Montáž kuchyňské skříňky

74% of 100%

Kuchyňskou skříňku si snadno dokážete namontovat sami. A nemusí to být pouze do kuchyně. Koupíte-li skříňku v kuchyňském studiu nebo v prodejně pro stavebníky a domácí kutily, zřejmě bude mít všechny potřebné montážní prvky, takže nemusíte kupovat žádné speciální konzoly ani nářadí.

 1. Velikost skříňky

  Sériové kuchyňské skříňky se vyrábějí ve standardních velikostech. Většinou mají 45, 75 nebo 90 cm na výšku a 30, 45 nebo 60 cm na šířku.
   

 2. Do jaké výšky?

  Horní skříňky se většinou montují do takové výšky, aby spodní hrana byla přibližně 135 cm nad zemí. Zůstane tak mezi nimi a spodními skříňkami s pracovní deskou mezera přibližně 45 až 60 cm. Nad dřezem byste měli ponechat prostor 90 cm.

 3. Povrchová úprava

  Přední desky nebo dvířka skříněk se vyrábějí z různých materiálů a s různými povrchovými úpravami. Kuchyňská dvířka jsou většinou upevněna na nábytkových závěsech zapuštěných do vnitřních desek skříňky. Některé rustikální kuchyně mohou mít jako dekorativní prvek viditelné čelní závěsy.

 4. Montáž skříňky

  Na zeď vyznačte obrysy přesného umístění skříňky. Zvolte správnou výšku skříňky nad podlahou. V této výšce vyznačte pomocí vodováhy vodorovnou čáru. Pro rychlé a přesné nastavení vodorovné polohy můžete použít laserový nivelační přístroj. Montážní konzoly jsou většinou nastavitelné, takže po upevnění na stěnu lze stále upravit horizontální i vertikální polohu skříňky.

 5. Dokonale rovné

  Chcete-li mít naprostou jistotu, že skříňku namontujete vodorovně, našroubujte do stěny prkénko o průřezu přibl. 20 x 45 mm tak, aby horní hranou přiléhalo k čáře vyznačující spodní hranu skříňky. Prkénko bude při montáži podepírat skříňku. Po dokončení montáže prkénko odšroubujte a otvory vyplňte. Přiložte skříňku ke stěně a vyznačte montážní body.
  Upozornění: kuchyňské skříňky se prodávají s různými typy konzol a montážních systémů. Nejjednodušší systém využívá dřevěné klíny. S tímto systémem musíte pracovat velmi přesně, zejména pokud chcete namontovat více skříněk vedle sebe do stejné výšky.

 6. Použijte správné a kvalitní hmoždinky

  Vyvrtejte do zdi montážní otvory a zasuňte do nich hmoždinky. Upevněte konzoly, které jste zakoupili společně se skříňkou. Vyberte hmoždinky odpovídající materiálu zdi. Použijte kvalitní hmoždinky dobré značky, protože budou muset unést skříňku a celý její obsah. Poté upevněte skříňku na zeď. Konzoly uvnitř skříňky mají dva šrouby: jedním se seřizuje výška, a tedy vodorovná poloha skříňky, druhým se skříňka přitahuje ke zdi.

 7. Montáž dvířek

  Nyní namontujte dvířka. Důkladně si promyslete, na jakou stranu je výhodnější otevírání dvířek – např. pokud je skříňka zavěšena v rohu. Také je důležité, zda jste praváci nebo leváci. Do výřezů v bočnicích skříňky upevněte jednu část závěsů, druhou část závěsů upevněte do výřezů ve dvířkách. Obě části závěsů zasuňte do sebe a zajistěte šrouby. Závěsy umožňují pohyb dvířek ve třech rovinách, takže dvířka můžete dokonale seřídit.

 8. TMontáž dvou skříněk vedle sebe

  Pokud montujete dvě skříňky vedle sebe, můžete je sešroubovat k sobě. Nejprve k sobě skříňky stáhněte svorkami. Poté provrtejte bočnice obou skříněk a spojte je šroubem s maticí. Skříňky tak zůstanou v dokonalé rovině.

 9. Nastavení výšky

  Chcete-li nastavit výšku dvířek, povolte šrouby označené šipkami. Nyní lze dvířky pohybovat ve svislém směru. Po nastavení správné výšky šrouby znovu utáhněte.

 10. Vodorovné nastavení dvířek

  Pokud spodní hrana dvířek není vodorovná, seřiďte je pomocí šroubu označeného šipkou. Nejprve zjistěte, zda potřebujete seřídit horní nebo dolní závěs.

 11. Nastavení hloubky

  Závěsy umožňují také nastavení vzdálenosti dvířek od korpusu. Povolte šroub označený šipkou. Nyní můžete závěsem pohybovat dopředu a dozadu tak, aby dvířka po celém obvodu přiléhala ke korpusu. Poté šroub znovu utáhněte.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž kuchyňské skříňky

3.7
3.7 of 5

451 celkem

 • 5
  197
 • 4
  100
 • 3
  40
 • 2
  27
 • 1
  87