Montáž další police do skříně

82% of 100%

Šatníky a skříně většinou nabízejí dostatek místa pro všechny vaše věci, avšak jejich vnitřní uspořádání není vždy nejpraktičtější. Další police ve skříni často vytvoří nový prostor a umožní přehlednější uložení věcí. A pokud vaše úložné prostory vyžadují další změnu, snadno přidáte další police a získáte ještě více prostoru.

Praktické rady

Nejprve zjistěte rozměry a materiál stávajících polic. Většinou jsou vyrobeny z dýhované nebo laminované dřevotřísky o tloušťce 16 či 18 mm. Police lze upevnit různými způsoby – většinou se upevňují na boční desky.

 1. Hloubka a rozestup polic

  Všechny police od sebe nemusí být stejně vzdáleny a nemusí být ani stejně široké. Můžete je přizpůsobit konkrétním potřebám. Každá police může mít například jinou hloubku nebo můžete mít pouze dvě s rozdílnou hloubkou.

 2. Jaký vybrat materiál?

  Skříňové police se nejčastěji vyrábějí z dřevotřísky, která je obvykle oboustranně dýhovaná nebo laminovaná. Dřevotřískové desky se však i při nízké zátěži více prohýbají. Tento nedostatek lze odstranit nalepením nebo našroubováním dřevěných lišt pod přední a zadní hranu, které polici zpevní.

 3. Přířez materiálu

  Nejprve úhloměrem zkontrolujte, zda stěny a zadní deska skříně svírají pravý úhel a zda je zadní panel rovný. Podle vrchní nebo spodní police zjistěte šířku nové police. Můžete zakoupit hotovou polici požadovaných rozměrů nebo si ji můžete ruční nebo elektrickou pilou naříznout sami.

 4. Nažehlovací hrany

  Holé hrany dýhované nebo laminované dřevotřísky nevypadají hezky. Můžete je však polepit stejným či alespoň podobným materiálem jako plochy polic. Držte pásku na místě a přežehlete ji horkou žehličkou, dokud se nepřilepí k polici. Polici můžete samozřejmě přelepit také samolepicí plastovou fólií, stránkami z časopisu nebo čímkoli jiným.

 5. Podpěry a kolíky

  Dalším krokem je montáž policových podpěr či kolíků. Na trhu jich je spousta. Pokuste se sehnat takové, které již ve skříni máte. Nejčastěji se používají: • Dřevěné podpěry, které se šroubují k bočním deskám. Jejich délka je stejná jako hloubka skříně. • Nastavitelné policové systémy. Do bočnic skříně vyvrtejte otvory (ne příliš hluboké). Vložte plastová pouzdra a do nich zasuňte kolíky. Kolíky či dřevěné čepy samozřejmě můžete zasunout přímo do bočnic. • Pevné podpěry či konzoly upevněné pomocí vrutů či hřebíků k bočnicím skříně i k polici.

 6. Umístění police

  Pečlivě naměřte a vyznačte umístění podpěr či kolíků na bočnicích. Pokud pouze změříte vzdálenost od vrchní či spodní hrany skříně, může se stát, že police nebude vodorovně. Nejlepší způsob je zasunout polici do skříně na požadované místo, položit na ni vodováhu, vyrovnat a vyznačit výšku na bočnicích. Případně můžete odměřit vzdálenost od nejbližší horní a spodní police.

 7. Montáž police

  Přišroubujte podpěry k bočnicím skříně. Položte na ně polici a ze spodní strany důlčíkem vyrazte malé otvory. Nakonec polici přišroubujte krátkými špičatými vruty.

 8. Výztuha

  Police můžete vyztužit hranoly ze stejného materiálu. Pokud je přilepíte k přední hraně, police budou působit masivněji. K lepení použijte bílé lepidlo na dřevo a hranol s policí stáhněte jednou či více svorkami nebo několika vruty.

 9. TIP!

  Často je praktické uspořádat police tak, abyste vedle sebe mohli uložit nízké i vysoké věci. Budete tak mít vždy k dispozici polici požadované výšky. Dobrým řešením je proto svislá dělící příčka.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Montáž další police do skříně

4.1
4.1 of 5

303 celkem

 • 5
  181
 • 4
  55
 • 3
  14
 • 2
  10
 • 1
  43