Instalace vertikálních žaluzií

78% of 100%

Pokud máte okenní rámy standardních rozměrů, pravděpodobně se vám podaří zakoupit vertikální žaluzie správné šířky.Je však snadné šířku žaluzií upravit na správný rozměr.Aby žaluzie správně rozměrově odpovídaly oknu, měly by být o něco delší, než je délka okenního rámu.Vertikální žaluzie můžete zakoupit v různých barvách a z různých materiálů, například jde o PVC, hliník či textil.

 1. Výběr vhodného místa

  Žaluzie můžete instalovat různým způsobem, záleží na dostupném prostoru a vlastních požadavcích. Použijete-li samostatně dodávané distanční úchytky, můžete i horní kolejnici žaluzie umístit volně do jakékoli požadované výšky. Nainstalujte žaluzii do vhodné vzdálenosti od okenního rámu, počítejte s šířkou latí, aby bylo možné žaluzie volně otevírat a zavírat. Pokud se žaluzie neinstaluje ke stropu, použijte distanční úchytky.

 2. Seřízněte kolejnici na správný rozměr.

  Pokud je třeba zkrátit kolejnici, nejprve povolte upevňovací vrut koncových krytek a posuňte koncovou krytku po kolejnici tak, aby byla umístěna těsně za linií řezu. Utáhněte šňůru zcela napevno a znovu přitáhněte upevňovací vrut koncové krytky. Rozmístěte běžce tak, aby byly latě po zavěšení žaluzie v pravidelných rozestupech. Odřízněte kolejnici na správnou šířku a pilníkem upravte ořezané okraje.
  Bude třeba odstranit jednoho běžce a lať na každých 10 cm, o které budete šířku kolejnice zkracovat. Zdvihněte opatrně koncovou krytku pomocí šroubováku a přebytečné běžce tudy vysuňte. Poté přicvakněte prvního běžce na příslušné místo pomocí koncové krytky.

 3. Montáž kolejnice přímo na strop

  Přidržte kolejnici na místě pomocí šňůry na příslušné straně. Pomocí předvrtaných otvorů v kolejnici si označte, kde je třeba vyvrtat otvory. Vyvrtejte příslušné otvory pomocí vrtáku do zdiva (6 mm) a do otvorů umístěte hmoždinky. Poté kolejnici přišroubujte na místo tak, aby byla hlava vrutu zcela zapuštěná do kolejnice. Můžete také instalovat kolejnici do stropu pomocí úchytek, které umožňují kolejnici později snadno demontovat.

 4. Instalace kolejnice pomocí úchytek

  Určete polohu první úchytky a označte si místa, v nichž je třeba vyvrtat otvory. Vyvrtejte příslušné otvory pomocí vrtáku do zdiva (6 mm) a do otvorů umístěte hmoždinky. Poté přišroubujte první úchytku na příslušné místo a částečně přitáhněte montážní vruty. Poté nasaďte druhou úchytku do stejné vzdálenosti od druhého konce kolejnice. Pokud budete potřebovat třetí úchytku, umístěte ji doprostřed mezi první dvě úchytky.

 5. Instalace žaluziových latí

  Máte-li nainstalovanou kolejnici, můžete pokračovat instalací latí. Posuňte kovové věšáky do švů na horní straně latí. Vezměte první lať a označte potřebnou délku tak, že ohnete spodní okraj latě směrem nahoru. Ponechte mezi latí a podlahou či okenním parapetem mezeru asi 15 mm. Přidejte 9 cm k délce latě nad místem skladu a zbývající část latě odřízněte.

 6. Nainstalujte na latě závaží.

  K dispozici jsou různá závaží, která zajišťují, že latě visí úhledně jen na základě gravitace. V níže uvedeném příkladu vidíte, že se přes spodní okraj latě přesune plastová spona s malými háčky tak, že háčky směřují nahoru. Protlačte asi 3 cm materiálu latě otvorem v kovovém závaží. Poté otočte závažím nahoru o 2 a půl otočky. Závaží je nyní plně pokryto materiálem. Nakonec nainstalujte plastovou sponu přes materiál i závaží.

 7. Spojení latí

  Když všechno visí správně, nainstalujte šňůru s plastovými kroužky k háčkům na plastových sponách. Šňůra je dlouhá tak, aby dostačovala pro sady 5 latí. 6. lať je pak první latí další skupiny o 5 latích. Odstřihněte přebytečnou šňůru.
  Vždy trvá několik dní, než se latě „usadí“, takže jejich mírné pomačkání zmizí samo od sebe.

 8. Instalace vertikálních žaluzií na okno se šikmým rámem

  Vertikální žaluzie můžete instalovat také na okno s šikmým rámem na horní straně. Žaluzie musí být nainstalována tak, aby se latě při otevírání shrnovaly směrem k vyšší straně. Z tohoto důvodu je též vhodné umístit na tuto stranu i ovládací šňůru. Aby bylo možné každou lať seříznout na optimální délku, měli byste si ponechat menší mezery mezi pravou a levou stranou kolejnice a okenním rámem. Poté můžete nastavovat výšku latí relativně k okennímu parapetu mírným posouváním kolejnice nahoru a dolů. Když optimálně seřídíte polohu kolejnice, můžete upevnit spodní stranu, aby nedocházelo k posunům směrem dolů.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Instalace vertikálních žaluzií

3.9
3.9 of 5

107 celkem

 • 5
  53
 • 4
  20
 • 3
  13
 • 2
  8
 • 1
  13