom mech jednoduše shrabejte a odneste ho. Na některých místech bude odstraňování mechu obtížnější. V takovém případě můžete použít provzdušňovač dvakrát, nejprve v jednom směru a potom příčně.
 7. Krok 4: Zasejte trávu

  Až odstraníte mech, v trávníku zůstanou holá místa tam, kde rostlo hodně mechu. Můžete to napravit tak, že zasejete travní semena. Tráva nejlépe klíčí, když není teplota příliš vysoká. Pravidelně zavlažujte trávník, dokud semena trávy nevyklíčí, a zdržujte se chůze po nově vyklíčených stéblech, protože se mohou snadno poškodit. Pamatujte, že ptáci milují travní semena. Můžete je odstrašit tím, že na různých místech trávníku rozmístíte kusy hliníkové fólie na tyči.
 8. Krok 5: Vápnění (v zimě)

  Velmi důležitým faktorem pro růst trávy je kyselost půdy – její hodnota pH. Souprava na testování půdy by měla být k dostání v zahradnických potřebách.

  Pokud je hodnota pH příliš nízká, tráva nebude moci získat všechny živiny, které potřebuje, takže poroste pomaleji. Tím vniká šance pro růst mechu mezi trávou. Vápněním se zvyšuje hodnota pH půdy, takže je méně kyselá. Použijte speciální vápno na trávníky a na začátku zimy jím rovnoměrně posypte povrch. Uprostřed zimy nejspíš budete muset tento krok opakovat. Vápnění se může provádět, i když je zem pokrytá sněhem. Až sníh roztaje, vápno se vsákne do půdy.

 9. Krok 6: Hnojení

  Každý trávník potřebuje živiny. Měli byste na to myslet a pohnojit trávník asi šest týdnů po vápnění. Tím se zvýší ochrana proti chorobám, napomůže se rychlejší regeneraci trávy a vytvoří se zdravější, zelenější trávník. Hustěji rostoucí tráva také snižuje riziko výskytu mechu.

  K dispozici jsou různé typy hnojiv. Lze je rozdělit do dvou hlavních skupin: organická hnojiva a umělá hnojiva. Umělé hnojivo je levnější než organické a obsahuje všechny minerály, které trávník potřebuje. Organické hnojivo obsahuje pouze přírodní živiny a působí déle než umělé hnojivo. Pamatujte, že většina hnojiv obsahuje látky, které jsou škodlivé pro děti a domácí zvířata. S tímto vědomím byste na několik dnů neměli dovolit dětem a domácím zvířatům vstup na trávník, aby mohlo hnojivo proniknout do půdy. Vždy dodržujte všechny pokyny uvedené na obalu výrobku.

 10. Předcházení výskytu mechu na trávníku

  Prevence je vždy mnohem lepší než léčba, to je samozřejmé. Můžete rozšířit svůj program standardní údržby trávníku o několik věcí, abyste minimalizovali budoucí výskyt mechu.

  Musíte z trávníku pravidelně odstraňovat listí, zbytky po prořezávání a další materiál. Tím se zajistí, že tráva bude mít více kyslíku, odstraní se vlhkost a zmizí stinné prostředí, které má mech tolik rád.

  Pravidelně sekejte trávník (alespoň jednou týdně, dokud roste tráva), ale ne příliš na krátko. Pokud je váš trávník okrasný nebo leží většinu dne ve stínu, sekejte no na výšku 2–3 cm. Pokud máte trávník, na kterém si spíše hrají děti a domácí zvířata, nechte trávu trochu delší. Nastavte výšku pokosu na 4–5 cm.

  Pokud každoročně posypáváte trávník vápnem na začátku a uprostřed zimy, hodnota pH půdy nebude mít tendenci příliš klesat. Než začnete, proveďte test půdy, abyste zjistili hodnotu pH.

  Mech rád roste ve stínu. Pokud máte nějaké keře nebo stromy, které zastiňují trávník, možná byste měli zvážit mírné prořezání, aby jimi procházelo více slunečního světla.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Odstraňování mechu z trávníku

4
4 of 5

440 celkem

 • 5
  243
 • 4
  92
 • 3
  18
 • 2
  20
 • 1
  67