Skip to content

Izolace podkroví

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Izolační materiály

    Volba materiálu a tloušťky izolace je velmi důležitá. Čím tlustší materiál, tím účinnější izolace. Nicméně dvojnásobná tloušťka neznamená dvakrát vyšší účinnost. Izolaci je třeba instalovat do nepropustné vrstvy, aby se uvnitř neusazovala vlhkost. Izolační materiály se obvykle prodávají se vzduchotěsnou a parotěsnou vrstvou. Vždy používejte co možná nejširší role, abyste omezili počet spojů na minimum.
    Nejprve se budeme věnovat čtyřem typům střešní izolace:
    • desky ze skelné vlny s parotěsnou fólií
    • izolační rohože
    • minerální vlna
    • polystyrenové izolační desky

    Poté si vysvětlíme možnosti zakrytí izolace z vnitřní strany a možnosti tepelné izolace podlahy.
     

  2. Desky ze skelné vlny

    Nejprve změřte šířku mezi krovy. Izolační desky nařežte o 1 až 2 cm širší, aby mezi krovy dobře držely. Při řezání i další manipulaci se skelnou vlnou vždy používejte respirátor a pracovní rukavice. Řezání si usnadníte tak, že desku stlačíte prknem, latí či hliníkovým profilem.

  3. Parotěsná fólie

    Dbejte, aby k sobě izolační desky těsně přiléhaly. I drobnými mezerami by mohlo profukovat. Když je střecha zcela zaizolovaná, překryjte izolaci parotěsnou fólií. Postupujte shora dolů. Fólii upevněte sponkovačkou ke krovům tak, aby se jednotlivé pásy překrývaly o 10 cm. Spoje navíc přelepte izolační páskou.

  4. Izolační rohože

    Začněte izolovat v rohu. Odvíjejte materiál mezi dvěma krovy shora dolů. Dbejte, aby byla parotěsná fólie dobře napnutá. Přesahující fólii upevněte sponkovačkou s 10cm rozestupy. Před upevněním spodního okraje odstřihněte přebytečný materiál. Při řezání i další manipulaci s izolačními rohožemi vždy používejte respirátor a pracovní rukavice. Poté izolaci přitiskněte na místo a přichyťte ji ke krovům. Spoje mezi jednotlivými pásy izolace pečlivě přelepte páskou, aby nikde nezůstaly mezery. Samolepicí páskou opravte také případné trhliny v izolaci.

  5. Minerální vlna

    Minerální vlna v rolích nebo deskách je nejčastěji používaný materiál pro izolace podkroví. Izolace by měla být o něco širší než vzdálenost mezi krovy. Bude tak lépe držet na místě. Minerální vlnu lze snadno řezat kuchyňským nožem. Při řezání i další manipulaci s minerální vlnou vždy používejte respirátor a pracovní rukavice. Řezání si usnadníte tak, že izolaci stlačíte prknem, latí či hliníkovým profilem.

  6. PPolystyrenové izolační desky

    Pokud jsou krovy rovné a ploché, můžete použít také izolační desky z polyuretanu, polystyrenu či minerální vlny. V takovém případě jsou nejvhodnější izolační desky s heraklitem, které snižují nebezpečí požáru a deformace.
    Izolační desky ukládejte běhounovou vazbou, aby nevznikaly křížové spoje. Zvyšuje se tak vzduchotěsnost izolace a zároveň je povrch hladší. Desky řežte ruční nebo kmitací pilou s jemným ostřím. Vzhledem k rozměrům a křehkosti tohoto typu izolace je vhodné pracovat ve dvou. Izolační desky šroubujte elektrickým vrtacím šroubovákem s velkými podložkami s rozestupem 25 cm.

  7. Zakrytí izolace z vnitřní strany

    Izolaci střechy můžete zakrýt deskami ze sádrokartonu nebo jiného materiálu. Pokud použijete sádrokarton, nejprve na krovy našroubujte příčné latě, a vytvořte tak pevný rám, na který snadno upevníte desky. Sádrokartonové desky upevněte pomocí speciálních samořezných vrutů. Pokud možno používejte vrtačku/šroubovák s adaptérem na sádrokarton, který zabraňuje poškození desky.

  8. Izolace podlahy v podkroví

    Pokud do podkroví nevede otevřené schodiště, stačí položit izolaci pouze na podlahu. Izolace nejlépe funguje na rovné ploše. Izolační desky by měly být přitisknuté těsně k sobě. Účinnost izolace dále zvyšuje vzduchotěsná fólie. Pokud má podkroví pouze tenkou podlahu, musíte pod izolaci položit také parotěsnou fólii, zejména pokud je pod ní špatně větraná koupelna.
    Izolační desky či pásy nařežte o něco širší než je vzdálenost mezi trámy a přitiskněte je těsně k sobě. Používáte-li izolační rohože, vyberte takovou šířku, abyste je mohli upevnit sponkami k bočním stěnám trámů. Izolace by měla být co nejtěsnější, bez mezer a přehnutí. Izolaci mezi trámy není třeba překrývat. Potřebujete-li v podkroví chodit, položte na trámy příčné hranoly a na ně pevné desky.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Izolace podkroví

3.7
3.7 of 5

336 Počet hlasů

  • 5
    128
  • 4
    92
  • 3
    46
  • 2
    26
  • 1
    44