Skip to content

Natírání vnitřních stěn

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Volba barvy

    Volba vhodných barev, které spolu ladí, je svého druhu umění, ale platí jedno užitečné praktické pravidlo: až si vyberete barvu, nechte si ji namíchat s poloviční koncentrací a ve světlejším odstínu. Pokud si vyberete barvu sami, zjistíte, že v mnoha případech bude nakonec mnohem tmavší nebo světlejší, než jste očekávali.

  2. Barva stropu

    Většina lidí si vybírá odstíny šedé nebo hnědé, které kontrastují s čistými primárními barvami. Strop nemusí být vždy bílý! Pokud jste pro stěny nezvolili příliš tmavou barvu, můžete ji použít také na strop. Pokud se rozhodnete pro odlišnou, kontrastní barvu, zcela jistě ovlivní dojem, jakým bude místnost působit. Vzhled místnosti je samozřejmě ovlivňován také osvětlením. Nepřímé osvětlení stropu bude odrážet barvu stropu dolů.

  3. Nejprve proveďte zkoušku

    Než začnete, můžete si vystřihnout nějaké obrázky a dekorace z časopisů a nalepit je na kus lepenky. Pomohou vám vybrat „atmosféru“, jakou chcete vytvořit. Pokud si nejste zcela jisti, stojí za to koupit malá množství nátěrů a nanést je na kus kartónu nebo desky, abyste měli srovnání. Některé obchody prodávají speciální „ukázkové desky“ v různých barvách a odstínech. Také můžete natřít sádrokartonovou desku o rozměrech 244 x 60 cm požadovanou barvou. Pokud ji umístíte ven na sluneční světlo, budete moci zjistit, jak barva skutečně vypadá. Potom ji přeneste do interiéru s umělým osvětlením a uvidíte ten rozdíl!

  4. Připravte se na malování místnosti

    Vyprázdněte místnost, zakryjte plastovou fólií těžký nábytek a další předměty, které se obtížně přemisťují, a připravte si všechny potřebné nástroje a materiály jako válečky a malířské misky. V případě potřeby seškrábejte ze stěn uvolněnou barvu. Kusem látky odstraňte prach a nečistoty z lišt, oken a dveří.

  5. Opravy

    Odstraňte ze stěny všechny hřebíky a šrouby a vyplňte všechny otvory, praskliny a další nerovnosti. Řiďte se pokyny pro dobu schnutí, uvedenými na plechovce. Potom obruste vyplněné plochy, aby vznikl hladký povrch a opravy nebyly vidět. Členité povrchy a obtížně dostupná místa podle potřeby polepte maskovací páskou.

  6. Techniky malování

    Vždy se ujistěte, že tahy mají mokré okraje, a vždy malujte od suchých k mokrým místům a shora dolů. Pak bude štětec nebo váleček zanechávat na natíraném povrchu méně stop a přechody nebudou tak výrazné. Také se vyhýbejte příliš dlouhým tahům. Ujistěte se, že máte dost barvy pro dosažení vyrovnaného výsledku – kdybyste nepoužili dost barvy, malba by byla skvrnitá.

  7. Věnujte pozornost detailům

    Před zahájením práce věnujte potřebný čas důkladnému promíchání barvy. Při natírání malých detailů nalijte trochu barvy do misky. Na rohy a okraje použijte úzký štětec, který výrazně usnadní natírání krátkých čar a detailů. Potom pokračujte v natírání stěn válečkem. Chcete-li použít maskovací pásku podél lišt a okenních rámů, nejvhodnější je nejprve natřít větší plochy válečkem a potom přejít k okrajům a dalším překážkám.

  8. Otírejte štětec

    Před zahájením práce nejprve navlhčete štětec – pomůže vám to zastavit vzlínání barvy po štětinách. Ponořte asi 1 cm štětce do barvy a potom otřete jednu stranu štětce o okraj plechovky. Pomůže vám to předejít odkapávání barvy ze štětce. Také se tím vyhnete nanášení příliš velkého množství barvy a štětec vydrží déle čistý.

  9. Postupujte od suchých k mokrým částem

    Nanášejte barvu v dlouhých, souvislých tazích. Příliš krátké tahy jsou jednou z nejčastějších chyb při malování. Pokud používáte váleček, snažte se pracovat s tahy o délce asi dvou metrů. Postupujte od stropu do poloviny stěny a potom dále dolů k podlaze.
    Potom pokračujte dalšími tahy doleva nebo doprava. Na menší plochy a v okolí dveřních nebo okenních rámů používejte užší váleček. Pamatujte, že tyto části budou mít vždy mokrý okraj a že byste měli postupovat od suchých k mokrým částem.

  10. Rozetřete barvu štětcem

    Při práci se štětcem je nejvhodnější nejprve roztírat barvu doleva a doprava nebo nahoru a dolů, záleží na vás. Postupujte dlouhými tahy štětcem; začněte na suché straně a postupujte k mokré straně. Po zaschnutí naneste druhou vrstvu. Dosáhnete tím lepšího a vyrovnanějšího výsledku. Pokud používáte tmavou barvu, možná budete muset nanést tři vrstvy! Před nanesením druhé vrstvy nechte úplně uschnout první vrstvu. Dobu schnutí najdete na štítku plechovky s barvou.

  11. Čištění štětců a válečků

    Jestliže rozlijete barvu a je stále mokrá, ihned ji odstraňte vlhkou látkou. Pokud již zaschla, čištění nebude tak jednoduché. Během čekání udržujte štětec nebo váleček ve vlhkém stavu – můžete ho vložit do plastového sáčku nebo opatrně přikrýt plastovou fólií. Zabalený štětec nebo váleček potom vložte do chladničky; možná to zní divně, ale skutečně to funguje. Chlad zpomaluje vysychání barvy. Potom stačí vyjmout štětec nebo váleček z chladničky o 30 minut dříve, než ho budete potřebovat, a stále bude poddajný a připravený k použití. Pokud používáte akrylovou barvu, vyčistěte štětec vodou a malým množstvím saponátu. Oplachujte ho, dokud nepřestane pouštět barvu. Vyrovnejte štětiny do původního tvaru a nechte štětec vyschnout (viz také postup s pokyny pro čištění).

  12. Odstranění nadbytečné barvy

    Jestliže natíráte velké plochy, můžete použít speciální mřížku na odstranění nadbytečné barvy ze štětce. Nebo můžete nalít obsah menších plechovek do pětilitrového vědra. Malířská mřížka je pravoúhlé kovové nebo plastové síto, které se zavěšuje na stranu vědra. Naplňte vědro do poloviny barvou a zavěste do něho mřížku. Ponořte váleček do barvy a přejetím po mřížce odstraňte nadbytečnou barvu. Až skončíte, nechte mřížku uvnitř vědra a přiklopte vědro víkem.

  13. Malování

    Vezměte váleček s prodlužovacím držadlem a nalijte akrylovou barvu do misky nebo použijte vědro s mřížkou. Rozhodněte se, kterou stěnou chcete začít, a natřete ji vyrovnanými tahy. Během čekání na uschnutí prvního nátěru obalte váleček nebo štětec plastovou fólií. Potom naneste druhou vrstvu. Nalijte trochu akrylové barvy do malé misky a pomocí malého štětce natřete rohy a okraje místnosti. Až skončíte, vyčistěte štětec, misku, vědro a váleček. Pokud jste použili maskovací pásku, odstraňte ji ihned po zaschnutí barvy.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Natírání vnitřních stěn

4.1
4.1 of 5

88 Počet hlasů

  • 5
    50
  • 4
    20
  • 3
    7
  • 2
    1
  • 1
    10