Nejčastější dotazy

Máte nějaké otázky k určité práci nebo určitému nástroji? Nebo se chcete dozvědět, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými nástroji? Na oficiálních stránkách SKIL najdete praktický seznam často kladených otázek.

Zjistěte, zda je mezi nimi vaše otázka, a najděte hledanou odpověď!

 • Chci řezat laminátovou podlahu. Mám použít okružní nebo kmitací elektrickou pilu?

  Můžete použít obě. Kmitací pila je lehčí a praktičtější na drobné výřezy. Okružní pila je lepší na dlouhé rovné řezy. Použijte pilový kotouč nebo plátek s jemným ostřím. Parkety otočte horní plochou dolů, abyste dosáhli ostrého řezu bez otřepů.
 • Při řezání laminovaných MDF desek se bílý plast vždy rozštěpí a zanechá nevzhledný okraj. Musím tyto desky řezat speciální pilou?

  Nejlépe použijte okružní pilu s jemným ostřím. Hloubku řezu nastavte tak, aby kotouč jen těsně prořízl desku. Můžete použít i kmitací pilu s jemným pilovým plátkem. Účinná pomůcka proti otřepům je maskovací lepicí páska. Nalepte ji v místě řezu po obou stranách desky.
 • Jaký vrták a jaké otáčky mám zvolit při vrtání do žulových desek?

  Pro vrtání do žuly použijte diamantové nebo vidiové vrtáky. Můžete použít též vrtáky do skla. Vrtejte s příklepem a postupně zvyšujte otáčky. Udržujte pomalejší otáčky, aby vrták neklouzal po povrchu. Nevrtejte na plné otáčky. Je-li třeba, ochlazujte desku vodou.
 • Jakou hloubku řezu mám nastavit při řezání okružní pilou?

  Obecně stačí o 3 mm více než tloušťka materiálu. Při takovém nastavení kotouč nejméně třepí hrany materiálu. Při maximálním nastavení hloubky řezu pilové zuby vycházejí z materiálu téměř kolmo k povrchu a snadno jej vylamují. Nastavíte-li minimální hloubku potřebnou k proříznutí, úhel dopadu pilového zubu se zmenší. To znamená snazší a čistší práci.
 • Musí okružní pila vždy běžet na maximální otáčky?

  Regulace rychlosti umožňuje přizpůsobit otáčky kotouče materiálu. Například sádrokarton či snadno tavitelné plasty vyžadují nižší otáčky než tvrdé tropické dřevo nebo hliník. Pily s funkcí klidného spouštění zvyšují otáčky postupně, a proto při stisknutí spouště neškubou.
 • Pokud při vrtání reguluji otáčky, nesnižuje se výkon?

  Možnost regulace otáček je jedním z důležitých faktorů při koupi vrtačky. Většina levných vrtaček má pouze jednu pevně nastavenou rychlost, většinou kolem 300 ot./min. Dražší vrtačky umožňují přepínání mezi vysokými a nízkými otáčkami. Díky moderní elektronice se při regulaci otáček téměř nesnižuje výkon.
 • Jaký je rozdíl mezi akumulátorovou vrtačkou a akumulátorovým šroubovákem?

  Kromě akumulátorových vrtaček existují také akumulátorové šroubováky. Jelikož ke šroubování lze použít také akumulátorovou vrtačku, zdálo by se, že akumulátorové šroubováky jsou zbytečné. To však není pravda. Akumulátorové šroubováky jsou lehčí a kompaktnější než akumulátorové vrtačky, takže jsou praktičtější a méně unaví. Také se s nimi lépe pracuje na těžko dostupných místech. A v neposlední řadě jsou také levnější než akumulátorové vrtačky.
 • Proč se baterie akumulátorové vrtačky vybíjí tak rychle?

  Výkon akumulátorové vrtačky závisí na napětí baterie. Výkonnější nástroje potřebují baterie s vyšší kapacitou (A/h), které umožňují delší práci a méně časté nabíjení. Čím náročnější je práce, tím rychleji se baterie vybíjí. Dalším faktorem je stáří baterie. Životnosti baterie ovlivňuje také způsob používání, nabíjení a typ baterie.
 • Podle čeho mám zvolit zrnitost brusného papíru?

  Pro běžné broušení je většinou vhodný standardní červenohnědý brusný papír, který se vyrábí s různou zrnitostí, od hrubého až po jemný. Na kovy a ve spojení s elektrickými bruskami se používají brusné pásy či plátna s oxidem hliníku či jiných kovů. Nejtvrdší brusivo je carborundum, které se používá za sucha i za mokra. Lze tedy použít k broušení kovových ploch pod vodou. Rychlost a jemnost broušení závisí na velikosti zrna. Brusné papíry s menším zrnem zanechávají hladší povrch, avšak rychleji se zanášejí. Proto s nimi nelze odstranit příliš mnoho materiálu. Brusný papír s větším zrnem nabízí účinnější úběr materiálu, avšak zanechává škrábance, a proto je zpravidla třeba povrch začistit hladším papírem.
 • Jak mám z omítnuté zdi co nejlépe odstranit latexovou barvu?

  Latexový nátěr nejprve polijte vroucí vodou a ihned se jej pokuste odstranit drátěným kartáčem nebo trojhrannou škrabkou na odstraňování nátěrů. Případné zbytky nátěru změkčete pájecí lampou a odstraňte drátěným kartáčem.
 • Co znamená „Max. 16 V“?

  Bateriová sada „Max. 16 V“ (14,4 V) je tvořena čtyřmi jednotlivými akumulátorovými články. U každého článku se uvádějí dvě hodnoty napětí: jmenovitá a maximální. Při nabíjení 3,6V lithium-iontového článku se ve skutečnosti používá napětí 4 V. Jmenovitého napětí 3,6 V dosáhne teprve po vybití na 50 %. Jmenovitá hodnota se počítá takto: 3,6 V x 4 články = 14,4 V. Naproti tomu hodnota „max.“ vychází z maximální úrovně nabití: 4 V x 4 články = 16 V.
 • Co znamená „Max. 20 V“?

  Bateriová sada „Max. 20 V“ (18 V) je tvořena pěti jednotlivými akumulátorovými články. U každého článku se uvádějí dvě hodnoty napětí: jmenovitá a maximální. Při nabíjení 3,6V lithium-iontového článku se ve skutečnosti používá napětí 4 V. Jmenovitého napětí 3,6 V dosáhne teprve po vybití na 50 %. Jmenovitá hodnota se počítá takto: 3,6 V x 5 článků = 18 V. Naproti tomu hodnota „max.“ vychází z maximální úrovně nabití: 4 V x 5 článků = 20 V.