Montáž sádrokartonových desek

78% of 100%

Pro renovaci podkroví či instalaci příček se dnes v hojné míře používá sádrokarton. Desky se snadno instalují a díky nízké hmotnosti se dají použít skoro všude. Pokud nemáte stávající konstrukci, na kterou byste desky upevnili, můžete si prostor rozvrhnout podle svého a smontovat dřevěný skelet.

Praktické rady

Sádrokartonové desky se vyrábějí v různých délkách – zpravidla 2,60 m, 3 m nebo 3,60 m. Můžete si vybrat šířku 60 nebo 120 cm. Tloušťka desek je 9,5 mm. Než začnete s návrhem konstrukce, zeptejte se svého dodavatele na přesné rozměry desek a pokud montujete vlastní dřevěný skelet, přizpůsobte jej co nejlépe těmto rozměrům.

 1. Přířez desek

  Sádrokartonové desky mají sádrové jádro, které je z obou stran opláštěno speciálním kartonem. Desky lze na požadované rozměry snadno řezat pomocí odlamovacího nože. K lícové straně přiložte dřevěné pravítko a prořízněte povrchový karton. Poté jedním pohybem desku přelomte a nakonec prořízněte karton rubové strany.

 2. Řezání sádrokartonových desek

  Pokud desku nechcete odlomit v celé délce (nebo pokud chcete vyříznout otvory pro dvířka či rámeček), můžete použít běžnou pilku na dřevo nebo kmitací pilu. Otvory na potrubí nebo elektrické skříňky můžete vyříznout také vykružovacím vrtákem, pilou ocaskou nebo kmitací pilou. Kmitací pila je vhodná také k vyřezávání složitějších tvarů nebo k zaoblení rohů.

 3. TIP!

  Chcete-li do desky udělat výřez, nejprve v blízkosti čáry řezu vyvrtejte otvor, zasuňte do něj pilový plátek a pokračujte v řezání kmitací pilou.
 4. Zabroušení hran uříznutých desek

  Hrany nařezaných desek můžete zabrousit hoblíkem na sádrokarton nebo pomocí brusného špalíku s hrubým brusným papírem. Sražené a hladké hrany namontovaných desek usnadňují následné sádrování a zabrušování spár.

 5. Montáž panelů pomocí hřebíků

  Nejvhodnější nářadí pro tuto práci je kladivo s kulovým nosem, jehož hlavice je z jedné strany zaoblená, a umožňuje tak zatlučení hřebíků pod povrch desky. K montáži sádrokartonových desek používejte přibližně 30 mm dlouhé hřebíky. Hřebíky zatloukejte maximálně 20 cm od sebe a minimálně 1 cm od okraje desky. Sádrokartonové desky lze montovat také pomocí sponkovačky/hřebíkovačky naplněné hřebíky.

 6. Montáž panelů pomocí vrutů

  Chcete-li sádrokartonové desky šroubovat, použijte speciální sádrokartonové vruty o délce 25 až 35 mm. Jsou vyrobeny z nerezové oceli, mají černý potah (fosfát) a tvrdou ostrou špičku. Nejlépe se pracuje s elektrickým vrtacím šroubovákem nebo šroubovákem. Pokud možno použijte speciální šroubovák na sádrokarton nebo vrtací šroubovák s nastavitelným krouticím momentem, abyste vruty neprošroubovali skrz desku. Vruty do sádrokartonu lze šroubovat přímo bez předvrtávání. Maximální vzdálenost mezi vruty by měla být 25 cm.

 7. Tmelení spár

  Plochy desek a spáry musí být čisté a zbavené prachu. Upozornění: spáry tmelte při pokojové teplotě a pouze pokud jsou desky suché. Spáry vyplňte pomocí špachtle sádrokartonovým tmelem. Je-li třeba, po úplném zaschnutí (24 hodin) můžete nanést druhou vrstvu. Jakmile zaschne druhá vrstva, vyhlaďte spoje brusným papírem.

 8. Tmelení vnitřních rohů

  Rohy se nejlépe dokončují pomocí výztužné pásky. Nejprve do rohu na obě desky naneste tmel. Poté přehněte pásku po délce napůl a vlepte ji do rohu. Pevně ji přitiskněte po celé délce a ploše a překryjte další vrstvou tmelu. Špachtlí odstraňte přebytečný tmel a vyhlaďte. Případně můžete použití samolepicí skelnou výztužnou pásku.

 9. Tmelení vnějších rohů

  Na vnější rohy lze také použít výztužná páska. Nařízněte požadovanou délku pásky a napůl ji přehněte do pravého úhlu. Na obě rohové desky naneste tmel a pásku pevně přitiskněte. Špachtlí pásku překryjte tenkou vrstvou tmelu a vytvarujte roh. Brusným papírem pouze začistěte nepravidelnosti na spoji desek. Chcete-li roh bezpečně vyztužit, můžete použít hliníkový roh.

 10. Ochrana stěn proti vlhnutí

  Sádrokarton špatně odolává vlhku. Chcete-li umožnit proudění vzduchu za deskami, můžete je při montáži podložit 1cm špalíky, např. sádrokartonovými odřezky, které se po upevnění desek odstraní.

 11. TIP!

  Sádrokartonové desky nikdy nepřenášejte ve vodorovné poloze. Držte je svisle za hrany. Desky skladujte v suchu podložené dřevěnými špalíky tak, aby nebyly v kontaktu se zemí.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž sádrokartonových desek

3.9
3.9 of 5

1347 celkem

 • 5
  663
 • 4
  308
 • 3
  119
 • 2
  73
 • 1
  183