Nátěr dřevěného okenního rámu

76% of 100%

Dřevěné okenní rámy vydrží déle, pokud jsou dobře chráněny proti vlhkosti a slunečnímu světlu. Barva a lak dřevo chrání nejen před vlhnutím a plísní, ale také před hmyzem, larvami a červotočem.

 1. Volba správné nátěrové hmoty

  V současné době můžete koupit široké spektrum barev a laků pro vnitřní i venkovní použití: • Vodou ředitelné nátěrové hmoty (akrylové) • Nátěrové hmoty ředitelné náhražkou terpentýnu (alkyd) • Vysokosušinové nátěrové hmoty, které lépe kryjí • Polyuretanové nátěrové hmoty (PU): dvousložkové nátěrové hmoty s akrylátovou nebo alkydovou druhou složkou. Tyto nátěrové hmoty jsou tvrdší a odolnější • Lak: čirá nátěrová hmota, která uzavře povrch dřeva a chrání jej před vlhkostí a ultrafialovým zářením. Laky vytvářejí hladký povrch a snadno se čistí.

 2. Původní nátěr přetřít nebo zcela odstranit?

  Pokud jsou okenní rámy vystaveny povětrnostním vlivům, nejprve je obruste brusným papírem a odstraňte veškeré nečistoty. Případné nerovnosti zatmelte. Pokud je však původní nátěr silně poškozen nebo pokud chcete použít jiný typ nátěrové hmoty, musíte rám důkladně očistit až na holé dřevo. Můžete tak učinit pomocí horkovzdušné pistole, odstraňovače nátěrů nebo brusného papíru.

 3. Oprava otvorů a prasklin

  Než začnete natírat, pečlivě zkontrolujte spáry mezi okenním rámem a zdí. V mezerách a prasklinách se usazuje vlhkost a nečistoty, a proto je důkladně vyčistěte vysavačem nebo štětcem a vyplňte stejným tmelem, který jste používali dříve.

 4. Základní nátěr

  Chcete-li, aby barva lépe kryla a dobře držela, aplikujte nejprve kvalitní základní nátěr. Po zaschnutí nátěru může být povrch hrubý (dřevěná vlákna se postaví), a proto jej vyhlaďte jemným brusným papírem (zrnitost 220 nebo 280). Dřevo bruste vždy ve směru žilkování. Veškeré nerovnosti začistěte tmelem, vybruste do hladka a poté důkladně odstraňte veškeré nečistoty a prach.

 5. Před prvním nátěrem

  Natíráte-li dřevo poprvé, odstraňte případné zbytky pryskyřice. Pokud tak neučiníte, kyseliny obsažené v pryskyřici začnou nátěr časem narušovat. Poté dřevo odmastěte. Tvrdé dřevo obsahuje více oleje, který zabraňuje pevnému přilnutí barvy a zhoršuje krytí. Pokud se tak stane, aplikujte nejprve kvalitní základní nátěr.

 6. Zakrytí páskou

  Praktickou pomůckou při natírání je maskovací lepicí páska. Oblepení okraje skla sice zabere trochu času, ale natírání jde pak mnohem rychleji a výsledek je kvalitnější. Upozornění: maskovací lepicí pásku odstraňte ihned po dokončení nátěru. Pokud byste ji odstraňovali až po zaschnutí, mohla by se barva odloupnout.

 7. Vrchní nátěr

  Rámy natírejte z vnitřní strany směrem ven. Otevřete okno a nejprve natřete vnitřní stranu. Začněte spodní vodorovnou stranou, pokračujte horní stranou a nakonec natřete bočními strany. Okno skoro zavřete a natřete hrany rámu. Poté natřete celý rám okna; postupujte shora dolů.

 8. Rozetření nátěru do rovnoměrné vrstvy

  Natírejte vždy zespoda nahoru a tahy štětcem dlouze překrývejte. Nakonec přesahy důkladně přetřete tak, abyste dosáhli rovnoměrné vrstvy a barva nikde nestékala.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Nátěr dřevěného okenního rámu

3.8
3.8 of 5

1655 celkem

 • 5
  806
 • 4
  338
 • 3
  170
 • 2
  107
 • 1
  233