Instalace okenních žaluzií

76% of 100%

Pokud máte okenní rámy standardní velikosti, pravděpodobně naleznete žaluzie o přesném rozměru.Nebo se můžete zeptat dodavatele okenních rámů, zda má k dispozici vhodný produkt.Pokud jej mít nebude, není těžké žaluzie rozměrově upravit.Zvolte si žaluzie, které jsou o něco delší a širší než jsou vnitřní rozměry okenního rámu.Žaluzie jsou k dispozici v různých barvách a z různých materiálů, například jde o PVC, hliník, dřevo či textil.

Na co dávat pozor
Vždy dodržujte pokyny dodané spolu se žaluziemi!

 1. Výhody žaluzií

  Žaluzie tohoto typu zajišťují vynikající izolaci. V zimě proudí teplý vzduch do místnosti, a proto by měly konkávní strany žaluziových latí směřovat dovnitř. V létě pak teplý vzduch směřuje směrem nahoru, takže by konkávní strana žaluziových latí měla směřovat ven. Tyto žaluzie je možné vytahovat a nastavovat pomocí mechanismu umístěného v horní kolejnici.

 2. Různé systémy instalace

  Žaluzie se dodávají s různými typy montážních úchytek. Například horní opěra žaluzie může být zajištěna ve skříňových úchytech se zajišťovacím plechem nebo pomocí úhlových úchytů s otočnou zajišťovací páčkou, kterou se horní kolejnice zajistí.

 3. Výběr vhodného místa

  Žaluzie můžete instalovat různým způsobem, záleží na dostupném prostoru a vlastních požadavcích:
  1. Upevněte je k rámu okna (nedoporučujeme v případě, že máte plastové či hliníkové okenní rámy, protože otvory v těchto materiálech již nebudete později moci opravit).
  2. Upevněte je ke stěně nad okenním rámem.
  3. Upevněte je ke stropu.

 4. Upevnění montážních úchytů

  Určete polohu prvního úchytu a označte si místa, v nichž je třeba vyvrtat otvory. Pokud instalujete žaluzie na okenní rám, nejprve předvrtejte otvory pro vruty pomocí tenkého vrtáku do dřeva (2,5 mm). Nebo pokud připevňujete žaluzie ke stěně, použijte 6mm vrták do zdiva a do otvoru vložte hmoždinky. Poté přišroubujte úchytku na příslušné místo a částečně přitáhněte montážní vruty. Pomocí delší dřevěné lišty a vodováhy umístěte montážní kolejnici vodorovně a označte si polohu druhé úchytky. Pokud budete potřebovat ještě třetí úchytku, ujistěte se, že nebude překážet šňůře či pásce na ovládání žaluzie.

 5. Změřte vnitřní šířku.

  Po instalaci montážních úchytek můžete změřit vnitřní šířku žaluzie mezi úchyty. Označte si tuto šířku na horní i spodní kolejnici žaluzie. Při měření pamatujte, že je třeba ponechat určité místo navíc pro koncové krytky kolejnic.

 6. Seřízněte horní kolejnici na potřebný rozměr.

  Seřízněte horní i dolní kolejnici pilkou na železo na správnou šířku. Při práci chraňte žaluziové latě hadříkem nebo lepenkou. Po uříznutí kolejnic nasaďte koncové krytky.

 7. Seřízněte jednotlivé žaluziové latě na správný rozměr.

  Žaluzie dočasně zavěste a vyznačte si vnitřní šířku na spodní žaluziovou lištu. Ujistěte se, že je žaluzie uprostřed, abyste mohli odříznout na levé i pravé straně stejný kus. Použijte speciální nástroj na řezání lišt nebo nůžky a zkraťte lištu na potřebnou šířku. Poté zkraťte i ostatní lišty (jako šablonu můžete využít kus, který jste odřízli ze spodní latě). Nyní můžete žaluzii zavěsit na místo a zajistit ji v úchytech.

 8. Seřízení výšky

  Je-li žaluzie příliš dlouhá, vznikne vám na spodní straně silný blok nepoužívaných latí. Tomu můžete zabránit tak, že nepotřebné latě odstraníte. Sejměte plastové krytky ze spodní latě a rozvažte šňůru na spodní straně. Odstraňte spodní kolejnici a stáhněte nepotřebné latě ze šňůry či pásky. Poté můžete znovu nasadit spodní kolejnici a šňůru opět protáhnout otvory. Nasaďte zpět koncové krytky kolejnice, odstřihněte přebytečnou šňůru na správnou délku a znovu konce zavažte. Nakonec nainstalujte do držáku tyč pro otevírání a zavírání žaluzie.

Hodnocení

Ohodnoťte tyto postupy s pokyny.

Instalace okenních žaluzií

3.8
3.8 of 5

171 celkem

 • 5
  80
 • 4
  37
 • 3
  18
 • 2
  12
 • 1
  24