Natírání dveří a oken (venkovních)

78% of 100%

Než začnete s venkovním natíráním, musíte se rozhodnout, zda chcete použít alkydový nátěr (na bázi rozpouštědla) nebo akrylový nátěr (rozpustný ve vodě). Jaký typ nátěru byste měli použít na již natřený povrch? V zásadě platí, že byste měli použít stejný typ jako dříve. Můžete vybírat mezi nátěrem rozpustným ve vodě, například akrylovým nátěrem, nebo alkydovým nátěrem vyžadujícím rozpouštědlo, například terpentýn. Pokud je dřevo dosud nenatřené, nejvhodnější je použít akrylový venkovní nátěr. Pak bude povrch prodyšný, což znamená, že akrylová barva má po celý rok lepší adhezi.

Čemu věnovat pozornost
Používejte kvalitní štětce a válečky – přinášejí znatelně lepší výsledky.

 1. Příprava

  Chcete-li natírat dveře a okna, která již mají nějaký nátěr, nejprve byste měli zdrsnit povrch brusným papírem nebo drátěným kartáčem. To by mělo stačit k zajištění dobré adheze nového nátěru. Je vhodné vyčistit všechny plochy a zbavit je mastnoty, včetně obtížně dostupných míst. K tomu se nejlépe hodí směs vody, saponátu a čpavku. Dávejte pozor, abyste nepoškrábali sklo, protože to by už nešlo opravit.

 2. Současný stav nátěru

  Voda v akrylovém nátěru může někdy způsobovat změknutí natíraného povrchu. Výsledkem může být odlupování nebo bubliny v nátěru. Proto je vhodné vyzkoušet akrylový nátěr nejprve na malé ploše dveří nebo okna. Potom je třeba počkat několik hodin. Pokud se neobjeví žádné odlupování ani bubliny, lze bezpečně pokračovat v používání akrylového nátěru. Na starších domech budete často potřebovat tmel k opravám stávajících oken. Zkontrolujte sklo, zda pevně drží, a pokud zaznamenáte jakékoliv praskliny, zajistěte nápravu.

 3. Stav staršího nátěru

  Zkontrolujte stav stávajícího nátěru. Podle popisu v kroku 2 můžete vyzkoušet odlupování nebo drolení. Nalepte dva pruhy pásky a po třech dnech vezměte ostrý nůž na papír a vytvořte hluboký zářez ve zkoušené části. Nalepte silný kus pásky na škrábanec a rychle ho strhněte. Zkontrolujte, zda na jeho povrchu není příliš mnoho odloupnutého nátěru. Pokud ano, znamená to, že stávající nátěr nebude poskytovat dostatečnou adhezi. V takovém případě budete muset přejít na alkydový nátěr (na bázi rozpouštědla). Poskytne vám lepší krytí, pokud se povrch drobí.

 4. Překryjte sklo na ochranu před vlhkostí

  Venkovní okna a dveře se natírají téměř stejně jako vnitřní. Jediný rozdíl spočívá v tom, že při natírání venkovních oken a dveří byste měli přetřít několik milimetrů skla. Zabráníte tak vnikání vlhkosti. Pokud používáte tmel, může to způsobit jeho popraskání. Nejlepší dobou pro venkovní natírání je období od poloviny dubna do poloviny října.
  Upozornění: nenatírejte na silném slunečním světle; v takovém případě by barva schnula příliš rychle a výsledek by nevypadal pěkně.

 5. Okapy a okapová prkna

  Postup práce je samozřejmě závislý na typu materiálu, ze kterého jsou okapy a okapová prkna – může to být například Trespa nebo jiná laminovaná prkna, dřevotříska, dřevo, ocel nebo PVC. Zjistěte, jakým typem nátěru jsou natřené okapy. Staré nátěry lze odstranit škrabkou nebo odstraňovačem nátěrů. Pokud jsou okapy z pozinkovaného kovu, neseškrabujte nátěr, protože to by mohlo vést ke korozi. Pokud se ve starém nátěru objeví bubliny v důsledku použití odstraňovače nátěrů a nátěr takto již nelze odstranit, budete ho muset seškrábat ručně škrabkou. Se škrabáním příliš neotálejte, protože jestliže začne odstraňovač nátěrů schnout, budete muset začít znovu od začátku. Potom očistěte dřevo vodou a až vyschne, naneste nejprve novou vrstvu podkladového nátěru a potom krycí nátěr. Přečtěte si také postup s pokyny v části „Různé typy barev a laků“.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Natírání dveří a oken (venkovních)

3.9
3.9 of 5

40 celkem

 • 5
  24
 • 4
  3
 • 3
  4
 • 2
  3
 • 1
  6