Montáž sítí proti hmyzu do dveří a oken

80% of 100%

V létě rádi necháváme otevřená okna a dveře, aby doma proudil čerstvý vzduch. Komáři, mouchy a jiný hmyz však nepatří k vítaným hostům. Ideální řešení je síť, která vzduch nechá proudit a přitom chrání před bzučícím hmyzem. Některá moderní okna a dveře umožňují snadné nasazení sítě, u ostatních je nejlepší namontovat síť na jejich rám. Rámeček sítě může být dřevěný nebo hliníkový.

 1. Rozměry okna

  Bez ohledu na to, zda chcete vyrobit pevnou síť nebo otevírací síť na pantech, musíte znát rozměry. Nejprve změřte výšku a šířku okenního rámu. U obou rozměrů nechte 10mm vůli, aby se síť snadno nasazovala a vyjímala z okenního rámu.

 2. Dřevěný rám

  Rám, na který napnete síť, můžete vyrobit z dřevěných latí, nejlépe o šířce 40 mm a tloušťce 20 mm. Latě spojte tzv. přeplátováním. Existují další typy spojů, avšak ty jsou vhodnější na tlustší latě.

 3. Příčné latě

  Připravte si dvě dlouhé latě (o délce odpovídající výšce okna) a tři kratší latě (o délce odpovídající šířce okna). Třetí lať patří do středu rámu a slouží k jeho zpevnění. Na koncích dlouhých latí vydlabejte vlysy stejné šířky jako je šířka příčných latí (40 mm). Stejným způsobem připravte příčné latě.

 4. Přeplátování

  Vlysy můžete vyrobit pokosovou pilou. Upněte lať nejprve svisle a v polovině tloušťky udělejte zářez příslušné délky. Poté lať upněte vodorovně a nařízněte ji do poloviny tak, aby požadovaný kus vypadl. Vlysy můžete vyrobit také pomocí dláta nebo horní frézky. Čáry řezu vyznačujte pomocí úhelníku a přesvědčte se, zda přesně odpovídají rozměrům příčných latí.

 5. Výřezy v rámu

  Středovou příčnou lať budete upevňovat doprostřed dvou dlouhých latí. V polovině jejich délky proto budete muset také vyrobit vlysy. Nejsnáze to půjde horní frézkou. Hloubkový doraz nastavte na trochu méně než polovinu tloušťky latě. Vlysy vyřezávejte nadvakrát, nejprve do čtvrtiny a potom do poloviny hloubky latě, aby nedocházelo k přetížení frézky a spálení dřeva. Nejprve pomocí úhelníku vyznačte výřez a začněte frézovat od jeho okrajů. Rovný řez si usnadníte přiložením kusu latě vedle frézky.

 6. Dláto

  Vyříznuté či vyfrézované vlysy začistěte dlátem. Z takto připravených latí sestavte na zemi rám a zkontrolujte, zda všechny spoje přiléhají.

 7. Montáž rámu

  Jednotlivé díly spojte pomocí lepidla a vrutů a zkontrolujte, zda rohy rámu svírají pravý úhel. To lze zjistit úhelníkem nebo změřením úhlopříček, které musí být stejně dlouhé. Dříve než utáhnete vruty, ještě zkontrolujte, zda se rám vejde do okna. Chcete-li mít jistotu, že se latě při šroubování nerozštípnou, předvrtejte otvory o něco menším vrtákem, než je průměr vrutů. Hotový rám můžete natřít barvou nebo lakem.

 8. Napnutí a upevnění síťoviny

  Položte na rám síťovinu a zastřihněte ji 5 cm za okrajem. Přehněte okraj síťoviny a připevněte ji k horní straně rámu ruční nebo elektrickou sponkovačkou. Vzdálenost sponek by měla být 5 cm. Síťovinu co nejvíce vypněte a stejným způsobem ji upevněte na zbývající latě rámu. Síťovinu udržujte stále napnutou tak, aby se nekrabatila a aby vzor byl rovnoběžný s rámem.

 9. Zakrytí svorek

  Svorky můžete zakrýt tenkými latěmi stejné šířky jako rám. Uříznuté latě před našroubováním natřete stejnou barvou nebo lakem jako rám. Chcete-li mít jistotu, že se latě při šroubování nerozštípnou, předvrtejte otvory o něco menším vrtákem než je průměr vrutů.

 10. Montáž závěsů

  Podívejte se, na které straně má okno (nebo dveře) panty. Závěsy sítě proti hmyzu budete šroubovat na stejnou stranu. Nejprve k rámu přiložte závěsy a vyznačte otvory pro vruty. Předvrtejte je vrtákem s o něco menším průměrem, než mají vruty.

 11. Magnet

  Hotovou síť proti hmyzu namontujte na rám okna. Chcete-li, aby síť držela v zavřené poloze, přišroubujte na ni a na odpovídající místo na rámu okna magnety.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž sítí proti hmyzu do dveří a oken

4
4 of 5

748 celkem

 • 5
  396
 • 4
  176
 • 3
  40
 • 2
  37
 • 1
  99