Skip to content

Údržba okapů (tipy)

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Pravidelná kontrola

    Systém na odvod vody ze střechy tvoří žlaby a svody (okapové roury). Pravidelně kontrolujte žlabové háky a objímky svodů. Pokud se zlomí nebo ohnou, může se změnit sklon žlabu, což zhorší nebo dokonce znemožní odtok vody.

  2. Typy žlabů

    Okapové žlaby mají nejčastěji půlkulatý nebo obdélníkový průřez. Pokládají se na háky upevněné ke krokvím, k lati nad krokví nebo na bednění pod střechou. U starších domů může mít žlab dřevěný kryt upevněný na dřevěných hranolech.

  3. Odtok

    Žlab musí mít dostatečný sklon, aby umožňoval odtok vody. Doporučený sklon žlabů ke svodům je přibližně 3 mm na metr délky.

  4. Lapače listí

    V okapových žlabech se usazují listy, různé nečistoty a někdy zde nacházíme i ptačí hnízda. Pokud dešťová voda nemůže při hustém dešti rychle odtékat, žlaby začnou přetékat a voda může na nečekaných místech prosakovat do domu. Většině takových problémů lze předejít montáží lapačů listí a dalších nečistot, které výrazně zpomalují zanášení a ucpávání okapových svodů. I lapače listí je však třeba pravidelně čistit, aby se neucpávaly.

  5. Ucpané svody a potrubí

    Ucpané svody lze vyčistit snadno; většinou stačí vyjmout kryt a propláchnout je hadicí. Pokud je ucpaný podzemní odtok, zkuste jej vyčistit pérem na čištění odpadů. Poté odtok propláchněte zahradní hadicí. Nečistoty, které zhoršují či znemožňují odtok, můžete odstranit také pomocí vysokotlakého čističe. Podzemní odtokové potrubí musí mít dostatečný sklon a nesmí mít žádné prohlubně, ve kterých by se usazovaly nečistoty. Dostatečný sklon je 1 cm na metr.

  6. Drobné otvory a praskliny

    Usazené nečistoty a kyselý déšť ničí pozinkované okapy a vytvářejí v nich drobné otvory a praskliny. Když se tak stane, není nutné hned měnit celý okap. Děravé okapy lze většinou snadno opravit. Stejně tak byste měli pravidelně kontrolovat letované spoje, které mohou být také prasklé.

  7. Drobné opravy

    Drobné otvory lze utěsnit pomocí pružné síťoviny s bitumenovou vrstvou na spodní straně. Nejprve důkladně vyčistěte žlab. Poté horkovzdušnou pistolí nahřejte síťovinu tak, aby se bitumen začal roztékat. Pásku pevně přitiskněte na místo a po jejím obvodu naneste střešní tmel.

  8. Velké opravy

    Velké otvory a praskliny lze opravit dvěma vrstvami bitumenového nátěru. Nejprve žlab důkladně vyčistěte. Poté štětcem naneste první vrstvu zředěného nátěru a spoje zakryjte pružnou tkaninou. Jakmile nátěr zaschne, naneste druhou vrstvu tentokrát neředěného nátěru.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Údržba okapů (tipy)

4.5
4.5 of 5

90 Počet hlasů

  • 5
    65
  • 4
    15
  • 3
    2
  • 2
    1
  • 1
    7