Jarní údržba trávníku

72% of 100%
Po zimě, když se začne zlepšovat počasí a příroda se probouzí, nastává čas věnovat trávníku více péče. Pomůže vám to zajistit, že získáte atraktivní, zdravý trávník, který vydrží celé léto.
 1. Odstraňte z trávníku všechno listí a ostatní zbytky

  Začněte tím, že z trávníku odstraníte listí a ostatní zbytky, například chrastí. Tuto práci rychle zvládnete fukarem. Kromě opadaného listí dokáže fukar nasát a rozsekat také menší zbytky po prořezávání. Listí a odpad se ukládají ve vaku, takže je lze snadno vyhodit.

 2. Sekání

  Jakmile uvidíte, že začíná růst tráva, můžete ji začít každý týden sekat. Pravidelné sekání zvyšuje množství kyslíku mezi stébly. Tím se snižuje pravděpodobnost výskytu mechu. Při sekání byste se měli ujistit, že tráva je suchá. Mokrá tráva se lepí a může vám ucpat sekačku.

  V závislosti na tom, k čemu trávník slouží a jaká je teplota prostředí, se rozhodněte, jak dlouhou chcete trávu, a zvolte požadované nastavení na sekačce. Pokud je váš trávník okrasný nebo leží většinu dne ve stínu, nastavte výšku pokosu na 2–3 cm. Pokud máte trávník, na kterém si spíše hrají děti a domácí zvířata, nastavte výšku pokosu na 4–5 cm. Pokud je venku více než 25 °C, nechte trávu o trochu delší než obvykle. Jestliže při vysokých teplotách zvolíte příliš nízký pokos, mohli byste způsobit poškození trávy až ke kořínkům.

 3. Odstraňte mech

  Pokud se přes zimu rozrostl mech, vyplatí se na jaře opět rozrýt trávník. Můžete použít speciální provzdušňovač trávníku, který vytrhá mech z půdy. Také se tím provzdušní trávník. Můžete vytáhnout provzdušňovač trávníku, jakmile začne růst tráva, což může být již začátkem dubna. Potom mech jednoduše shrabejte a odneste ho.

 4. Setí

  Setí trávy je důležité, protože pomůže regenerovat trávník po zimě a zajistí, že budete mít čistý a zdravý trávník na jaře i po celé léto. Tráva nejlépe klíčí při poněkud vyšší teplotě, takže vhodnou dobou pro setí je přelom dubna a května. Pokud tráva roste hustě, je méně pravděpodobné, že se objeví mech.

  Zajistěte, aby si tráva uchovala vláhu, dokud nevyklíčí semena. Choďte po trávníku co neméně, zejména v místech, která jste oseli, protože nově vzklíčená stébla jsou velmi křehká a mohla by se nevratně poškodit. Pamatujte, že pro ptáky neexistuje nic chutnějšího než travní semena. Některé zahradnické potřeby nabízejí speciální semena, která ptákům nechutnají, ale ptáky můžete odstrašit také tím, že na různých místech trávníku rozmístíte kusy hliníkové fólie na tyči.

 5. Hnojení

  Každý trávník potřebuje živiny. Doporučujeme pohnojit trávník na jaře a potom znovu v létě. Tím se zvýší ochrana proti chorobám, napomůže se rychlejší regeneraci trávy a sníží se pravděpodobnost výskytu mechu.

  K dispozici jsou různé typy hnojiv. Lze je rozdělit do dvou hlavních skupin: organická hnojiva a umělá hnojiva. Umělé hnojivo je levnější než organické a obsahuje všechny minerály, které trávník potřebuje. Organické hnojivo obsahuje pouze přírodní živiny a působí déle než umělé hnojivo. Pamatujte, že většina hnojiv obsahuje látky, které jsou škodlivé pro děti a domácí zvířata. S tímto vědomím byste na několik dnů neměli dovolit dětem a domácím zvířatům vstup na trávník, aby mohlo hnojivo proniknout do půdy. Vždy dodržujte všechny pokyny uvedené na obalu výrobku.

 6. Zarovnávání okrajů

  Na jaře můžete zarovnat okraje trávníku, abyste odstranili přerostlé části ze zimy a zlepšili celkový vzhled. Postupujte takto:

  Krok 1: Natáhněte provaz podél okrajů trávníku
  Pokud chcete zarovnat rovný úsek trávníku, stačí jen postupovat podél provazu. Na konce okraje trávníku umístěte dva kolíky a potom mezi ně umístěte další kolíky. Nyní mezi nimi natáhněte provaz podél okraje trávníku. Ujistěte se, že je pevně napnutý a nemůže se hýbat.

  Krok 2: Zarovnejte trávník podél okraje
  Nyní můžete zarovnat okraj pomocí speciálního zarovnávače okrajů. Umístěte zarovnávač okrajů na vnitřní stranu provazu. Ujistěte se, že zarovnávač okrajů je nakloněný v zemi, takže okraj trávníku zůstává pevný a nedrolí se. Pohybujte zarovnávačem okrajů sem a tam podél provazu.

  Krok 3: Shrabejte okraje trávníku
  Odřezané okraje shrabejte hráběmi.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Jarní údržba trávníku

3.6
3.6 of 5

45 celkem

 • 5
  25
 • 4
  2
 • 3
  3
 • 2
  4
 • 1
  11