Skip to content

Natírání venkovních stěn

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Volba nátěru

    Nejvhodnější volbou pro venkovní stěny je akrylový nátěr na stěny (rozpustný ve vodě). Tento typ nátěru pomáhá zajišťovat vodotěsnost stěn a zároveň umožňuje odpařování vlhkosti ze stěn do venkovního ovzduší. Před natíráním venkovní stěny odstraňte co nejvíce překážek, například okenice, rostliny a keře, břečťan atd. Také byste měli zkontrolovat spárování cihlového zdiva a odstranit veškeré ucpávky, šrouby, hřebíky atd.

  2. Oprava prasklin a spárování zdiva

    Chcete-li natírat starou cihlovou stěnu, je značně pravděpodobné, že malta mezi některými cihlami bude popraskaná nebo vypadaná. Takovéto závady budete muset nejprve opravit. Bude třeba, abyste odstranili poškozené části, obnovili spáry a opravili všechny praskliny a další vady.

  3. Usazeniny soli

    Pokud se chystáte natírat novou stěnu, je dosti pravděpodobné, že na povrchu objevíte sůl a usazeniny bílé barvy. Zbytky soli na nových stěnách vznikají v důsledku odpařování vnitřní vlhkosti. Můžete je odstranit drátěným kartáčem nebo multifunkčním odstraňovačem nátěrů s čisticím kotoučem. Potom odstraňte uvolněný prášek měkkým kartáčem. Upozornění: nedopusťte, aby čisté a suché stěny opět zmokly! A nepoužívejte vysokotlaký čistič, jinak byste museli začít znovu od začátku.

  4. Čištění stěny

    Vždy začínejte na čisté stěně. Pokud je stěna citlivá na vodu nebo žijete v zalesněném prostředí, jistě jste zaznamenali růst mechu nebo řas. Můžete je odstranit drátěným kartáčem a modelářským nožem. Potom ošetřete stěnu 50% roztokem bělidla. Nechte ho působit několik hodin a potom ho důkladně spláchněte vodou. Než začnete s natíráním, ujistěte se, že stěna je skutečně suchá – může to trvat několik dnů.

  5. Tlakový čistič

    Pomocí tlakového čističe lze ze stěny odstranit většinu nečistot. Zároveň jim můžete odstranit veškerou uvolněnou barvu a smetí. V případě potřeby můžete natřít stěnu prostředkem na odstraňování mechu – nechte ho působit a potom opět očistěte stěnu postřikem. Potom počkejte 14 dnů, než budete moci začít s natíráním; doba schnutí je samozřejmě závislá na počasí.

  6. Vzlínající vlhkost

    Máte-li problém s vlhkostí ve stěně, budete ho muset nejprve vyřešit. Důvodem může být nedostatečná izolace mezi základy a stěnou. V takovém případě můžete přidat větrací otvory, například do svislé mezery ve spárování, nebo můžete nahradit jednu cihlu větrací mřížkou.

  7. Stěny s drobivým povrchem

    Na stěnách se starším nátěrem se může usazovat poprašek, který brání dobrému přilnutí nové vrstvy nátěru. V takovém případě je nutné podkladový povrch zpevnit speciálním základním nátěrem. Dobrý a pevný povrch je nezbytný, jinak by nátěr nemohl správně přilnout a brzy by se opět uvolnil.

  8. Vytvořte pruh na základně stěny

    Spodní stranu stěny v úrovni terénu byste měli očistit kartáčem od zeminy a písku, aby se nezanesl štětec. Pokud možno vykopejte půdu do hloubky jedné cihly, odstraňte písek a nechte povrch důkladně vyschnout. Nejprve naneste podkladový nátěr na nenatřené cihly a nechte ho schnout alespoň 12 hodin. Pokud zvýrazníte tento „pruh“ tmavší barvou, cákance bláta budou méně patrné.

  9. Zamaskujte dveřní a okenní rámy

    Zakryjte okolní rostliny a keře plastovou fólií. Zamaskujte okenní a dveřní rámy a ostatní dřevěné konstrukce maskovací páskou. Nejprve natřete okraje stěny velkým štětcem, potom pokračujte spoji mezi stěnou a dveřními rámy, okenními rámy a okapy. Ujistěte se, že natřené povrchy se dostatečně překrývají, a natřete suchou část k okrajům mokrého nátěru.
    Barvou příliš nešetřete – jestliže nepoužijete dostatečné množství barvy, mohou se objevit nevyrovnané, skvrnité plochy.
    Zkontrolujte čísla sérií používané barvy. Pokud se liší, je dosti pravděpodobné, že zaznamenáte rozdíly v barvě; ty se mohou objevit také po delší době skladování.

  10. Roztírání barvy

    K natírání použijte váleček s dlouhým vlasem. Překrývání tahů pak nebude tolik patrné a budete moci pracovat rychleji. Ujistěte se, že váleček je důkladně naplněný barvou. Naneste svislý pruh barvy. Naplňte váleček další barvou a naneste další pruh barvy ve vzdálenosti 40 cm. Nyní šikmými tahy válečkem vyplňte prostor mezi oběma pruhy. Ujistěte se, že barva se dostala do všech mezer a spár. Potom natírejte povrch od horního okraje do poloviny stěny a dále od poloviny dolů k zemi.
    Potom pokračujte dalšími pruhy směrem doleva nebo doprava. Na menší plochy a v okolí dveřních nebo okenních rámů používejte užší váleček. Pamatujte, že tyto části budou mít vždy mokrý okraj a že byste měli postupovat od suchých k mokrým částem.

  11. Žebřík nebo lešení

    K natírání si vždy vyberte den bez deště a větru. Použijte vhodný žebřík nebo štafle, které by měly být asi jeden metr nad pracovní výškou. Ujistěte se, že žebřík stojí na stabilním povrchu a je pevně podepřený, abyste nespadli.
    Opřete žebřík o stěnu v úhlu asi 15°. Pokud se při práci musíte natahovat do stran dále než na délku paže, vždy přemístěte žebřík.

  12. Distanční opěra

    Distanční opěra zvyšuje stabilitu žebříku a bezpečnost práce. Můžete ji snadno připevnit k jakémukoliv žebříku a oceníte ji například při práci na převislých okapech. Distanční opěra obvykle zvětšuje vzdálenost mezi žebříkem a stěnou o 35 cm. V zájmu bezpečnosti práce je nejlepší pronajmout si lešení nebo pojízdnou plošinu.

  13. Okapové žlaby

    Často je nutné provádět také údržbu okapových žlabů a okrajů střechy včetně natírání. Pokud jste si pronajali lešení nebo pojízdnou plošinu, můžete důkladně zkontrolovat technický stav okapů a případně provést potřebné opravy. Viz také postup s pokyny v části „Údržba okapů“.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Natírání venkovních stěn

4.1
4.1 of 5

414 Počet hlasů

  • 5
    218
  • 4
    109
  • 3
    30
  • 2
    15
  • 1
    42