Montáž stropního podhledu

74% of 100%

Stropní podhledy mají řadu výhod. Dokážou zvýšit atraktivitu pokoje či chodby, případně zakrýt stropní trámy či neomítnutý nebo poškozený strop. Do podhledu lze namontovat zapuštěná bodová světla a táhnout nad ním elektrické kabely či trubky. A co je neméně důležité, snížením stropu výrazně ušetříte na vytápění.

Praktické rady
Existují různé systémy montáže podhledů, například pomocí svorek a stropních desek. My jsme zvolili dřevěnou konstrukci, kterou si můžete vyrobit sami.

 1. 1. varianta: Montáž nosné konstrukce PŘÍMO k původním stropním trámům či omítnutému stropu

  Nejprve přímo na stávající strop či na stropní trámy namontujte dřevěný rám, který slouží jako nosná konstrukce podhledu. Dbejte na volbu správných hmoždinek či vrutů. Pamatujte také, že stropní trámy mohou být v různé výšce. Latě tvořící nosnou konstrukci upevněte se 40cm rozestupy. Na tyto latě se poté našroubují stropní desky.

 2. TIP!

  Nejvhodnější pila k řezání stropních latí či trámků je pokosová pila.
 3. 2. varianta: Montáž ZAVĚŠENÉ nosné konstrukce na omítnutý strop

  Stejně jako v prvním kroku upevněte pomocí vrutů a vhodných hmoždinek ke stropu latě s rozestupem 40 cm. Dbejte, aby všechny latě byly ve stejné výšce.

 4. Montáž svislých sloupků na nosné latě

  V dalším kroku rozhodněte, jak vysoký má být nový strop. Požadovanou výšku naměřte od podlahy a vyznačte ji ve všech čtyřech rozích. Nyní nařežte sloupky požadované délky a přišroubujte je na lišty upevněné ke stropu. Izolační desky (pro tepelnou a zvukovou izolaci) jsou zpravidla 60 cm široké. Pokud tedy sloupky přišroubujete s 60cm roztečí, izolace se vejde přesně mezi ně. To znamená, že ji nebudete muset řezat.

 5. Montáž nosných latí na stěny a svislé sloupky

  Pomocí šňůry a vodováhy vyznačte polohu nosných latí, které přišroubujete ke stěně. Praktickou pomůckou je také laserový nivelační přístroj. Tím zajistíte, že spodní rovina nosné konstrukce bude vodorovná. Nejprve přišroubujte dvě nosné latě ke stěnám podle naměřených rysek. Poté ke spodnímu okraji svislých sloupků přišroubujte zbývající latě.

 6. Položení izolace

  Nyní na nosné latě položte izolační desky. Pokud máte svislé sloupky 60 cm od sebe, nebudete muset izolaci řezat. Nezapomeňte doplnit pruhy izolace také mezi sloupky, aby izolační vrstva nebyla přerušená. Při práci s izolačními materiály vždy používejte rukavice, ochranné brýle, masku či respirátor a ochranný oděv.

 7. Montáž první řady desek

  Pomocí 25mm sádrokartonových vrutů s rozestupem 20 cm upevněte na levou stranu ke stěně první desku. Mezi stěnou a deskou nechte 8mm mezeru. Tato mezera se poté zakryje okrajovou lištou. Ke kratší straně desky přiložte kratší stranu další desky a upevněte ji.

 8. Řezání desek na potřebnou délku a šířku

  Na konci každé řady změřte zbývající délku a tuto délku vyznačte na dalším panelu. Další řadu začněte odřezkem z předchozí řady. Pokud každou řadu začnete stejně dlouhým panelem, hotový strop bude mít pravidelnou strukturu. Chcete-li panel zúžit, tedy rozdělit po délce, nařízněte odlamovacím nožem karton na lícové straně a pomocí latě desku rozlomte. Poté prořízněte karton rubové strany.

 9. Tmelení spár

  Před tmelením spár mezi deskami tyto spáry zbavte veškerého prachu a nečistot. Poté spáry vyplňte spárovací hmotou pomocí špachtle. Je-li třeba, po dokonalém vyschnutí (24 hodin) aplikujte druhou vrstvu, nechte vyschnout a vyhlaďte smirkovým papírem. Chcete-li zabránit případnému praskání spár, spoj při prvním spárování překryjte výztužnou páskou.

 10. Lepení okrajových lišt

  Spáry mezi stropními deskami a stěnami zakryjte okrajovou lištou. Na okrajovou lištu naneste podle obrázku montážní lepidlo, přitiskněte ji na místo a znovu sejměte. Počkejte 5 minut a poté lištu znovu přitiskněte a pevně doklepněte. Chcete-li vytvořit úhledné rohy, uřízněte lišty pod úhlem 45°.

 11. TIP!

  Chcete-li do podhledu namontovat zapuštěná bodová světla, nezapomeňte před montáží desek protáhnout kabely. Vykružovacím vrtákem vyřízněte do desek na příslušných místech otvory, přiveďte k nim kabely a v souladu s elektrickými normami zapojte světla.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž stropního podhledu

3.7
3.7 of 5

357 celkem

 • 5
  160
 • 4
  69
 • 3
  39
 • 2
  23
 • 1
  66