Montáž polic

84% of 100%

Police slouží hlavně k odkládání věcí, ale mohou působit i dekorativně, například police na knihy. Mohou být z různých materiálů a v různých barvách a rozměrech. Prostor pro tvořivost nabízí i zavěšení polic; nemusíte vždy použít úhlové konzoly z našich obrázků.

Praktické rady

Než začnete vrtat do zdi, ujistěte se, že v místě vrtání není vodovodní ani plynové vedení či elektrické kabely. K jejich vyhledání slouží speciální elektronické detektory.

 1. Umístění police

  Nejprve se rozhodněte, kam přesně chcete polici namontovat a co na ní budete mít. Police na knihy bude mít jinou hloubku než police, na kterou budete chtít postavit květináče. Vezměte polici správných rozměrů a přidržte ji u stěny na místě, kde ji chcete namontovat. Položte na polici vodováhu a podle spodní hrany police namalujte na zeď rysku.

 2. Vrtání do obkládaček

  Pokud musíte vrtat do obkládaček, nejprve zjistěte, zda je možné nainstalovat polici tak, abyste mohli vrtat pouze do mezer mezi obkládačkami. Pak zůstanou obkládačky neporušení a budete mít jistotu, že prkno je ve vodorovné poloze. Pokud se nelze vyhnout vrtání do obkládaček, označte polohu otvoru křížem z maskovací lepicí pásky. Pomůže vám předejít klouzání vrtáku stranou. Vyvrtejte o trochu hlubší otvor, než je délka hmoždinky, protože musí být zapuštěna za obkládačku. Tím se předejde prasknutí obkládačky při utahování šroubu.

 3. Kolik konzol?

  Hmotnost police mohou držet dvě nebo více konzol našroubované do stěny. Konzoly by neměly být příliš daleko od sebe, aby se police neprohýbala. Počet konzol závisí na tom, jak je police dlouhá a jak těžké předměty na ní budou položeny. U 16mm dřevotřískové desky by konzole měly být 40 až 60 cm od sebe. U 18mm masivního dřeva nebo desky MDF by měly být 50 až 70 cm od sebe, zatímco u 18mm dřevotřísky stačí 90 cm.

 4. Vyznačení otvorů na stěně

  Horní stranu konzoly přiložte k rysce, kterou jste vyznačili v kroku 1. Vyznačte první otvor, zkontrolujte, zda je konzola svislá, a poté vyznačte zbývající otvory. Stejným způsobem vyznačte otvory pro zbývající konzoly.

 5. Jaké vruty a hmoždinky jsou vhodné pro který typ zdi?

  Otvory vrtejte vždy vrtákem pro materiály, ze kterého je stěna vyrobena. Malé konzoly přišroubujte pomocí vrutů 45x4 mm, větší konzoly pomocí vrutů 45x6 mm. Do stěn ze sádrokartonu nebo z pórobetonu budete potřebovat speciální hmoždinky.

 6. TIP!

  Chcete-li zabránit prohýbání police – například pokud na ni položíte těžké knihy – přišroubujte pod přední hranu po celé délce lať. Dosáhnete tím masivnějšího vzhledu a zároveň zvýšíte její tuhost a pevnost.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž polic

4.2
4.2 of 5

218 celkem

 • 5
  143
 • 4
  33
 • 3
  8
 • 2
  12
 • 1
  22