Skip to content

Hmoždinky - typy a použití

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Jaké použít hmoždinky?

    Do různých stavebních materiálů patří různé hmoždinky. Pro méně obvyklé situace se vyrábějí různé speciální hmoždinky, které jsou často pevnější než univerzální hmoždinky. Jakmile vyberete vhodný typ hmoždinky pro danou situaci, zbývá zvolit správnou velikost. Průměr vrtáku se vždy shoduje s průměrem hmoždinky. Na hmoždince je průměr zpravidla uveden. Pokud například máte hmoždinku s označením S6, zvolte vrták o průměru 6 mm.

  2. Univerzální hmoždinky

    Klasické nylonové hmoždinky se vyrábějí v několika různých typech. Po našroubování a utažení vrutu se hmoždinka roztáhne a pevně se zachytí ve zdi. Příklepovou vrtačkou vyvrtejte otvor, zasuňte do něj hmoždinku a jemně ji doklepněte, aby nevyčnívala ze zdi. Nyní můžete našroubovat vrut. Používejte vruty vhodné pro daný typ hmoždinky odpovídající délky a tloušťky.

  3. Natloukací hmoždinky

    Tyto hmoždinky se prodávají společně s ocelovým hřebíkem nebo speciálním vrutem, které se do hmoždinky zatlučou kladivem. To je mnohem rychlejší než práce s klasickými hmoždinkami. Je to ideální volba pro montáž soklů, dřevěných trámků, okenních rámů, stropních panelů a dřevěných obkladů. Je-li třeba, můžete vrut po natlučení dotáhnout šroubovákem.

  4. Hmoždinky do dutých materiálů

    Tyto nylonové (křídlové) hmoždinky se používají do dutých stěn a tvoří je dva díly. Při utahování vrutu se zadní díl hmoždinky v polovině ohne a je přitisknut k zadní straně desky. Tyto hmoždinky mají více variant. Například se čtyřmi „křidélky“, které jsou ideální pro montáž do mělkých otvorů. Používají se k zavěšení obrazů, lehkých zrcadel a dalších lehkých předmětů. Tento typ hmoždinek zaručuje vysokou pevnost v sádrokartonu a podobných materiálech.

  5. Kotvy do zdi

    Kotvy do zdi se používají k zavěšení nebo upevnění těžkých předmětů, jako např. velkých polic či závěsných skříní. Kotva M12 většinou unese zátěž až 200 kg. Utahováním matice nebo šroubu se zadní díl kotvy přitahuje. V důsledku toho se kovové prvky roztahují do šířky a silně tlačí na okolní materiál.

  6. Hmoždinky do sádrokartonu

    Tyto hmoždinky se v dutém prostoru roztahují do šířky. Po našroubování a utažení vrutu se zadní část rozšíří a složí jako deštník. Lze je použít na různé typy desek a také k montáži lehkých předmětů na strop.

  7. Rozpěrná kotva

    Tyto kotvy montují zejména do dutých stěn a do stropů. Mají výklopná „křidélka“ na šroubu. Kotva se sklopenými křidélky se protáhne otvorem. Při utahování se křidélka roztáhnou a přitisknou k zadní straně stěny.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Hmoždinky - typy a použití

4.3
4.3 of 5

878 Počet hlasů

  • 5
    605
  • 4
    134
  • 3
    31
  • 2
    31
  • 1
    76