Montáž plochého televizoru na zeď

78% of 100%

Ploché televizory nemají rozměrnou katodovou trubici, a proto je lze zavěsit na zeď podobně jako obraz. Kromě toho je můžete postavit na elegantní stolky či upevnit na držáky, které navíc skryjí rušivé kabely. Existují různé montážní systémy, např. pevné či nastavitelné. Nejprve se tedy musíte rozhodnout, jaký systém je pro vás nejvhodnější.

Praktické rady

Než začnete vrtat do zdi, ujistěte se, že v místě vrtání nejsou vodovodní ani plynové trubky či elektrické kabely. K jejich vyhledání slouží speciální elektronické detektory.

 1. Výběr vhodného umístění

  Rozhodněte se, kam chcete televizor namontovat. Můžete jej upevnit těsně ke stěně nebo na držák, který umožňuje sklápění a otáčení. To může být praktické, pokud chcete získat optimální sledovací úhel z různých míst (například z kuchyně).

 2. Určení správné výšky

  Obecně platí, že spodní okraj plochého televizoru by měl být 50 až 60 cm nad zemí. To samozřejmě závisí na konkrétní situaci. Praktickou pomůckou je kartonová deska přibližně o velikosti televizoru. Přidržte ji u zdi a podívejte se na ní z různých míst, odkud budete televizi sledovat. Do výšky, ve které se vám na desku dobře dívá, můžete namontovat televizor.

 3. Unese držák televizor?

  Vyberte takový držák, který odpovídá rozměrům a hmotnosti vašeho televizoru (tyto informace naleznete v technických údajích držáku). Porovnejte je s údaji uvedenými v návodu k televizoru. Použijte kvalitní hmoždinky a vruty a televizor přišroubujte ke všem odpovídajícím otvorům na držáku.

 4. Vzdálenost od stěny

  Televizor můžete namontovat těsně ke stěně, ale potom nebude možné jej natáčet do stran ani sklápět. Pamatujte, že se ploché televizory zahřívají. Větší mezera od stěny umožňuje lepší chlazení. Tím zároveň omezíte tvorbu tmavých prachových skvrn na stěně a umožníte svislý a vodorovný náklon televizoru.

 5. Určení typu držáku VESA podle vzdálenosti otvorů

  Než začnete vybírat vhodný držák, změřte vzdálenost mezi závěsnými otvory na zadní straně televizoru. Nejčastější vzdálenosti montážních otvorů jsou 10 x 10 cm a 20 x 10 cm.

 6. Zakrytí kabelů

  Kromě síťového a anténního kabelu bývá k televizoru zpravidla připojena řada dalších kabelů, např. přehrávač DVD, herní konzole, satelitní přijímač či set-top box. Tyto přístroje bývají většinou uloženy v nízké skříňce pod nebo vedle televizoru. Volně visící kabely nevypadají hezky, a proto je vhodné skrýt je do kabelové lišty. Další možností je držák na televizor s integrovanou policí na přístroje.

 7. TIP!

  Pokud se vám nelíbí kabelové lišty, můžete televizor zavěsit na falešnou sádrokartonovou stěnu na dřevěném rámu a kabely vést za ní. Další možností, pokud vám to uspořádání domu či bytu dovolí, je protáhnout kabely do pokoje za stěnou, na které je televizor zavěšen.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž plochého televizoru na zeď

3.9
3.9 of 5

464 celkem

 • 5
  243
 • 4
  91
 • 3
  29
 • 2
  19
 • 1
  82