Montáž nebo výměna kuchyňské baterie

66% of 100%

Potřebujete-li namontovat novou kuchyňskou baterii, například proto, že stará je odřená či protéká, nebo pokud prostě chcete oživit vzhled kuchyně, snadno to zvládnete sami.

 1. Uzavřete přívod vody

  Nejprve hlavním uzavíracím ventilem uzavřete přívod vody. Většinou jej najdete těsně před vodoměrem.
  Poté otevřete kohouty baterie a počkejte, až přestane vytékat voda.
  Než začnete povolovat přívodní hadice či armatury, rozprostřete pod ně hadr, protože velmi pravděpodobně trochu vody vyteče.
  Pokud jsou na přívodním potrubí k baterii, kterou měníte, uzavírací ventily, všechny uzavřete.

 2. Povolte přípojky

  Baterie může být připojena dvěma způsoby:
  1 Dvěma přívodními trubkami se svěrnými šroubeními
  2 Dvěma trubkami či hadicemi s uzavíracími ventily pod dřezem
  V obou případech spoje povolte nastavitelným klíčem a rozšroubujte.

 3. Odmontujte baterii

  Na spodní straně kuchyňské baterie je trubka s vnějším závitem, která prochází otvorem ve dřezu či v pracovní desce, a ze spodní strany je upevněna maticí, podložkou a opěrnou deskou. Nejprve tuto matici povolte nastavitelným klíčem a poté ji rukou vyšroubujte. Nyní vyjměte baterii.

 4. Nasaďte novou baterii

  Nová baterie, stejně jako stará, má na spodní straně trubku s vnějším závitem. Prostrčte ji otvorem ve dřezu nebo v pracovní desce, nasaďte opěrnou desku, podložku a matici a utáhněte nastavitelným klíčem nebo instalatérskými kleštěmi. Zkontrolujte, zda je baterie otočena správným směrem. Pokud společně s novou baterií instalujete také nový nerezový dřez nebo kompozitní pracovní desku, budete muset pro baterii vyvrtat otvor. Použijte k tomu vykružovací vrták pro příslušný materiál dřezu nebo pracovní desky.

 5. Připojovací hadičky

  Ze spodní strany do baterie vedou připojovací hadičky na teplou a studenou vodu. Jsou vyrobeny z měkkého pružného materiálu a mají průměr 10 mm. Můžete je rukou ohnout do požadované polohy a případně je zkrátit na požadovanou délku.
  Tyto hadičky pomocí svěrných šroubení připojte na přívodní trubky vedoucí ze zdi. Teplá voda je zpravidla vlevo. Svěrná šroubení se vyrábějí v mnoha provedeních pro různé situace.

 6. Pružné přívodní hadice

  Pružné přívodní hadice jsou obvykle součástí sady kuchyňské baterie, ale můžete je koupit také samostatně v různých délkách. Ohebné hadice vyrobené ze syntetického kaučuku mají ochranný kovový oplet. Jsou zakončeny připojovacími maticemi, jejichž konstrukce zaručuje vodotěsný spoj. Tyto pružné přívodní hadice se vyrábějí s různými průměry a přípojkami.

 7. Otevřete hlavní přívod vody a zkontrolujte těsnost všech spojů

  Jakmile je nová baterie na svém místě a všechny spoje jsou dotažené, můžete otevřít hlavní uzavírací ventil. Než uklidíte nářadí, zkontrolujte, zda jsou všechny spoje dokonale těsné.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž nebo výměna kuchyňské baterie

3.3
3.3 of 5

534 celkem

 • 5
  207
 • 4
  92
 • 3
  42
 • 2
  41
 • 1
  152